16 Ekim 2018 Salı
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Suriyeden 60 el ateş açıldı
05 Haziran 2013 Çarşamba 11:14

Suriye'den 60 el ateş açıldı

Suriye tarafından dün gece, hedef gözetmeksizin 60 el ateş edildiği bildirildi

Genelkurmay Başkanlığı’nın internet sitesinde yer alan bilgilere göre; 3 Haziran’da Hatay’ın Narlıca bölgesindeki Oğulpınar Hudut Karakolu sorumluluk sahasında saat 22.45’te Suriye tarafındaki bir grubun hudut karakolu ve karakol civarındaki zırhlı personel taşıyıcı ve taktik tekerlekli araçlara hedef gözetmeksizin 60 el ateş ettiği belirtildi. Açılan ateşe derhal karşılığın verildiği, olayda herhangi bir hasar veya personel zayiatının yaşanmadığı bildirildi.

Aynı gün Narlıca bölgesindeki diğer bir olayda ise Kıyıgören Hudut Karakolu sorumluluk sahasındaki Asi Nehri kenarında çalışan Hatay İl Özel İdaresine ait iş makinesine Suriye tarafındaki 5 kişinin hafif silahlarla 10-15 el ateş açıldığı kaydedildi.

Çalışma yapan iş makinesine yakın bir bölgede bulunan ve devriye faaliyeti icra eden Taktik Tekerlekli Zırhlı Araç (TTZA) Timi tarafından, Suriye’de ateşin geldiği bölgeye doğru ateşle karşılık verildiği, karşı ateş üzerine şahısların Suriye içlerine kaçarak gözden kaybolduğu bildirildi.KAÇAK MAZOT ELE GEÇİRİLDİ

Olay yerine gelen devriye timi tarafından Asi Nehri üzerinde 40 mazot bidonu bulunduğu vurgulanarak, şöyle denildi:

"Bidonların devriye timi tarafından alınmasını engellemek maksadıyla, Suriye tarafındaki 5 kişilik aynı grup, TTZA Timi üzerine hedef gözetmeksizin hafif silahlarla 5-10 el ateş etmiştir.

Bunun üzerine TTZA Timi, Suriye tarafından ateş gelen bölgeye 50 el ateş açılarak karşılık verilmiştir. Suriye’deki şahıslar açılan ateş üzerine, yine Suriye içlerine doğru kaçarak gözden kaybolmuştur.

Yaşananlar üzerine Yazlık Mahallesi istikametinden kaçakçı olduğu değerlendirilen yaklaşık 15-20 kişinin olay yerine araçlarla gelerek, olaya müdahale eden TTZA Timi’ne taşlarla saldırdığı, küfür ve hakaretlerde bulunmuştur.

TTZA Timi’nin karşı mukabelesi sonucunda bölgeye gelen şahıslar olay yerinden araçlarını bırakarak kaçmışlardır. Herhangi bir hasar ve zayiat meydana gelmemiştir.

Olay yerinde yapılan arama faaliyetleri neticesinde, kaçan şahısların araçlarının birinde 32 bidonda yaklaşık bin 920 litre, plakasız olan diğer bir araçta ise 15 bidonda 900 litre mazot ele geçirildi."

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ