19 Ekim 2018 Cuma
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Suriye ve Yemen durulmuyor
10 Mayıs 2011 Salı 11:03

Suriye ve Yemen durulmuyor

Suriye'nin sahil kenti Banyas'ta güvenlik güçlerinin muhalefet liderlerini gözaltına aldığı belirtiliyor. İsyan ateşinin yandığı bir diğer ülke olan Yemen'de ise, düzenlenen çeşitli gösterilerde de 4 kişinin öldüğü kaydediliyor…

Suriye’de çıkan olaylar bir türlü yatıştırılamıyor. Reuters'ın haberine göre merkezi Londra'da bulunan Suriye İnsan Hakları Gözleme örgütünden yapılan açıklamada, kentteki Rahman camisinin imamı Enes Eyrut ve önde gelen insan hakları savunucularından Besam Sahyuni'nin gözaltına alındığı belirtildi.
Suriye insan hakları örgütünün yöneticisi Rami Abdülrahman, güvenlik güçlerinin ülke genelinde ev ev baskın düzenleyerek,
yüzlerce kişiyi daha gözaltına aldığını söyledi.
Öte yandan ülkenin doğusundaki Deyr El Zur'daki gösterilerde 2 kişi öldürüldü. Görgü tanıkları, güvenlik güçlerinin gece yapılan gösterilere müdahalesinde 2 sivilin öldüğünü söyledi.
Suriye'de Devlet Başkanı Beşar Esad'a karşı gösteriler 7 haftadır sürüyor.
Suriye'de mart ayı ortasında başlayan gösterilerde bugüne kadar insan hakları örgütlerine göre 630 civarında sivil hayatını kaybetti.

Yemen’de: 4 ölü

İsyan ateşinin yandığı bir diğer ülke olan Yemen'de düzenlenen çeşitli gösterilerde de 4 kişinin öldüğü bildirildi.
Hastane kaynakları, güneydeki Taiz'de, maaşlarına zam talebiyle Eğitim Bakanlığı'nın bölge temsilciliği önünde oturma eylemi yapan binlerce kişiye polisin gerçek mermi ve göz yaşartıcı gazla müdahale etiğini söyledi.
Kaynaklar, 2 kişinin öldüğü, 4 kişinin ağır yaralandığı olayda, onlarca kişinin de gazdan etkilendiğini belirtti.
Yemen'ın Kızıldeniz kıyısındaki bir bölgede de protestoculara güvenli güçlerinin müdahale ettiği, genç bir Yemenlinin kurşunla öldüğü bildirildi. Yerel yönetimden bazı kaynaklar, Zaydiya'da polisin göstericileri dağıtmak için gerçek mermi kullandığını, 21 yaşındaki Yemenlinin öldüğü olayda 2 kişinin de yaralandığını aktardı.

El Kaide isyanları zafer olarak kabul etti

Öte yandan El Kaide'nin Kuzey Afrika kolu (Aqmi), Arap ülkelerindeki isyanların kendi zaferleri olduğunu savundu.
İnternetteki bazı siteleri takip eden Amerikan kuruluşu SITE'a göre Aqmi tarafından yayımlanan bir bildiride, "Arap dünyasındaki olaylar, Şeyh'in (Usame bin Ladin) birinci planda yer aldığı cihadın meyvelerinden sadece biridir" denildi.


Ladin’in izinden gideceğiz

Bin Ladin'in öldürülmesine de değinilen bildiride, "Ona ağlamayın, ayağa kalkın ve onun adımlarından yürüyün. Ayağa kalkın ve haksız Siyonist Amerikan saldırısına bütün gücünüz ve enerjinizle karşı koyun" ifadesine yer verildi.
Aqmi'nin bildirisinde ayrıca, Bin Ladin'in izinden gidecekleri belirtildi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ