10 Aralık 2018 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
‘Sürdürme reçetesi aranıyor’
14 Nisan 2011 Perşembe 13:39

‘Sürdürme reçetesi aranıyor’

Liderlerin, müzakere sürecindeki momentumun korunmasının formüllerini arayacakları bildirildi

BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Aleksander Downer ve Özel Temsilcisi Liza Buttenheim’in, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ve Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas’a bu akşam verecekleri yemekte, müzakere sürecindeki momentumun korunmasının formüllerini arayacakları bildirildi.


Güneyde yayınlanan Fileleftheros gazetesi, yukarıdaki başlık altında verdiği haberinde; BM’nin, bu akşamki yemekte, liderlerin BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon’la gerçekleştirecekleri üçlü zirveye kadarki sürede atılacak adımları belirlemeye çalışacağını yazdı.


Gazete, BM’nin üçlü görüşmeye kadarki sürede müzakerelerin momentumunun korunmasını arzuladığını belirtirken, bu çerçevede bugünkü yemekte hem bugüne kadar gelinen süreç hem de bundan sonra izlenecek yolun ele alınmasının beklendiğini ifade etti.


 

Ertelenme talep edilmiş


Downer’in önceki gün Hristofyas’ın danışmanı Yorgos Yakovu’yla bir araya gelerek yemeğe ilişkin ayrıntıları konuştuğunu yazan gazete, Yakovu ve Eroğlu’nun danışmanı Kudret Özersay’ın önceki günkü görüşmesinin ise, bir dizi temaslarda bulunmak amacıyla Brüksel’e gitmiş olmasından ötürü, Kıbrıs Türk tarafının talebinin ardından ertelendiğini vurguladı.

 

Yemek öncesinde görüşme


Özersay’ın Brüksel’deki Avrupa Komisyonu ve Parlamentosu’nun üst düzey yetkilileriyle temaslarda bulunacağını belirten gazete, Özersay’ın hangi isimlerle temaslar gerçekleştirileceğinin ise belirtilmediğini yazdı.


Habere göre Yakovu ve Özersay yarın liderlerin yemeği öncesinde yeniden bir araya gelecekler ve uluslararası anlaşmalar konusunu görüşmeyi sürdürecekler.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ