18 Ekim 2018 Perşembe
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Süper beyin: Rauf Denktaş
16 Ocak 2012 Pazartesi 11:00

'Süper beyin': Rauf Denktaş

Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’la birlikte çarpışan silah arkadaşları, merhum Denktaş’ı Haberdar’a anlattı…

Gamze BAYKUR

 

Türk Mukavemet Teşkilatı’nda (TMT) yıllarca görev yapan ve Denktaş ile silah arkadaşı olarak mücadele veren Mağusalı eski TMT’cilerden Kemal Karaderi ve Kemal Ergenekon, Haberdar’a Denktaş’ı anlattı. Denktaş’ın cesaretine hayran olduklarını belirten eski TMT’ciler, Denktaş’ı “süper beyin” olarak nitelendiriyor.

 

 

Ne dediler?

 

Kemal Karaderi:

 

“Rauf Denktaş ile beraberliğimiz 1952’den sonra başlar. 1950’li yılların başında Kıbrıs Türklerinin kurum, kuruluş ve derneklerinin temsilcileri her kazada birkaç üye tayin ettiler ve bir federasyon kuruldu. Kıbrıs Türk Kurumları Federasyonu’nda Mağusa’yı temsilen 8 yıl federasyon üyeliği yaptım. İlk yıllarda federasyon başkanlığını Faiz Kaymak yaptı. Birkaç yıl sonra Rauf Raif Denktaş’ı federasyon başkanı olarak seçtik ve 1960 yılına kadar onun idaresinde bu federasyonu devam ettirdik.  Denktaş ile aramızdaki ilişki resmiydi. Her asırda mutlaka bir süper beyin yetişir. O süper beyin bir Kıbrıslıya kısmet olduğu için mutluyuz. O süper beyin Rauf Denktaş idi.”

 

 

Kemal Ergenekon:

 

“1963 yılında Larnaka’da gece yemeğimiz vardı. Yemekte rahmetli Dr. Fazıl Küçük, rahmetli Osman Örek, rahmetli Dr. Orhan Müderesoğlu, rahmetli Larnaka Serdarı Necdet Bey, rahmetli Rauf Denktaş ve o zamanın TMT’den üyeler yemek yiyip eğleniyorduk. Saat 22:00 civarında telefon geldi. Züğürt isimli bir arkadaşımız, Dr. Orhan Müderesoğlu’na ve Rauf Denktaş’a Lefkoşa’da çarpışmaların başladığını söylemişti. Biz de hemen oradan kalkıp bölgelerimize gidip tedbirlerimizi almak için hareket etmek istedik. Fakat rahmetli Denktaş, kimsenin yerinden kımıldamamasını, kaçmamasını söyledi. Bunun üzerine kendi arabasını alıp tek başına gideceğini ve bize haber göndereceğini söyledi. Biz gitmemesini, yolların tehlikeli olduğunu söylememize rağmen arabasıyla tek başına hareket etti. Yaklaşık bir buçuk saat sonra haber gönderdi ki hiçbir şey yok, eğlencemize devam etmemizi ve merak etmememizi söyledi. Daha sonra öğrendiğimize göre cemaat meclisi üyesi olan Mehmet Ali Tremeşeli’yi Rumlar yolda durdurup saçlarından çekerek arabadan indirdiler ve hırpaladılar. Ben bölgemde olan bütün savaşlara girip savaş görmeme rağmen rahmetli Denktaş beyin o hareketi tek başına yapması ve o cesareti göstermesine hala hayranım.” 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ