21 Ekim 2018 Pazar
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Suçlu belli!
23 Mayıs 2013 Perşembe 08:25

Suçlu belli!

Dizüstü bilgisayarlar ve akıllı telefonlar...

Dizüstü bilgisayar ve akıllı telefonların uykuyu bozduğu belirtildi. Uzmanlar kötü bir uykunun obezite, diyabet, kalp hastalıkları ve depresyon ile bağlantılı olabileceği konusunda uyardı.

İçinde dizüstü bilgisayar, akıllı telefon ve tablet bilgisayarların da olduğu elektronik aletlerin yaydığı ışıkların insanın iyi uyumasını engellediği belirtildi. Yayılan ışıkların kötü bir uyku için kilit rol oynadığını belirten uzmanlar yapay ışıkların insanın vücudunun doğal ritmini bozduğunu söyledi.

Bu ışıkların beyindeki kimyasalları etkilediğini kaydeden uzmanlar bu ışıkların insanı kafein almış gibi uyardığını ve böylelikle ayakta kalmayı sağladığını ifade etti.

Harvard Üniversitesi'nden Prof. Charles Czeisler Nature dergisinde kaleme aldığı modern uyku sorunlarında makalede yapay ışıkların etkisini ele alan araştırmayı değerlendirdi. Harvard Tıp Okulu'nda uyku sağlığı alanında çalışan Czeisler, yapay ışıkların getirdiği rahatsızlıklara karşı davranışsal ve teknik olarak nasıl mücadele edilmesi gerektiğini araştırıyor.

Her gece düşen uyku saati halk sağlığında obezite, diyabet, kalp hastalıkları, depresyon ve felç gibi bir çok soruna neden olabiliyor. Bu sadece yetişkinlerde değil aynı zamanda çocuklarda da sık görülmeye başladı.

Elektronik ışıkların vücudun doğal saatini bozduğu, akıllı telefon ve bilgisayardan yayılan LED ışıklarının standart elektrik ampullerinden daha fazla uyku bozucu etkisi olduğu ifade edildi.

Kötü uyku için işe erken başlamak, okula erkenden gitmek, uzun çalışma saati, kafein ağırlıklı yiyecek ve içecek gibi birçok sebebin olduğunu söyleyen Prof. Czeisler ancak yapay ışıkların döngüsel ritmi ilaçlardan çok daha fazla bozduğunu söylüyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ