17 Ekim 2018 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
“Su testisi su yolunda kırılır”
03 Mayıs 2011 Salı 12:25

“Su testisi su yolunda kırılır”

Bin Ladin’in ölümü üzerine Haberdar Gazetesi’ne konuşan siyasilerden farklı yorumlar geldi...

Yurdagül BEYOĞLU

 

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Barack Obama, El-Kaide Terör Örgütü Lideri Usame Bin Ladin'in Pakistan'da geçen hafta düzenlenen operasyonda öldürüldüğünü açıkladı. İstihbarat çalışmalarının yıllardır sürdüğünü belirten Obama “El Kaide pek çok ülkede sayısız Müslüman'ın da canına kıydı. Pakistan'ın içinde de gerekirse harekete geçeceğimizi söylemiştik. Pakistan'la ortak istihbarat çalışmaları Bin Ladin'in nerede olduğunu bulmamızda büyük faydaları oldu. Bin Ladin'in öldürüldüğü bir günün kendileri için de tarihi olduğu konusunda hemfikirler. ABD'ler bu operasyonu gerçekleştirenlere teşekkür ediyorlar. 11 Eylül'den sonra her şeye rağmen yeniden inşa etmemiş olmamız, bizim açısından en büyük başarıdır” ifadelerini kullandı.

 

Bin Ladin’in ölümü üzerine Haberdar Gazetesi’ne konuşan siyasiler terörün asla tasvip edilemeyeceği ve dünya üzerinde hiçbir ülkenin terör yoluyla başarı kazanamayacağı görüşünde birleştiler. Olaya diğer politikacılardan farklı yorum getiren DP Genel Başkanı Serdar Denktaş “Usame Bin Ladin’in yakalanıp öldürülmesinden çok daha önemli sorunlarımız var bu ülkede” derken, UBP Genel Sekreteri Ertuğrul Hasipoğlu, “Allah Rahmet eylesin. Su testisi su yolunda kırılır” demekle yetindi.

 

 

İrsen Küçük: “Terörle bir yere varılmaz”

 

UBP olarak her türlü terörist harekete karşıyız. Terör dünyada demode olmuş bir yöntem. Hiçbir zümre, hiçbir devlet terörle bir yere varamaz. Dolayısıyla Bin Ladin olayında yaşandığı gibi bir süre yargıdan uzak kalınabilir ama sonuç değişmez.

 

Serdar Denktaş:

 

“Usame Bin Ladin’in yakalanıp öldürülmesinden çok daha önemli sorunlarımız var bu ülkede. Ancak, terörün çözüm olmadığı ve masum insanların canına kıyanların eninde sonunda aynı yolla cezalarının bulunacağının iyi bir göstergesi olarak kayıtlara geçirilmeli.”

 

 

Özkan Yorgancıoğlu: “Terörizm sorunların çözümünde araç değil”

 

11 Eylül’de Amerika’da ikiz kulelerin saldırıya uğraması kabul edilmez bir olaydır ancak o günden bugüne bu olayı organize ettiği iddia edilen Bin Ladin’in bulunması adına değişik ülkelerde yürütülen karşı saldırılar sonucunda ölen insanların sayısının İkiz Kulelerde ölenden çok fazla olduğu bir gerçek. Terörizm sorunları çözmede bir araç olarak kabullenilmeyeceği gibi, ona karşı yürütülen resmi kavganın sivil insanlar tarafından yürütülmesi de kabul edilemez bir olaydır.

 

Esas olan, dünyamızda var olan sorunların karşılıklı uzlaşıyla çözülmesi ve dünyanın her yerindeki tüm insanların insanca yaşam haklarına saygı gösterilmesidir. Bu olmadığı sürece gerek Usame Bin Ladin’in öldürülmesi, gerek Kaddafi’nin öldürülmesi, gerekse Hamas’ın ortadan kaldırılması aynı halkın birbirine karşı silah kullanması sorununu ortaya çıkarır. Bu nedenle terörü temelde reddederken, dünyayı yöneten güçlerin mevcut sorunu çözmesi daha anlamlı olur diye düşünüyorum.

 

 

Özdil Nami: “Ortadan kaldırmak için trilyonlarca dolar harcandı”

 

Terörün ortadan kaldırılması tüm dünyanın rahat nefes almasına sebep olmuştur. Amerika bu hedefe ulaşmak için trilyonlarca dolar harcamıştır. Eğer bu trilyonlarca dolar daha önce fakir ülkelerin kalkındırılması, daha eşit gelir dağılımın yaratılması adına sağlıklı bir şekilde harcansaydı, Bin Ladin gibi teröristler çıkmazdı. Çıkacak ortam bulamazlardı. Elbet bilinen bir gerçek El Kaide terör örgütünün uzun zamandan beri Usame Bin Ladin tarafından değil, başka birileri tarafından idare edildiğidir. Dolayısıyla El Kaide kaynaklı terör saldırılarının yok olacağı kanaatinde değilim. Kısa vadede tepkisel terör saldırıları da gerçekleşebilir. Tüm bu olgular demokrasinin önemini hepimize bir kez daha hatırlatıyor. Dünyanın zengin ülkeleri, özellikle petrol kaynaklarının olduğu yerde demokrasinin gelişmesi için çaba sarf etmeliler ve bu terör olaylarının tarihe karışacağı bir ortam yaratmalılar.

 

 

Ferdi Sabit Soyer: “11 Eylül’den sonra İslam’ı düşman gibi gösterdiler”

 

Usame Bin Ladin ABD’nin dünyanın belli konjonktürde yetiştirdiği bir insan. Metot olarak terörizmi seçmiş ve 11 Eylül’ü gerçekleştirmiştir. 11 Eylül’den sonra başta ABD olmak üzere batının saldırgan ve radikal kesimleri İslam’ı düşman gibi göstererek baskıcı ve boğucu bir sistem gündeme getirdiler.

 

Irak işgalini dahi Usame Bin Ladin’in attığı adım sonrası geliştirdikleri metotla gerçekleştirdiler. Arap ülkeleri barış için mücadele veriyor. Ancak bu mücadelede rejimler kendilerini korumak için hak mücadelesi veren insanlara kurşun sıkıyor, onları katlediyor. Batının bazı güçleri bunları fırsat bilip Libya’yı bölmeye, Suriye’ye müdahaleye hazırlanıyor. Baskıcı sistemlerin yarattığı gerilimi düşünerek, terörün her türünden uzak durması barış ve özgürlük için demokratik yollardan verilen mücadele önem taşımaktadır.

 

Şimdi tepkiyi terörle ele almak tüm dünya halkına zarar verdi. Artık terörün her türüne karşı mücadele etmek gerekmektedir.

 

 

Mutlu Atasayan: “Amerika’nın yaptığı açıklama ne derece doğru bilemeyiz”

 

Usame Bin Ladin’in öldüğünü bu sabah öğrendim. Bu Amerika’nın yaptığı bir açıklama. Kesin olarak ne çıkar bilemeyiz. Ladin uzun zamandır aranmaktaydı. Dünyada hiçbir yerde terör örgütleri tasvip edilmez, desteklenmez. Ülkedeki sorunları terörle değil, değişik yollardan halletmek gerekmektedir.

 

 

Ertuğrul Hasipoğlu: “Su testisi su yolunda kırılır”

 

“Allah rahmet eylesin. Su testisi su yolunda kırılır.”

 

 

Turgay Avcı: “Tüm teröristlerin sonu budur”

 

Terör hiçbir şekilde kabul edilemez. Terör, insanlık dışı, dünyayı tehdit eden, masum insanların hayatlarına kıyan bir olgudur.

 

Tüm bunlara bakıldığı zaman terörün desteklenmesi kesinlikle söz konusu olamaz. Özellikle yakından bildiğimiz ve acılarını paylaştığımız TC’de 10 binlerde kardeşimiz terör saldırıları sonucu şehit edilmiştir. Yansıtılan ve açıklanan bilgilere bakıldığında 10 yıldır aranan ve terörist başı olarak kabul edilen Ladin’in öldürülmesi, tüm teröristlerin sonunun bu olacağının göstergesidir.

 

Ümit ederiz ki, bu olay sonucu tüm teröristler bir an önce insanlık dışı saldırıları ve masum insanları öldürmeyi bırakır. Teröristlerin sonu budur. Bin Ladin örnek olsun. Tüm teröristlerin bir an önce silahlarını bırakarak insanlık dışı davranışlardan vazgeçmesini ümit ediyorum.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ