20 Ekim 2018 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Su hattı çağdaşlaşıyor
25 Nisan 2011 Pazartesi 16:06

Su hattı çağdaşlaşıyor

Gazimağusa Suriçi’ni çağdaş altyapıya kavuşturacak proje başladı

 Suriçi’nin su hatlarını çağdaş altyapıya kavuşturacağı İçme Suyu Yenileme Projesi’ne başladı.
Suriçi Mahallesi İçme Suyu Şebekeleri Yenileme Projesi kapsamında, yaklaşık bin eve daha sağlıklı ve kayıpsız su verilmesi sağlanacak.


Suriçindeki su altyapısının tamamen yenileneceği proje sonucunda kent genelindeki su altyapısının yüzde 75’i de değişmiş olacak.


Belediyeden yapılan açıklamaya göre, su şebekesindeki asbest boruların Dünya Sağlık Örgütü’nün önerdiği yüksek yoğunluklu polietilen (HDPE) borular ile değiştirileceği projede,

 

 

7 bin 900 metre su hattı

 

Suriçi Mahallesi’nde toplam 7 bin 900 metrelik su hattı döşenecek. Su altyapı projesinin inşası için kazı ve hat döşeme çalışmalarına başlayan ekipler, ana hatların yanısıra evsel bağlantıları da yapacak. Proje kapsamında evlerin içerisinde kalan su sayaçları yerine ücretsiz olarak ev dışına yeni sayaçlar konulacak.
 

 

2 yüz 49 bin TL’lik ihale bedeli


Gazimağusa Belediyesi İhale Komisyonu’nun KDV hariç 249 bin TL’lik ihale bedeli ile Gerçek İnşaat Şirketi’ni müteahhit olarak belirlediği Suriçi İçme Suyu Yenileme Projesi’nin inşaat süresi 3.5 ay olarak planlanırken, projenin finansmanı Gazimağusa Belediyesi’nin öz kaynaklarıyla karşılanacak.Kayalp: Kayıp olmayacak


Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, kentin su altyapısına yatırım yapmaya devam ettiklerini, Suriçi Mahallesi İçme Suyu Projesi ile bu bölgedeki su altyapısını bütünüyle yenileyeceklerini ve suyu daha sağlıklı ve kayıpsız olarak sağlayacaklarını söyledi. Kayalp ayrıca Suriçi için planladıkları düzenleme projeleri için de su borularının yenilenmiş olmasının önemli bir kolaylık oluşturacağını kaydetti.

 “Hedef sağlıklı su sağlamak”

 

Vatandaşa düzenli ve sağlıklı su sağlama hedefinde suyun kayıpsız taşınmasının son derece önemli olduğuna dikkat çeken Kayalp, su altyapısına yatırımın hem bu açıdan hem de günümüzde etkisi gittikçe daha çok hissedilen susuzluk tehlikesiyle başa çıkma açısından önemli olduğunu söyledi.
 

 


“DSÖ önerdiği borular kullanılıyor”

 

Gazimağusa Belediyesi’nin diğer su altyapı projelerinde olduğu gibi, son projede de Dünya Sağlık Örgütü’nün önerdiği 110 ve 160 mm çaplarında yüksek yoğunluklu polietilen (HDPE) borular kullanıldığını kaydeden Kayalp, tesisleri içme suyunu taşıyabilecek kalitede inşa ettiklerini vurguladı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ