18 Kasım 2018 Pazar
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Su çalışmaları hızlanıyor
05 Mayıs 2011 Perşembe 13:42

Su çalışmaları hızlanıyor

Amcaoğlu, KKTC'ye su getirilmesiyle ilgili Eroğlu ile görüştü

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Ali Çetin Amcaoğlu, 2. Uluslararası Su Formu’na katılmak amacıyla bulunduğu İstanbul’da, TC Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu ile bir araya geldi.

Bakanlıktan verilen bilgiye göre, Amcaoğlu ve Eroğlu görüşmesinde, Alaköprü Barajı’ndan KKTC’ye borularla getirilecek su projesi ve yürütülen çalışmaların hızlandırılması, eşzamanlı olarak KKTC’de de yapılan çalışmaların hız kazanması konuları gündeme geldi.

Görüşmede Türkiye’de Alaköprü Barajı için çalışmaların başladığı gibi KKTC’de Geçitköy Barajı’nın hazırlık çalışmalarının başlaması için planlamalar yapılması gerektiği, projenin hayata geçmesiyle gündeme gelecek olan hatların yenilenmesinin üzerinde durulurken, bu sayede TC’den gelecek olan suda kayıp yaşanmaması ve ihtiyaca cevap verecek şekilde düzenlenmesi ele alındı.

TC Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, uluslararası toplantılarda, KKTC’den konuyla ilgili yetkili kişilerin olması gerektiğini belirterek, KKTC Tarım Bakanlığı ve TC Çevre ve Orman Bakanlığı ile ilgili teknik yardım ve personelin eğitimi konusunda KKTC’ye gerekli desteğin sağlanmasının önerime işaret etti.

Amcaoğlu ve Eroğlu görüşmesi sırasında su master planının revize edilmesi için çalışmaların ivedilikle başlatılması da ele alındı.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ