11 Aralık 2018 Salı
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Stresin ilacı: Kahkaha terapisi
19 Eylül 2013 Perşembe 08:23

Stresin ilacı: Kahkaha terapisi

depresyona karşı en etkili yöntemlerden birisinin ”Kahkaha Terapisi”

Günümüzde stres ve  depresyona karşı en etkili yöntemlerden birisinin ”Kahkaha Terapisi” olduğu  belirtiliyor.

Hindistan’da tıp eğitimi alan Madan Kataria ve terapi hocası eşi Maduri  Kataria tarafından 1995 yılında, planlanarak organize edilen ”Kahkaha  Terapisi”, adını gülme, gevşeme ve nefes egzersizlerinin birleştirilmesinden  alıyor.
 
Terapi, kahkaha ile nefes tekniklerini birleştiren bir egzersizle kişinin  karın kaslarını kullanarak soluması ve diyaframın eğitilerek kahkaha atabilmesi  anlamına geliyor.
         
Yaşam Koçu Ayşegül Soylu Muslu, kahkaha  terapisinin herkesin yapabileceği, hazırlık gerektirmeyen ve fazla vakit almayan  bir çalışma olduğunu söyledi.
 
Muslu, kahkahalarla gülmenin insanın ömrünü uzattığını belirterek,  ”Çocuklar günde ortalama 300 ile 400 kez, büyükler ise en fazla 15 kez  gülebiliyorlar. Basit bir kahkahanın vücudumuzda ve beynimizde gerçekleştirdiği  etki küçük bir mucize gibi” diye konuştu.
 
Araştırmalarla sabitlenen durumun tüm dünyada kahkaha konusunda kurslar  açılmasına, eğitimler verilmesine ve kahkaha kulüpleri kurulmasına neden olduğunu  ifade eden Muslu, şunları kaydetti:
 
”Hindistan’da yaklaşık 400 kahkaha kulübü bulunuyor. Bugün müziğin insan  vücudunda yarattığı olumlu etkiler bilimsel olarak kabul ediliyor. Yapılan  araştırmalar da iyi bir kahkahanın, en sevilen müziği dinlemek kadar güçlü bir  etkiye sahip olduğunu ortaya koymuş.
 
Gülünce yüz ifademiz değişir. Kol, bacak ve göğüs kaslarımız harekete  geçer. Gülmek bizleri aynı zamanda özgürleştirir. Aynı zamanda stres attırır,  sosyalleştirir, kalbi kuvvetlendirir, depresyonu ve panik atakları giderir.  İnsanları daha umutlu ve olumlu olmaya teşvik ederek çekingenliği yener.”
         
Kahkaha terapisi nasıl yapılır?
Muslu, ”Kahkaha Terapisi”nin genel olarak nefes egzersizleri, kahkaha  egzersizleri, meditasyon ve gevşeme şeklinde dört bölüm halinde yapıldığının  altını çizerek, şöyle devam etti:
 
”Doğru nefes, daha fazla kahkaha ve daha fazla sağlık. Kahkahanın da eğitimi mi olurmuş demeyin. İçimizden kahkaha atmak gelmese bile doğru teknikleri  öğrenerek attığımız kahkaha beynimiz tarafından gerçeğinden ayırt edilemiyor ve  kişinin kahkahanın tüm faydalarından yararlanmasını sağlıyor. Ayrıca kahkaha  terapileri düzenli olarak yapılırsa gülmek bir alışkanlık haline geliyor ve bu  alışkanlık insan sağlığını olumlu etkiliyor.”
         
Grup halinde gülmek daha etkili
Grup halinde gülerek ekip ruhunu canlandırdıklarını ifade eden Muslu,  kahkaha terapisinin insanlar arasındaki ”biz” duygusunu geliştirip, grup  içindeki üretimi artırdığını söyledi.
 
Muslu, kahkaha terapisini ofis arkadaşları ya da iletişim sorunu yaşanan  aile bireyleriyle yapmanın çok faydalı sonuçlar verdiğini vurgulayarak, şu  ifadeleri kullandı:
 
”Kahkaha terapisinin grupla yapılması daha etkin ve eğlenceli oluyor.  Çünkü kahkaha ”egzersiz” olarak atılırken, arkadaşınızla göz göze gelmeniz ile  birlikte yapay kahkaha bir anda gerçek bir kahkaha dizisi halini alıyor. Bu durum  da kahkahanın tüm faydalarından yararlanmak anlamına geliyor. Grup halinde  kahkaha atarken oynanan masum oyunların kahkahaların yükselerek artmasını  sağlıyor. Bu noktadan hareket ederek kahkaha yogasını en az 4 ya da 5 kişilik  gruplara veriyoruz.
 
Birçok şirket ve kuruluş üst düzey yöneticilerin ve elemanların stres  atmaları, üretken, kendine güvenli, iyi ilişkiler kuran ve mutlu kişiler  olmalarını sağlamak amacıyla artık bu terapiyi uygulamaktadır. Konferanslarda,  grup çalışmalarında kişilerin hemen kaynaşması için kahkaha terapisi  uygulanabilirken, yoğun geçen bir konferans ya da eğitimde verilen aralarda da  kahkaha seansı yapılarak dinleyicilerin tekrar öğrenmeye hazır ve odaklanabilir  hale gelmeleri sağlanmaktadır. Hastanelerde, doktorlar, hemşireler, yardımcı  personel, hastalar ve aileleri, bakıcılar, bu terapi ile stres yönetimini  öğrenmekte ve uygulamaktadırlar.”
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ