16 Ekim 2018 Salı
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Stratejik daire: Meteoroloji
25 Nisan 2011 Pazartesi 10:47

Stratejik daire: Meteoroloji

Değişen teknolojiyi yakından takip eden ve donanımlı istasyon ve ölçüm sistemleriyle atmosferdeki olayları değerlendirip çağdaş bir hizmet veriyor…

Adem KAVAZ

 

KKTC Meteoroloji Dairesi, 36 yıldır Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı çatısı altında hizmetlerini başarıyla sürdürüyor. Ada genelinde meteorolojik tahminler yapan daire, donanımlı ve teknolojik bir alt yapıya sahip. 29 otomatik meteoroloji ölçüm sistemi ve 40’a yakın yağış ölçme sistemine sahip olan daire, adanın dört bir yanında bulunan ve bölgeleri yorumlayan sistemler sayesinde hava, deniz ve deprem tahminleri yapıyor. GSM ve GPRS aracılığıyla her 15 dakikada hava tahminlerinin merkeze aktarıldığı sisteme sahip olan Meteoroloji Dairesi, tüm istasyonlarla iletişimini v-sat uydu sistemi aracılığıyla yapıyor. Daire, Türkiye Devlet Meteoroloji İşleri Müdürlüğüyle de bu sistem sayesinde veri alış verişinde bulunuyor.

 

 

Oktay: Sıcaklıklar arttı, yağışlar azaldı

 

KKTC Meteoroloji Dairesi Müdürü Dr. Fehmi Oktay, 1941-1970 ile 1974 – 2007 dönemleri baz alındığında ülkedeki sıcaklık oranının 0.6 santigrat derece arttığını gözlemlediklerini kaydetti. Bu dönemler arasındaki yağış miktarlarının ise yüzde 8 ile 10 kilogram arasında azaldığını ifade eden Oktay, “Yörelerde ise yüzde 20 ila 30 kilogram arasında daha az yağış görüldü” diye konuştu. 10 yıl öncesine dönüldüğünde yağışların beş yıl boyunca mevsim normallerinin üzerinde, diğer beş yıl ise mevsim normallerinin altında seyrettiğini dile getiren Fehmi Oktay, 2004-2005 yıllarında ise büyük bir kuraklık yaşadığını hatırlattı.

 

 

“Kuraklık biraz olsun önlendi”

 

Kuraklıkla ilgili de değerlendirmelerde bulunan Oktay, son üç yılda düşen yağış miktarlarıyla kuraklığın biraz olsun önlendiğinine işaret ederek: “Yağışlar kuraklığı biraz önlenmiş olabilir. Fakat bu suyumuzu istediğimiz gibi kullanmak anlamına gelmiyor. Unutmayalım ki kurak ve yarı kurak bir bölgede yaşıyoruz” dedi.

 

 

Öncelikle Meteoroloji Dairesi’nin geçmişinden bahsedelim. Ne zaman faaliyete geçti? Bize geçmişinden bahseder misiniz?

 

Daire, 1975 Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı bünyesinde kuruldu. Sırasıyla Tarım Bakanlığı, Bayındırlık Bakanlığı, Çevre ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı bünyelerinde yer aldı. Dairemiz son olarak yine Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı çatısı altına girerek hizmetlerini sürürüyor. Daire, 1992 tarihli Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhuriyet Meclisi birleşiminde kabul olunan 42/1992 sayılı Meteoroloji Dairesi (Kuruluş, Görev ve Çalışma Esasları) Yasası ile teşkilatlandırılmıştır. Dairemiz genel olarak devlet ve bölge sınırları içinde gerçekleşen, gerçekleşecek olan Atmosferik olaylar ile Meteorolojik elemanları gözlemlemek ve tahmin etmek gibi önemli bir görevi yerine getiriyor. Bunun yanında da ülke geneli ile Doğu Akdeniz bölgesindeki sismik aktivitenin kayıt ve takip misyonunu üstlenmiştir.

 

 

DAİRE’YE BAĞLI İSTASYONLAR

 

Dairenizde gözlem ve ölçüm işleri için kaç istasyon faaliyet gösteriyor? İstasyonlarla daireniz arasında iletişimi nasıl sağlıyorsunuz?

 

Bugün 29 adet otomatik meteoroloji ölçüm sistemi, 40’a yakında da yağış ölçme sistemimiz mevcut. Yeşilırmak’tan tutun, Zeytinburnu’na, Girne’den Beyarmudu’na kadar uzanan yerleşik coğrafik bölgeleri yorumlayan sistemlere sahibiz. Bu sistemler, GSM ve GPRS aracılığıyla her 15 dakikada merkezde bulunan ana bilgisayara bilgi aktarır . Hava Tahminleri Merkezi ise 24 saat hizmet vermekte. Bu merkeze tüm istasyonlardan gelen veriler gözetleyerek anında bilgi sahibi oluyoruz. Bu merkezde hem bölgemiz, hem Türkiye, hem de Avrupa’ya ait hava durumlarını takip ediyoruz.

 

Ercan Havaalanında da bir merkezimiz var. Bu merkez de diğer Hava Tahminleri Merkezi’nde olduğu gibi 24 saat hizmette ve hava trafiğine hizmet veriyor. Ercan’dan her yarım saatte ve saat başı bilgiler geliyor. Kısa ve uzun süreli hava tahminleri yapılıyor. Girne ve Mağusa’da deniz meteoroloji istasyonları bulunuyor ve 24 saat hizmet veriyor. Deniz ve Hava durumu tahminleri yapılıyor. Saat başı merkeze ve diğer merkezlere tahminleri gönderiyorlar. Gemikonağı, Esentepe ve Mağusa’da otomatik Meteoroloji istasyonları da mevcut. Bu istasyonlarda ise dalga ölçümü, dalga enerjisi, periyodu ve dalga yönün ölçen sistemler var. Bu sayede de denizin durumunu her 15 dakikada bir tespitler yapılıyor.Tarımsal Meteoroloji İstasyonumuz ise Güzelyurt’ta ve orada saatlik tahminler yapılır. Bu istasyonlardan başka KKTC geneline dağılmış muhtelif tip Taşra Meteoroloji istasyonlarında (mekanik) ölçüm ve gözlemler, polis, orman memuru, öğretmen, muhtar ve özel kişiler gibi gönüllülerce yapılmaktadır. Bu kişiler önce telefonla verileri aktarır, sonra da her ay rapor halinde gönderirler.

 

 

Sismoloji bölümü

 

Müdürlüğümüze bağlı bir de sismoloji bölümümüz var. Geniş deprem ağımız bulunmakta. Alevkaya, Yenierenköy, Lefke, Tuzla, Hisarköy, Akıncılar ve Akdeniz’de istasyonlamız faaliyette. Hisarköy dışındakiler diğer istasyonlar gibi anında bilgileri öncelikli olarak Sismoloji bölümüne sonra ise Kandilli Rasathanesi’ne ulaştırır ve deprem olaylarını takip etmemize olanak sağlar.

 

 

İstasyonlarla iletişim

 

Tüm istasyonlardaki iletişim v-sat uydu sistemiyle yapılıyor. Türkiye Devlet Meteoroloji İşleri Müdürlüğü’ne de bu sistemle yarım saat ve saat başı veriler gönderilir. Türkiye’deki merkez ile bilgi paylaşımı sayesinde Kuzey Yarım Küre’deki tahminleri yapabiliyoruz.60 istasyondan alınan verileri ay bazında raporlaştırırız. Tüm istasyonlardan gelen veriler şekillenir, tablolar oluşturulur ve ardından Merkez İklim Şubesine gönderilir. Bu şubede tüm verilerin kalite kontrolü yapıldıktan sonra aylık bültene eklenir ve raporlaştırılır. Bu bülten içinde, hava durumu, sıcaklık, nem, basınç, sis gibi bazı parametrelerin yer aldığı aylık bir rapordur. Bültende ayrıca sıcaklık, yağış ve kuraklık analizlerine ait veriler de yer alır. Tüm Meteorolojik veriler ise, Bilgi İşlem Merkezi’mizde elektronik ortamda saklanır ve gelen talepler doğrultusunda kurum ya da kuruluşlara verilir.

 

 

Küresel krizin ülkedeki etkileri

 

Küresel krizin dünyayı etkisi altına alması iklim değişikliklerine neden oluyor. Peki, ülkemizde durum ne? Nasıl etkileneceğiz?

 

İki ayrı 30 yıllık veriler arasında mukayese yapacak olursak (1941-1970 ile 1974 – 2007 ait dönemlere) ülkemizin sıcaklık oranının 0.6 santigrat derece arttığını gözlemleriz. Yine aynı periyotlar göz önünde bulundurularak yağış miktarları kıyaslandığında ise yüzde 8 ila 10 Kilogram arasında azalmadan bahsedebiliriz.Yörelerde ise yüzde 20 ila 30 kilogram arasında daha az yağış sözkonusu.Aslında küresel iklim değişikliğini geniş çaplı inceleyip görmek daha doğru olur. Sıcaklıkların arttığı belli. Hatta 1998 sonrası sıcaklıklarının seyri incelendiği zaman hep yükselme sözkonusu. 1991’de Pinatabu volkanı patlamıştı. 1992 ise tüm dünyada en soğuk yıl olarak kayıtlara geçmişti.

 

Son 10 yılın değerlendirmesi

 

Son 10 yılı değerlendirecek olursanız nasıl bir tablo ortaya çıkar?

 

10 yıl öncesine döndüğümüzde, yağışların beş yıl boyunca mevsim normallerinin üzerinde, diğer beş yıl ise mevsim normallerinin altında bir trend gördük. 2009 öncesinde 4-5 yıla yayılan büyük bir kuraklık yaşadık. Aralık 2009’da ada geneline 90.7, Ocak 2010’da 154.7, Şubat 2010’da 109.7, Aralık 2010’da ise 43.1 kilogramlık yağış düştü. 2009’dan itibaren Kış mevsimindeki yağışlar, 2010 ve 2011 yıllarında mevsim normallerinin üzerinde seyretti. 2010 yılında toplamda ada geneline metrekareye 504 kilogram yağış düştü. 2011 yılında düşen yağış miktarlarının iyi olduğunu söylemek mümkündür. Ayrıca son üç yılda kuraklık düşen yağışlarla bir nebze olsun önlenmiş oldu. Ama burada bir noktaya dikkat çekmek isterim. Yağışlar fazla olabilir, kuraklık da biraz önlenmiş olabilir. Fakat bu suyu istediğimiz gibi kullanma anlamına gelmiyor. Unutmayalım ki kurak ve yarı kurak bir bölgede yaşıyoruz. Bu yılın Mayısı ayına bakacak olursak yağışlarla sıcaklıkların mevsim normallerinde seyretmesi bekleniyor.

 

 

2011 yılının yağış miktarları

 

1 Ocak – 7 Nisan 2011 tarihleri arasında düşen yağış miktarları hakkında neler söylemek istersiniz?

 

Genel anlamda tüm bölgelere mevsim normallerinin altında seyretti. Bölgelere göre metrekareye düşen yağışların miktarları aşağıdaki gibidir.

 

 

Ocak 2011

Bölgeler

 

Yağış miktarı

 

Kuzey Sahil ve Beşparmaklar Bölgesi

132.7 kilogram

Batı Mesarya

63.3 kilogram

Orta Mesarya

74.7 kilogram

Doğu Mesarya

86.8 kilogram

Doğu Sahil

93.1 kilogram

Karpaz

Ada geneli

97.7 kilogram

97.5 kilogram

 

Şubat 2011

Bölge isimleri

 

Yağış miktarı

Kuzey Sahil ve Beş Parmaklar

54.4 kilogram

Batı Mesarya

46.2 kilogram

Orta Mesarya

46 kilogram

Doğu Mesarya

28.4 kilogram

Doğu Sahil

37.7 kilogram

Karpaz

Ada geneli

60.4 kilogram

46.1 kilogram

 

 

Mart 2011

Bölge isimleri

 

Yağış miktarı

Kuzey Sahil ve Beş Parmaklar

45 kilogram

Batı Mesarya

45.8 kilogram

Orta Mesarya

29.8 kilogram

Doğu Mesarya

23.5 kilogram

Doğu Sahil

45.7 kilogram

Karpaz

41 kilogram

Ada geneli

37.1 kilogram

 

 

1-7 Nisan 2011

Bölge isimleri

 

Yağış miktarı

Kuzey Sahil ve Beş Parmaklar

15.1 kilogram

Batı Mesarya

9.4 kilogram

Orta Mesarya

10.9 kilogram

Doğu Mesarya

6.9 kilogram

Doğu Sahil

3.4 kilogram

Karpaz

Ada geneli

1.4 kilogram

9.4 kilogram

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ