20 Ekim 2018 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Soyer sert çıktı
17 Nisan 2011 Pazar 15:08

Soyer sert çıktı

'Açığı kapatmak için zam yapıyorlar'

Akaryakıta yapılan son zamların, hükümet tarafından bütçe açığının kapatılması için getirildiğini vurgulayan Ferdi Sabit Soyer, “UBP Hükümeti, dolaylı vergi gelirini artırmak için akaryakıt fiyatlarıyla oynamaktadır…”Cumhuriyetçi Türk Partisi - Birleşik Güçler (CTP - BG) Genel Başkanı Ferdi Sabit Soyer, son zamanlarda ard arda yapılan akaryakıt zamlarını eleştirdi.


Soyer, Euro Dizel’in benzin fiyatının biraz üstünde olduğu, mazot ve benzin arasındaki fiyat farkının bu denli azaldığı ortamda, UBP Hükümeti’nin mazotlu iş ve diğer araçların seyrüsefer fiyatlarını gözden geçirerek aşağı düşürmesi gerektiğini de söyledi.


CTP - BG Genel Başkanı Soyer yaptığı yazılı açıklamada, akaryakıt fiyatları ile ilgili olarak hükümetin takip ettiği politikanın tam bir çıkmaz yarattığını savundu.


 

“Açığı kapatmak için zam yapıyorlar”


“Bu politika ile UBP Hükümeti, akaryakıt istasyonlarını vergi dairesine; akaryakıt istasyonu sahiplerini de komisyonla çalışan vergi tahsil memuruna döndürmüş bulunmaktadır” diyen Soyer, fiyatların bütçe açığına katkı sağlamak için sürekli olarak arttığını ileri sürdü.
“UBP Hükümeti, dolaylı vergi gelirini artırmak için akaryakıt fiyatlarıyla oynamaktadır” iddiasında bulunan CTP - BG Genel Başkanı Soyer, artışların piyasaya doğrudan zam olarak yansıdığını ve piyasanın istikrarını bozduğunu kaydetti.


 

“Devletin geliri düştü”


Soyer, ülke ekonomisinin zaten kriz içinde olduğunu, zamların ülke ekonomisinde talep daralmasına yol açtığını ifade ederek, zamların başta esnaf ve zanaatkâr olmak üzere tüm iş dünyasını olumsuz etkilediğini vurguladı.


Ferdi Sabir Soyer, zamlardan meydana gelen olumsuzlukların doğrudan doğruya vatandaşın harcanabilir gelirini azalttığını, aynı zamanda dolaylı olarak devlet gelirlerinin de düşmesine yol açtığını söyledi.“Daralmaya yol açıyorlar”

 

Hükümetin, uyguladığı program nedeniyle insanların alım gücünün düşürüldüğünü savunan Soyer, şöyle devam etti:


“Ayrıca hizmet sektöründe önemli bir alan olan üniversiteler, turizm gibi sektörlere de ülkeyi pahalı hale döndürerek dış talebi artırma çalışmalarına sekte vurmaktadır. Böylece piyasaların iç ve dış taleple artmasını değil, bu pahalılıkla daralmasına yol açmaktadır.”


 

“Maliyetler artıyor”


“Akaryakıt fiyatlarını sürekli artırmak gafleti, insanımızın ‘taksit dışı’ harcanabilir gelirini azaltmakla kalmamış, ama ayni zamanda üretim ve hizmet sektörlerinin maliyetlerinin artmasına yol açmıştır” diyen Soyer, bunun daha pahalı bir KKTC anlamına geldiğini dile getirdi.
 


“Daha da çıkmaza girecek”

 

Eşel Mobil’in bir buçuk yıl süreyle ortadan kaldırıldığı bu aşamada; yapılan akaryakıt zamlarının doğrudan doğruya insanların gelirlerinin azalmasına yol açacağını, tarım sektörü, reel sektör ve tüm hizmet sektörünü daha da çıkmaza sokacağını kaydeden Soyer, yapılan uygulamalarla insanların gelirinin “pul parasına” dönmesine yol açılacağını savundu.


Soyer açıklamasında şunları kaydetti:


“Artık bu akaryakıt fiyat politikası ile Euro Dizel’in benzin fiyatının biraz üstünde olduğu, mazot ve benzin arasındaki fiyat farkının bu denli azaldığı ortamda, UBP Hükümeti’nin mazotlu iş ve diğer araçların seyrüsefer fiyatlarını gözden geçirerek aşağı düşürmesi gerekmektedir.”

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ