18 Ekim 2018 Perşembe
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Sorumluluk bilincinde çözmek gerek
07 Haziran 2013 Cuma 11:59

"Sorumluluk bilincinde çözmek gerek"

Kılıçdaroğlu, "Sağduyuya davet etmek, benim görevimdir" dedi

Hilton Otel'de düzenlenen "CHP İş Dünyası Diyalog ve Dayanışma Birimi İzmir Buluşması"na katılan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, burada yaptığı konuşmada, ülkeyi yönetmeye talip siyaset adamının, sorumluluğunun bilincinde olayları çözmeye çalışması gerektiğini söyledi.

"Gezi Parkı olayı"nın sıradan olmadığının herkesin farkında olduğunu ifade eden Kılıçdaroğlu, bu olaylarda ilk kibriti çakan bir avuç gence, tüm Türkiye'nin sahip çıktığını savundu. Kılıçdaroğlu, 3. sınıf demokrasiyi reddettiklerini, Türkiye'nin 1. sınıf demokrasiye layık olduğunu kaydederek, toplumla inatlaşmanın, "toplumun dediğini değil, kendi düşündüğünü yaptırmanın" demokrasilerde yer alamayacağını belirtti.

Toplumun huzurunu inşa etmeyi, siyasetçinin temel görevi olarak gösteren Kılıçdaroğlu, bunun hayata geçirilememesi durumunda, yurtta ve dünyada barışın sağlanamayacağını bildirdi.

Kılıçdaroğlu, gençlerin Gezi Parkı'ndaki ağaçların kesilmesini istemediğine değinerek, şunları ifade etti:

"Oraya 'Topçu Kışlası yapacağım, otel yapacağım' diyor. Kime söz verdin? Huzur istiyorsanız inatlaşmayacak, sokağı hareketlendirmeyeceksiniz. Dayatmayla düşünceyi kabul ettirmek mümkün değildir. 'Kadının kaç çocuk, nasıl doğum yapacağına ben karar vereceğim' diyor. Bunlar nereden çıktı? Türk siyasetinde böyle bir anlayış, dayatma yoktu. Sağduyuya davet etmek, 'toplumla inatlaşma, gençlerin sesine kulak ver, o gençler bu ülkenin geleceğidir' demek, benim görevimdir. Demokrasilerde karşıt düşünceye saygı vardır. Siyasetçinin görevi dinlemektir, 'sus' demek değildir. Vatandaş derdini anlatamazsa sorun çıkar."

Kemal Kılıçdaroğlu, siyasetçi kadar kamu görevlilerinin de sorumlulukları bulunduğuna işaret ederek, şöyle devam etti:

"Sivil kıyafetli, eli çivili sopalı polis görevlileri olamaz, böyle bir şeyi kabul etmiyoruz. Temel kural, silahsız ve saldırısız herkesin eylem yapmasının serbest olduğudur. Polis eğer eylemde bulunan, kimseye zarar vermeyenlerin üzerine çivili sopalarla giderse bu olmaz. Gezi Parkı'nın belleğimizde yarattığı, oluşturduğu fotoğraflar var. Yüzüne biber gazı sıkılan kırmızılı kadın, ellerini açmış göğsüne su sıkılan kadın... Gezi Parkı, Türk kadınının baskıya direncini gösterdi."

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ