19 Kasım 2018 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
“Sorumluluk alan yok”
06 Nisan 2011 Çarşamba 16:00

“Sorumluluk alan yok”

Siyasiler, 'nükleer tehlike' haberimizi değerlendirdiler

Yurdagül BEYOĞLU

 

Lefkoşa Devlet Hastanesi’nde geçen yıl sular altında kalmasıyla hurdaya çıkan ve taşıdığı nükleer çekirdek nedeniyle her an bir radyoaktif felakete neden olabilecek radyoterapi cihazı ile ilgili gazetemizin “nükleer tehlike” başlıkğıyla manşetine taşıtığımız haberi değerlendiren siyasiler, ülkede kimsenin sorumluluk almadığı noktasında birleştiler.

 

ÖRP Genel Başkanı Turgay Avcı:

 

“Tüm ülkeye zarar verebilir””

 

Bu konu oldukça hassas, uzmanlık gerektiren tehlikeli bir konudur. Kobaltın tedavide kullanıldığında insan sağlığına katkısı olduğu gibi, sızıntı yaptığı, ya da kullanıma aykırı koşullarda bırakıldığı durumlarda hastane içinde ve hastane dışında tüm ülkeye zarar verebilir. Bunların bir ömrü var. O yüzden akredite edilmiş kurumlar tarafından “uygundur” ya da “değildir” diye onaylanması ve bu konuda rapor verilmesi gerekiyor. Uygunsa kullanılır, uygun değilse imhası da bu kurumlar tarafından yapılır.

 

İlgili bakanlığın bir an önce akredite edecek kurumları davet edip onay alması ve onay alındıysa halka açıklanması gerekiyor. Onca sıkıntı içinde, bu tür şeylerle halkı tedirgin etmeye hakları yoktur.

 

DP Genel Sekreteri Bengü Şonya:

 

“Hastane yönetimi sorumludur”

 

Bu cihazı bir yerden aldılar. Bunun temsilcisi vardır. Kullanılan nükleer çekirdeğin de bir ömrü vardır. Dolayısıyla bir sorun olduğunda muhatap o firmadır. Yetkililer su baskınında veya herhangi bir arıza durumunda o firmayla temasa geçip, “ne yapalım”, “neden oldu” veya “nasıl elden çıkaracağız” gibi sorulara cevap aramalıydılar. Bu konuda hastane yönetimi sorumludur. Bizim ülkede kimse sorumluluğu almak istemiyor. Yönetim Kurulunda kim varsa onlar sorumludur.

 

 

TDP Genel Başkanı Mehmet Çakıcı:

 

“Kimse suç işlemekten korkmuyor”

 

Bu ülkede müthiş bir denetimsizlik var. Kimse yaptığı işin sorumluluğunu almıyor. Bir suç işleniyor; örneğin, yasa dışı kum dökülüyor sorumlusu yok. Yasa dışı un getiriliyor sorumlusu yok. Birisi keyfi bir şekilde belediyeyi batırıyor sorumlusu yok. Hormonlu gıda getiriyor sorumlusu yok. Bu ülkede mekanizma yok. Cezalandırma diye bir şey yok. Bu işlerin sorumlusu yok. Dolayısıyla yapanın yanına kalıyor. Bunu kim cezalandıracak, kimin umurunda? Bu bizim sistemimizden kaynaklanıyor. Bu ülkede denetleyip, cezalandıracak erk yok. Devlet babacan gücüyle suçlunun peşine düşsün, cezalandırsın.

 

Yapanın yanına kalması, denetimsizlik ve devletin kontrolünün eksikliğidir. Zaten hukuk sistemi hantal… Bir dava açsanız sonuçlanması yıllar sürüyor. Dolayısıyla kimse suç işlemekten korkmuyor.

 

 

YKP Yürütme Kurulu Sekreteri Murat Kanatlı:

 

“Sağlık merkezi, sağlıksız koşullar üretiyor”

 

Hastanede yaşananlar yeni bir konu değil. Haberdar’ın manşete taşıdığı konu, radyoaktif içermesi bakımından önemli ama geçmiş yıllarda da tıbbi cihazlarla ilgili birçok sorun gündeme gelmişti. Tıbbi cihazların depoda çürütüldüğü acı bir gerçektir. Burada herhangi bir tedbir alınmaması önemli bir sorundur. Hastanenin kendi atıklarının dahi büyük tehlike arz ettiğini biliyoruz. Bu atıklardan nasıl kurtuldukları, nasıl depolandığı belli değil. Sağlık vermesi gereken bir kurum sağlıksız koşullar üretiyor. Bu konuda kamuoyunun duyarlı olması önemli. Bu yüzden de birinci dereceden tepki koyması gerekenler o alanda çalışan sivil toplum örgütleri. Umarız Tabipler Birliği ve o alanda hizmet veren diğer sivil toplum örgütleri gerekli tavrı geliştirir de, kamuoyunun aydınlatılmasına katkı sağlarlar.

 

 

CTP Milletvekili Arif Albayrak:

 

“İhmal ve hata ortaya çıkarılmalı”

 

Teknik olarak bir bilgim yok. Ancak kriz yönetimi konusunda başarısız olduğumuz bir gerçek. Zamanında önlem almamakla, ileriyi düşünemememizle krize neden oluyoruz, yok ki krizi yöneteceğiz. Orada da neler yapıldı, neler yapılmadı, ne önlem alındı bilmem ama çok ciddiye alındığını düşünmüyorum. Çünkü hükümetin başka uğraşları var.

 

Sağlık konusu son derece önemlidir. Tabipler Birliği ve Üniversitelerin ortak çalışmasıyla ihmal ve hataların ortaya çıkarılması gerekir.


 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ