18 Ekim 2018 Perşembe
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Sondaja başlıyor mu?
07 Mayıs 2011 Cumartesi 15:44

Sondaja başlıyor mu?

Noble'den bir heyet ilk kez Güney'e geldi ve Pashalidis'le görüştü

Rum Alithia gazetesi “Noble Başkanı Kıbrıs’ta… Şirketin Operasyonlar Bölümü Başkanının Ticaret Bakanı İle Görüşmesinin Ardından Noble İle İşbirliği Süratle İlerliyor” başlıklı haberinde, “Noble Başkanı” olarak nitelediği Stower’e, dün yaklaşık bir saat süren görüşmede, şirketin hukuk dairesi üyeleri ile analizcilerinin eşlik ettiğini yazdı.

 


Doğal gaz çalışmaları


Habere göre görüşmede, Güney Kıbrıs’ın ileri sürülen “Münhasır Ekonomik Bölgesi” içerisinde belirlediği ve imtiyaz hakkını Noble’e verdiği 12’nci parselde doğalgaz çıkarma yönündeki çalışmalar üzerinde duruldu. Haberde Güney Kıbrıs’ın Noble ile imzaladığı sözleşmenin de ele alındığı görüşmede Stower’ın yılsonuna kadar sondaj işlemine başlanması için her şeyin hazır olduğunu söylediği ancak çalışmaların ne zaman başlayacağının resmen açıklanmadığı kaydedildi. Gazete edindiği bilgilere dayanarak 12’nci parseldeki sondaj çalışmalarının sözleşme uyarınca, 2011 sonundan önce başlayacağını; fakat daha önce, AB direktiflerinin gerektirdiği bazı çevre incelemelerinin yapılacağını yazdı.

 


Stower: Sondaja başlayacağımız için heyecanlıyız


Gazeteye göre Stower, doğalgazın çıkartılması çalışmalarının başlayabilmesi için bazı meselelerin çok yakında çözülmesi dileğini ifade etti, “Bu, Kıbrıs’a ilk ziyaretim. Sondaja başlayacağımız için heyecanlıyız. Yakında çok daha analitik veriler üzerinde çalışacağımızı ümit ediyoruz” dedi. Gazetecilerin sorularını yanıtlarken; bölgedeki gelişmelerin şirketin çalışmalarını etkilemeyeceğini söyleyen Stower, sondajlara mümkün olan en kısa zamanda başlamayı hedeflediklerini söyledi.Kıbrıs bölgesinde devasa doğalgaz rezervi


Simerini gazetesi ise, “Kıbrıs’ta Devasa Miktarda Doğalgaz… İsrail’le Yataklardan Müşterek İstifade Edilmesi Perspektifi” başlıklı haberinde Rum Enerji Dairesi Müdürü Solon Kasinis’in ABD’nin Teksas Eyaleti Huston kentinde düzenlenen sınır ötesi teknoloji toplantısında, Kıbrıs’ın doğalgaz zenginliğini anlatırken bölgede devasa miktarda bir doğalgaz rezervi bulunduğunu söylediğini yazdı. Habere göre, toplantıda “Kıbrıs bölgesinde yaklaşık 1,68milyon varil petrol ve 122 trilyon metreküp doğalgaz var” diyen Kasinis, Güney Kıbrıs’ın İsrail’le; yataklardan müştereken istifade etme anlaşmasının çok yakında tamamlanacağına inandığını söyledi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ