25 Haziran 2018 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Sondaj normal seyrinde
16 Ağustos 2013 Cuma 09:21

Sondaj normal seyrinde

Afrodit” adıyla bilinen 12. parselde doğalgaz çıkarma amacıyla gerçekleştirilen sondaj çalışmasının sorunsuz devam ettiği bildirildi

Güney Kıbrıs’ın sözde Münhasır Ekonomik Bölgesin (MEB)’de bulunan ve “Afrodit” adıyla bilinen 12. parselde doğalgaz çıkarma amacıyla gerçekleştirilen sondaj çalışmasının sorunsuz devam ettiği bildirildi.

Alithia gazetesi, Rum Devlet Doğalgaz Şirketi (KRETİK) Başkanı Haralambos Ellinas’ın gazeteye yaptığı açıklamada, 12. parseldeki sondaj çalışmalarının “çok iyi ve normal seyrinde” ilerlediğini açıkladığını yazdı.

Habere göre Ellinas, Noble şirketinin sondajın şu ana kadarki sonuçlarından memnun olduğunu da vurguladı. Gazete, 12. parseldeki sondaj makinesinin şu anda 5600-5700 metre derinlikte bulunduğunu ve bu aşamada doğalgazın varlığına ve kalitesine ilişkin birçok testin yapılmakta olduğunu belirtirken, Ağustos ayı sonunda, sürecin tamamlanması anlamına gelen ve doğalgazın kalitesiyle miktarını tespit edecek “drill steam” testinin yapılacağını yazdı.

 

Nihai sonuç Aralıkta

Parselde ne kadar doğalgaz olduğuna ilişkin şu anda net bir bilgi olmadığını ancak ilk sonuçların eylül ve nihai sonuçların ise aralık ayı başında açıklanmasının beklendiği ifade edildi.

 

“Kogas” heyeti Güney’de

Öte yandan gazete, doğalgaz alanına yatırım yapması gündeme gelen Kore şirketi Kogas’tan bir heyetin salı gününden beridir Güney Kıbrıs’ta olduğunu yazdı.

Güney Kıbrıs’ın sözde MEB’inde bulunan 2, 3 ve 9 numaralı parsellerde doğalgaz arama ve çıkarma hakkını, İtalyan “Eni” şirketiyle birlikte elde eden şirketin temsilcilerinin, Güney Kıbrıs’ta şube  açmak amacıyla gerekli işlemleri yaptırmak için bulunduklarını belirten gazete, Eni/Kogas ortaklığının 2,3 ve 9 numaralı parsellerde üç boyutlu sismik araştırmalara da başladığını vurguladı.

Habere göre, Eni/Kogas ortaklığının ilk sondajı 9. parselde 2014 yılında yapması bekleniyor.

 

Nihai kararı Anastasiadis alacak

Gazete ayrıca, Güney Kıbrıs’ta, gerek “ara çözüm” olarak adlandırılan, elektrik üretiminde kullanılmak üzere sıvılaştırılmış doğalgaz satın alınması konusu gerekse KRETİK ile Rum Doğalgaz İsletmesi (DEFA)’nın tek çatı altında toplanması kararının uygulanmasında gecikmeler yaşandığını yazdı.

Gazete, DEFA’nın Rus ITERA şirketiyle, ara çözüm çerçevesinde doğalgaz satın alması konusunda, Rum yetkililerin 15 Ağustos’a (bugün) kadar çözüleceğini açıklamış olmalarına karşın, konunun teknik düzeyden siyasi düzeye kaymaya başlaması sebebiyle gecikmeler yaşandığını yazdı.

 

Yunanistan Ege’de doğalgaz boru hattı planı

Öte yandan Fileleftheros gazetesi, Yunanistan’ın Güney Kıbrıs’ın sözde MEB’inden çıkarılacak doğalgazı Avrupa’ya aktarmak için Ege’den doğalgaz borusu döşeme planları yaptığını ve bu düşüncenin geçtiğimiz hafta Yunanistan-Güney Kıbrıs-İsrail arasında imzalanan karşılıklı anlayış memorandumu görüşmesinde gündeme geldiğini yazdı.

Gazete, Yunanistan’da yayın yapan “Real News” gazetesinde yer alan habere göre, Yunanistan Enerji Bakanlığı’nın 12. parselden çıkarılması muhtemel doğalgazın ve İsrail doğalgazının AB’ye aktarımı için Ege denizinden geçecek doğalgaz boru hattı döşenmesi konusunda çalışmalar yaptığını yazdı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ