16 Aralık 2018 Pazar
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Sona doğru
05 Nisan 2011 Salı 15:25

Sona doğru

Ban, liderlerden üçlü zirve talebinde bulundu

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki Moon önceki akşam iki lideri telefonla arayarak, Haziran ayının ikinci yarısında üçlü bir zirve için daveti yaptı. Ancak güvenilir kaynaklardan elde edilen bilgilere göre, üçlü zirvede, sonraki iki aylık süre içerisinde nelerin yapılacağına dair liderlerden sağlam güvenceler isteneceğini ve BM’nin de Kıbrıs sorunu ile ilgili tutumunu bu noktada belirleyeceğini ifade ettiği belirtiliyor. Kimi kaynaklar BM’nin artık Kıbrıs meselesinin yarattığı prestij kaybına tahammülü olmadığını ve artık iki lidere de sona yaklaşıldığı mesajının verileceği ifade ediliyor.

 

“Eroğlu’nun yanıtı olumlu”


Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon’un, kendisi ve Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas’la yapacağı üçlü görüşmeyi, Türkiye ve Güney Kıbrıs’taki seçimlerden sonra, Haziran ayının ikinci yarısında yapmayı düşündüğünü açıkladı. Cumhurbaşkanı Eroğlu’nun ise bu çağrıya olumlu yanıt vereceğini ilettiği açıklandı.


Eroğlu, dünkü bir kabulünde konuyla ilgili soruyu yanıtlarken, Genel Sekreter Ban Ki Moon’un üçlü görüşmeyle ilgili olarak önceki akşam saat 23:00’te kendisini aradığını söyledi.


Eroğlu, Ban Ki Moon’un Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas’ı ise akşam 22:00’de aradığını belirterek, daha önce Mart ayının ikinci yarısı veya Nisan’da gerçekleşmesi öngörülen üçlü görüşmenin, Kıbrıs ve Türkiye’deki seçimler sonrasına bırakıldığını kaydetti.


Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Ban Ki Moon’a akşamki telefon görüşmesinde, Türk tarafının Kıbrıs sorununun çözümüne yönelik BM ilkelerine bağlı olduğunu, çözüm için istekle çalıştıklarını ilettiğini de kaydetti.


Ban Ki Moon, üçlü görüşmenin Haziran’da yapılması düşüncesini, Rum Lider Hristofyas’a da ilettiği, ayrıca taraflara, Haziran ayına kadar ilerleme beklentisini de ilettiği öğrenildi.“Endişelerinde haklı çıktı”


Açıklamada şunlar kaydedildi:


“Sayın Cumhurbaşkanımız ayrıca Genel Sekreter’e Kıbrıs Türk tarafı olarak kapsamlı çözüme yönelik çabalarını tam olarak desteklediğimizi ve en kısa zamanda bir uzlaşıya varmak için ciddiyetle çalışmakta olduğumuzu vurgulamıştır.


Bilindiği gibi Kıbrıs Türk tarafı en son geçtiğimiz Ocak ayı içerisinde Cenevre’de yapılan üçlü görüşmede bir sonraki üçlü görüşmenin müzakerelerde ilerleme şartına bağlanması halinde Güney’deki seçimler nedeniyle sürecin sıkıntıya girebileceğini duyurmuştu. Yine Güney’deki seçimler nedeniyle Sayın Hristofyas’ın suçlayıcı açıklamalarla sürdürdüğü suçlama oyununu artırarak devam ettireceğini Sayın Genel Sekreter’le paylaşmıştı. Birkaç başlık dışında görüşmelerde kayda değer bir ilerlemenin olmaması ve Sayın Hristofyas’ın suçlama oyununa devam etmesi bu endişelerimizi haklı çıkarmıştır. Sayın Cumhurbaşkanımız bu hususları da Sayın Genel Sekreter ile paylaşmıştır.


Ban’dan liderlere çağrı


BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon, Kıbrıs müzakerelerinde Ekonomi ve AB başlıkları dışındaki başlıklarda önemli bir ilerleme sağlanamadığını kaydetti.


Kıbrıs’taki BM Barış Gücü Sözcülüğü’nün açıklamasına göre, BM Genel Sekreteri Ban, liderlerle yaptığı telefon görüşmelerinde, müzakerelerde özellikle Ekonomi ve AB başlıkları olmak üzere bazı uzlaşmalar olduğunu, ancak diğer başlıklarda önemli bir ilerleme bulunmadığını söyledi.
Gomez, Ban’ın liderlere, gelişmeleri gözden geçirmek üzere haziran ortalarında bir toplantı teklif ettiğini de belirtti.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ