16 Ekim 2018 Salı
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Son uyarıyı yaptılar !
07 Ocak 2012 Cumartesi 11:07

Son uyarıyı yaptılar !

Haberdar'a konuşan belediye çalışanlarının eleştirilerinin hedefinde hem belediye hem de BES vardı !

Ayşe BULUT-KARPAZ

 

Belediye Emekçileri Sendikası’nda (BES) örgütlü Büyükkonuk belediye çalışanları, sosyal güvence, 13. maaş ve imzalanan toplu iş sözleşme hakkından mahrum bırakıldıklarını ileri sürerek, dün, iki saatlik uyarı grevi yaptı.

 

 

“Mecbur bırakıldık”

 

Belediye tarafından sosyal güvence altına alınmadıklarını, 13. maaş ve toplu iş sözleşmesinden mahrum kaldıklarını belirten belediye çalışanları, bu şekilde yaşamaya mecbur bırakıldıklarını vurguladılar.

 

 

BES yönetimi katılmadı

 

Kendilerine sahip çıkılmadığı için greve gittiklerini açıklayan belediye çalışanları, BES yönetiminden de her hangi bir kimsenin kendilerine destekte bulunmadığını söylediler.

 

 

“İşten durdurulmalar artıyor”

 

Belediye Başkanı Sezai Sezen’in bir grup belediye çalışanı işten çıkardığını, işten durdurulmaların her geçen gün arttığını iddia eden çalışanlar, evelerine ekmek götürmekte zorlandıklarını vurguladılar.

 

 

“Daha fazla mağdur etmeyin”

 

Çalışanlar, yetkililerin belediyedeki sorunlarla ilgilenmeleri çağrısında bulunarak, çalışanların daha fazla mağdur edilmemesini istedi.

 

 

“Maaşlarımızdan kesinti yapılıyor”

 

2007 yılının Eylül ayından itibaren, ihtiyat sandığı yatırımlarının yapılmadığını ileri süren belediye çalışanları, bu duruma karşın maaşlarından kesinti yapıldığını savundular.

 

 

 

Çalışanlar ne dedi? Çalışanlar ne dedi? Çalışanlar ne dedi?

 

 Erhan Cihangir :

“Tam gün greve gideriz”

 

“Belediyede çalışanların sosyal sigorta, ihtiyat sandığı ve primlerin yatırılmıyor. Sosyal haklardan yararlanamadığımız gibi sağlık hizmeti alamıyoruz. Kıdem tazminatı alamayan çalışanlar var. Belediye çalışanları Murat Yerdelen, İbrahim Milli ve Sülayman Kuru üç yıldır burada çalışıyorlar fakat özelleştirme yapıldığı için işsiz kaldılar. 13. maaşların devlet tarafından ödenmesine karşın bizler alamadık. Eğer bu duruma çözüm bulunmazsa Pazartesi günü tam gün greve gideceğiz. Büyükkonuk belediye çalışanlarına ilgi gösterilmeli.”

 

 

Belediye çalışanları Murat Yerdelen, İbrahim Milli ve Süleyman Kuru :

 

“Bir ay ödendik işten durdurulduk”

 

“Belediyede üç yıldır sözleşmeli olarak çalışıyorduk. Belediyenin piknik alanında güvenlik ve çevre düzenlemesi görevlerinde sürdürüyorduk. Ancak, burasının özelleştirilmesinden sonra belediye himayesinde çalıştık. Ama bir ay ödendikten sonra işten durdurulduk. Daha önce çalıştığımız yerin belediye tarafından alındığını tadilat yapılarak yeniden düzenleyeceklerini söylediler. İşimize geri döneceğimizi anlattılar. Ancak ne tadilat yapıldı ne işe geri döndük. Burası belediye meclis üyesinin gözetiminde çalıştırılıyor. 16 Aralık tarihinde işbaşı yapacaktık, ama ödeneksiz olarak izne çıkarıldık. 1 Ocak’ta yine alınacağımız söylendi fakat yine olmadı.”

 

 

 

 Mehmet Gök :

“Sendikal hakkımızı istiyoruz”

 

“Sendikal haklarımız, sigorta, ihtiyat sandığı, iki bayramlığımız ödenmedi. Sendikal hakkımızı istiyoruz. Hastaneye gittiğimiz mağdur olmak istemiyoruz artık.”

 

 

 İbrahim Saymaz: 

“Mağdur oluyoruz”

 

“13. maaşlarımızı alamadık. Hiçbir sosyal haklarımız yerine getirilmediğinden mağdur oluyoruz. Hastaneye dar gelirli kartıyla gidiyoruz. Haklarımız verilmeli ve adaletli bir belediye istiyoruz.”

 

 

 Şaban Ali Gözütok :

“30 yıl hizmet verdim”

 

“Belediyede 30 yıl çalıştım. 2010 yılında belediyeden emekli oldum ama hala daha emekliliğimi alamadım.  4 yıl ihtiyat sandığım yatmadı. Belediye Başkanı Sezen’le bir türlü görüşemedim. Randevu dahi vermiyor. 30 yıl hizmet verdiğimi belediyede bu yapılanlar büyük haksızlık.” 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ