16 Aralık 2018 Pazar
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
“Siyaseti bırakın, eğitimi savunun”
05 Nisan 2011 Salı 15:43

“Siyaseti bırakın, eğitimi savunun”

Bakan Nazım Çavuşoğlu sendikalara sert çıktı:

Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Nazım Çavuşoğlu, öğretmen sendikalarını, “eğitimin sorunlarına çözüm yolları bulunması yönünde bakanlığa fikir sunmak yerine, siyaset uğruna öğretmenleri ve öğrencileri kullanmakla” suçladı.


Çavuşoğlu, “Siyasette aktif rol almak isteyen sendika yöneticisi varsa buyursun seçimlere girsin. Biz de görelim, toplum da görsün! Eğitim dışında her konu ile daha çok ilgilenen ve eğitimi kaosa götürmeye çalışan sendika yönetimlerinin eğitime nasıl katkı koyulabileceğini artık düşünmesi gerekir” ifadelerini kullandı.


Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Çavuşoğlu, KTOEÖS ve KTÖS’ün ortak yazılı açıklamalarıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.


Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre Çavuşoğlu, iki sendikanın birlikte siyasi açıklamalarda bulunduğunu belirtti ve bunun tesadüf olmadığını kaydetti.


Eğitimde yeniden yapılananın şart olduğunu ve sendika yöneticilerinin de eğitim adına koyacağı her türlü katkıya bakanlık olarak açık olduklarını ifade eden Çavuşoğlu, “Yaptığımız değerlendirme sınavları ve bilimsel çalışmalar doğrultusunda artık önümüzü daha iyi görmeye başlayacağız. Karanlığa tuttuğumuz her ışık bazı sendika yöneticisinin siyasi maskeleri ile kapatılmaya çalışılsa da, maskeleri artık düşmüştür” dedi.“Dershanelere karşı değiliz”


Özel ders tartışmalarına da değinen Çavuşoğlu, “Bizler devlet okullarımızda çalışan öğretmenlerimizin, evlerde ya da dershanelerde özel ders vermesine karşıyız. Dershanelere karşı değiliz” dedi.


Çavuşoğlu, “Özel ders konusunda sendika yöneticileri bakanlığımıza daha önce belirtikleri görüşlerinde değişikliğe gittilerse bunu basın aracılığı ile bize iletmesinler. Buyursunlar gelsinler bakanlığımıza ve aynı masada oturarak konuşalım, tartışalım” ifadelerini kullandı.


Merkezi Ölçme ve Değerlendirme Sınavları’na dönük eleştirilere de değinen Çavuşoğlu, “Sorunun tespiti, çözümü kadar önemlidir. İşte bu sınavlar sayesinde kendi içimizdeki gerçeklikle yüzleşiyoruz. Sorunu bilmeden çözemezsiniz” dedi.“Öğretmenleri fişlemekten vazgeçin”


Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Çavuşoğlu, öğretmen sendikalarının öğretmeni “UBP’li, CTP’li, TDP’li gibi siyasi görüşüne göre fişlemeye çalıştıklarını ve ayrımcılık yaptıklarını” da savundu.
Çavuşoğlu, “Öğretmenlerimiz istediği siyasi görüşe sahip olabilirler ve bizim için öğretmenlerimiz hangi görüşü savunursa savunsun fark etmez. Hepsi aynıdır. Ancak siz eğer üyeniz olan öğretmenleri siyasi görüşlerine göre fişlerseniz ve onları guruplara ayrıştırırsanız bunun adı bölücülüktür, faşizmdir” dedi.


Çavuşoğlu, şöyle devam etti:
 

“İki öğretmen sendikamız şahsımı hedef alarak beni kendi meslektaşlarıma karşı karşıya düşürmeye çalışarak, gündem saptırma yoluna gidiyorlar. Bakanlık olarak her zaman görevini yapan, vefakar ve çalışkan öğretmenimizin hep yanında olduk. Olmaya da devam edeceğiz. Onlara müteşşekkiriz. Çok küçük bir zümrenin, özel ders vererek etik dışı davranışlarını da kimse bizden savunmamızı beklemesin.”“Katkı için çalışma devam”


Çavuşoğlu, bakanlığı tarafından okullara çok ciddi katkılar yapıldığını ve binaların fiziki alt yapılarına katkı sağlamak için çalıştıklarını da kaydetti.

Çavuşoğlu, “Okul aile birliklerimizi ve çeşitli hayırsever kurum ve kuruluşlarımızı da unutmamalıyız. Onlar her zaman eğitimin ve çocuklarımızın geleceği için katkı koyuyorlar. Onlara sonsuz teşekkürler. Ancak, laf ile peynir gemisi yürümez. Herkes eğitim konusunda elini taşın altına koymalıdır. İnşallah öğretmen sendikalarımızın değerli yöneticileri de siyaseti bırakıp, öğretmen fişlemekten vazgeçer ve artık eğitime katkı için çalışır” diye ekledi.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ