22 Ekim 2018 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Siyaset hareketlendi!
19 Nisan 2011 Salı 15:09

Siyaset hareketlendi!

Muhalefetin nefesi hükümetin ensesinde!..

Meclis Genel Kurulu, yasama göreviyle toplandı. Meclis Başkan Vekili Mustafa Yektaoğlu başkanlığında saat 11.00’de toplanan Genel Kurul, ilk olarak Serbest Liman ve Bölge (Değişiklik) Yasa Tasarısı’nı ele aldı.


Tasarı, Gemikonağı bölgesinde oluşturulan serbest limanda yer alan özel mülkler ve serbest bölge kapsamına alınmaması gereken yerler konusunu düzeltmeyi amaçlıyor.


Tasarı hakkındaki raporu Hukuk ve Siyasi İşler Komitesi Başkan Yardımcısı CTP-BG Milletvekili Kadri Fellahoğlu okudu.

 

Küçük: “Erken seçim gündemde yok”

 

Meclis toplantısında Ulusal Birlik Partisi Genel Başkanı, Başbakan İrsen Küçük, bürokrat kabineye karşı olduğunu, siyasi partilerin ülkeyi yönetebilecek kapasitede olduklarını vurguladı. Seçim ve Halkoylaması Yasası’nın ele alınması gerektiğini, bu konuda Meclis’te genel bir mutabakat bulunduğunu da söyleyen Küçük, erken seçimin ise gündemlerinde olmadığını yineledi.

 

Serdaroğlu: Gözümüz üzerinizde olacak


UBP’nin tepkili milletvekillerinden Esat Ergün Serdaroğlu da, icraat ve istihdam konusunda “Gözümüz Başbakan ve bakanların üzerinde olacak” dedi, ayrıca “geniş tabanlı hükümet” önerdi.
Meclis Genel Kurulu’nun dünkü toplantısında, Gemikonağı liman bölgesindeki haritayla ilgili teknik düzenleme içeren Serbest Liman ve Bölge (Değişiklik) Yasa Tasarısı’na ilişkin görüşmeler sırasında, ağırlıkla UBP içindeki gelişmeler ve icraatlar gündem oldu.
 

 


Soyer: Temel sorunlar kenara itildi


Tasarı hakkında konuşan CTP-BG Genel Başkanı Ferdi Sabit Soyer, meclisin UBP içinde yaşanan kriz nedeniyle son dönemde açılamadığını, bugünkü birleşimi sağlayan sihirli sözcüğün ne olduğunu sordu ve “Kendi aranızdaki husumet sona erdi ve meclisi açtık mı? Meclisin meseleleri ne olacak, bununla ilgilli pozisyon nedir?” diye sordu.
 

UBP’de ülkedeki sorunlara yönelik bir vizyon olmadığını, tüm meselelerin verilen sözler nedeniyle istihdama bağlandığını savunan Soyer, UBP milletvekillerinin açıklamalarına değinerek bunlar hakkında yorumlar yaptı.


UBP milletvekillerinin uygulanan programdan memnun olmadığını ileri süren Soyer, “Cumhurbaşkanı’nın hükümetle oynadığını” ileri sürdü.


“Ülkedeki mesele bakanlık kavgası mı?” diye soran Soyer, bunun sadece UBP’yi değil Kıbrıs Türk halkını mahvetmekte olduğunu iddia etti.


Ülkenin temel meselelerinin kenara itildiğini belirten Soyer, hükümet programında ülkede serbest bölge oluşturma bulunurken meclise serbest bölge tasarısında değişiklik yapmayı içeren bir tasarı geldiğini belirterek, bunu eleştirdi.


UBP içindeki kırgınlıkların kalkacağını ancak vatandaş ile devlet arasındaki kırgınlığın nasıl giderişleceğinin daha önemli olduğunu söyleyen Soyer, hükümetin 3-4 aydır ülke sorunlarının hangisi ile uğraştığını sordu.


Devletin kurumlarının darmadağın edildiğini ileri süren Soyer, ekonominin dibe vurmak üzere olduğunu belirtti.


Siyasetin toptan sorgulanması gerektiğini vurgulayan Soyer, Seçim ve Halk Oylaması Yasası’nın ele alınması gerektiğini kaydetti.

 


Çakıcı: Halkla alay ediyorlar


TDP Genel Başkanı Mehmet Çakıcı da, ülkede gelişen bir yatırım iklimi olmadığını ve bunun mümkün de olmadığını söyledi.


Çakıcı, “bazı bakanların hangi şaibeler altında görevden alındığını” sorarak, “güzel günler gelecek” talebiyle başa gelen Ulusal Birlik Partisi’nin, halkı “ekonomiyi dar boğaza getiren uygulamalarla karşı karşıya bıraktığını” savundu.


Çakıcı, Ulusal Birlik Partisi’nde isyan eden vekillerin tümünün kabinede görev beklediğini, Başbakan İrsen Küçük’ün de mavi boncuk dağıttığını savunarak, görevlerine son verilen her bakanın arkasında şaibe bıraktığını iddia etti.


İsyan eden milletvekillerinin dün meclise niçin girdiğini soran Çakıcı, bazılarının ise hala isyanda olduğunu ileri sürdü.


Bu milletvekillerinin taleplerini ve neler aldıklarını açıklamasını isteyen Çakıcı, Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun’un tasarı hakkında söz talep etmesi üzerine, “ülkeyi batırmışken, parti içi kavga yaparken serbest liman hakkında konuşulmasının beklenmemesini” istedi.


UBP’nin halkla alay ettiğini ve bundan sonra UBP’ye oy vereceklerin suçlu olduğunu iddia eden Çakıcı, TDP olarak erken seçim çağrısı yaparken seçime hazır olup olmadıklarına bakmadıklarını söyledi.


Çakıcı, Seçim ve Halkoylaması Yasası’nın görüşülmesini de istedi.
 

 


Denktaş: Limanlar iktidara yakın mafyaya teslim


Tasarı görüşülürken söz alan DP Genel Başkanı Serdar Denktaş, tasarıya olumlu oy vereceklerini belirtti ve ağırlıkla iktidar partisini eleştirdi.


UBP içindeki çekişmelerin vatandaşa bir şey ifade etmediğini, onların sorunların çözümünü beklediğini ifade eden Denktaş, çiftçinin ödeme, üniversitelerin sorunlarına çözüm beklediğini belirtti.


Kapatılan Kıbrıs Türk Hava Yolları çalışanları çadırdayken, Ercan Devlet Havaalanı’na uçak indi diye davullu zurnalı törenler yapılmasını eleştiren Denktaş, limanların iktidar partisine yakın bir mafyaya teslim edildiğini de savundu.


Yeni bakanların kutlama ziyaretlerini durdurmalarını isteyen Denktaş, bu tip etkinliklerin “insanların sinirini bozduğunu” söyledi.
 


Güvensizlik önergesinin reddedilmesi halinde bile vatandaşın içindeki güvensizliğin artmakta olduğunu kaydeden Denktaş, sorunların çözüm beklediğini söyledi.


Yerli üretimi korumak için ithal mallara fon koymanın sadece pahalılığı artırdığını da belirten Denktaş, bunun yerine Türkiye ile serbest ticaretin önünün açılması için mücadele verilmesini istedi.
 

 


Avcı: Böyle demokrasi olmaz

 


ÖRP Genel Başkanı Turgay Avcı da, tasarının haritada yapılacak bir değişiklikle ilgili olduğunu ve oylarının olumlu olacağını söyledi.


Erken seçime bugünkü yapıyla gidilmesi halinde bir şey değişmeyeceğini yineleyen Avcı, Seçim ve Halkoylaması Yasası ile Siyasi Partiler Yasası’nın bir an önce ele alınması gerektiğini kaydetti. Bu konuda tüm partilerin hemfikir olduğunu söyleyen Avcı, özel komitenin bir an önce göreve başlamasını istedi.


Parti içi tartışmaların meclise yansımaması gerektiğini de belirten Avcı, “dar bölge” milletvekilliği yerine “Kuzey Kıbrıs” milletvekilliği önerdi. Bu yapıda milletvekilliğinin de önemi olmadığını söyleyen Avcı, olası bir seçime yeni yasalarla gidilmesi gerektiğini vurguladı.


Milletvekili olarak müzakere tutanaklarına ulaşabilirken Taşınmaz Mal Komisyonu uygulamalarını “gizli” olduğu gerekçesiyle temin edemediklerini belirten Avcı, “Böyle demokrasi olmaz” dedi.
 

 

 
Serdaroğlu: Geniş tabanlı hükümet iyi olur


UBP Milletvekili Esat Ergün Serdaroğlu ise, “isyancı” milletvekili yerine “tepkili” milletvekili demenin daha iyi olduğunu söyledi.


Gençliğin göç etmesini önlemek için istihdam üzerinde durduklarını, bunun için de yatırım gerektiğini kaydeden Serdaroğlu, bu konudaki taleplerinin parti içi bir sorun olduğunu belirtti. Serdaroğlu, “Gözümüz bundan sonra başbakan ve bakanların üzerinde olacak” ifadelerini kullandı.


“UBP’nin demode olmuş politikalardan sıyrıldığını, eski politikalarla eleştirilmelerinin doğru olmadığını” da söyleyen Serdaroğlu, “geniş tabanlı bir hükümetin iyi olacağını” ekledi.
 

 


Küçük: Erken seçim gündemde yok


Başbakan İrsen Küçük ise, UBP grubundan iki kişinin yurt dışında olduğunu belirterek, Meclis’in toplanması için katkıda bulunanlara teşekkür etti.


Hükümetin icraatlarını anlatırken, Başbakanlık bünyesindeki AB Birimi’ni güçlendirdiklerini, 27 yasanın hazırlandığını ve 40 yasanın da hazırlanmayı beklediğini anlatan Küçük, AB’ın yatırımlarının sonuçlanması için gerekli tedbirleri almaya çalıştıklarını kaydetti.


Başbakan Küçük, Brüksel’de Güney Kıbrıs’tan 70 personel çalışırken, KKTC’nin oradaki kadrosunun 4-5 kişi olduğuna da dikkat çekti.


Dikmen Çöplüğü’ndeki duman sorununun çözümlendiğini, Güngör’deki çalışmaların iyi gittiğini belirten Başbakan, kırsal kesimdeki çiftçiler ve hayvancılık konusunda proje talepleri olduğunu da anlattı.


Devlette istihdamın çözüm olmadığını ancak bazı hizmetlerin aksamaması için sınırlı istihdam yapılacağını vurgulayan Küçük, özel sektörde istihdama önem verdiklerini ve prim desteği ile üniversiteli istihdamında 2 bin rakamına ulaştıklarını kaydetti.


Bürokrat kabineye karşı olduğunu, siyasi partilerin ülkeyi yönetebilecek kapasitede olduklarını vurgulayan Küçük, ehil elemanların kadrolarda kullanılabileceğini söyledi.


Seçim ve Halkoylaması Yasası’nın ele alınması gerektiğini, bu konuda yıllarca süren tartışmalar nedeniyle bir noktaya gidildiğini de belirten Küçük, bunun değerlendirilmesi gerektiğini ifade etti.
Küçük, Seçim Halkoylaması Yasası’nın ele alınmasının erken seçim gerektirmediğini, gündemlerinde erken seçim bulunmadığını belirtti.


Küçük, KTHY çalışanları konusundaki çalışmanın bakanlar kuruluna geleceğini ve daha sonra bu konuda bilgi vereceğini ifade etti.
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ