18 Ekim 2018 Perşembe
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
“Sistem O’nu, O Sistemi Sevmedi...”
28 Kasım 2012 Çarşamba 08:15

“Sistem O’nu, O Sistemi Sevmedi...”

Serdar Denktaş’ın hayatının kendi anlatımıyla yer aldığı kitap yayınlandı

Gazeteci-Yazar Nezire Gürkan tarafından kaleme alınan Serdar Denktaş’ın hayatıyla ilgili kitap, “Sistem O’nu, O Sistemi Sevmedi” başlığıyla yayınlandı. Doğumundan baba Rauf Denktaş’ın ölümüne kadar Serdar Denktaş’ın hayatının kendi anlatımıyla yer aldığı kitap, röportaj formatında hazırlandı.

 

Serdar Denktaş’ın hayatıyla birlikte yaklaşık 50 yıllık tarihe de ışık niteliğindeki kitapta, özellikle son 20-25 yıllık aktif ve çalkantılı siyasi yaşama dair bilinen/bilinmeyen bir dizi tarihi olay Serdar Denktaş’ın anlatımıyla yer alıyor.

 

Denktaş ailesinin 1960’lı yıllarda Anakara’daki sürgün günlerinden; askerlik/evlilik/müzik/ralli gibi Serdar Denktaş’ın hayatında önemli dönüm noktası oluşturan olayların yer aldığı kitapta, abisi Raif Denktaş’la ilişkileri ve trafik kazası da geniş yer tutuyor.

 

“İlk günden diyetim kesildi”

1990’da politikaya nasıl atıldığı, politikaya hazırlık için Kuzey Kıbrıs Kültür Derneği’ni kurduğu, ilk politik deneyiminde yaşananlar, bu süreçte kayınpeder Salih Boyacı’nın rolü de var kitapta...

 

UBP’den milletvekili seçilmesiyle dönemin başbakanı Derviş Eroğlu ile ilişkilerini “Daha ilk günden diyetim kesildi” sözleriyle aktaran Denktaş, dönemin büyükelçisinin talebiyle İçişleri Bakanı olduğunu  ve talepleri karşısında büyükelçiyle restleşmesini de ilk kez açıklıyor.

 

UBP’deki kısa mazisinin ardından Demokrat Parti’nin kuruluşu, bu partideki çalkantılar, liderlik yarışı, hataları, Hüseyin Özgürgün ve Cemal Bulutoğluları dahil bu partiden ayrılıp UBP’ye geçenler, kayınpederi Salih Boyacı ile küslüğü de kitapta yer alan konular arasında...

 

“Talat gitti, büyü bozuldu”

CTP ile koalisyon dönemini “Talat gitti, büyü bozuldu” sözleriyle özetleyen; dönemin başbakanı Ferdi Sabit Soyer’in “Erdoğan’ın özel ricası var, Kaptan’ı (Rauf Denktaş) susturasın” şeklinde ifadeler kullandığını aktaran; ÖRP’nin kuruluşunu detaylı anlatırken “Soyer kurdurttu” diyen Denktaş, son cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Eroğlu’na destek kararını  ise “En zor karardı” diye niteledi ve Talat’ın ofisinden gelen “tehdit” telefonunun bu destekte etkili olduğunu ifade etti.

 

Gizli görüşmelere tarihi tanıklık

Devletin Salamis oteli Asil Nadir’den satın alma sürecinde yaşananlar,  1994-95’te elektrikte özelleştirme girişimlerinin dönemin bakanı tarafından nasıl önlendiği, DP’nin UBP ile ortaklık kurma sürecinde dönemin bakanı Abdullah Gül’ün arabuluculuğu, kapıların açılmasına dönemin hükümetinin  “kerhen” onay verdiği, Rum lider Papadopulos’la “gizli” görüşmesi gibi bir dizi tarihi olayı da kendi tanıklığıyla anlatıyor Denktaş.

 

“Seçim öncesi kriz yaratılmak istendi”

Tarihi bankalar krizi için “cumhurbaşkanlığı seçimi öncesi kontrollu bir kriz yaratmak istediler. 1999 yılında KKTC’de de şubesi olan Türkiye kökenli bir banka krize girdi. Eroğlu bunu kullanarak kontrollu bir kriz yaratmak istedi. Kredi Bankası’nı da zora sokup aklınca Denktaş’ın mali kaynağını keseceğini sandı. Ama kontrollü diye başlattıkları kriz, neticede kontrolden çıkıp 12 bankanın çöküşüyle sonuçlandı” ifadelerini kullanan Denktaş, babasının hasta yatağında Arif Hasan Tahsin’in mesajına  tepkisini de aktarıyor.

 

Farklı bir profilden siyasete, siyasetçiye bakış…

“Bu kitap planlı olmayan bir maceranın ürünü. Üstelik 3 yıllık bir macera... Çalışma şekli, aksamaları, beklemeleri, tekrar tekrar güncellemeleri nedeniyle zor bir süreçten geçti. Aktif bir siyasetçi, üstelik Serdar Denktaş gibi tarzı olan bir isimle çalışmanın hem kolaylığını, hem güçlüğünü yaşattı...” diyerek kitabın oluşma sürecini özetleyen Gazeteci-Yazar Nezire Gürkan’ın önsözdeki ifadesiyle;

 

“Serdar Denktaş, hep farklı bi profil çizdi; hem birey, hem siyasetçi olarak... Çoğu için ‘Serdar’ veya ‘Küçük Denktaş’ oldu hep. Kendi ifadesiyle ‘Denktaş’ın oğlu’, ‘Raif’in kardeşi’ olmanın hep yükünü taşıdı. Bazan avantaj, bazan dezavantaj oldu bu... Çocukluktan müzisyenliğe, milletvekilliğinden bakanlığa ve parti başkanlığına; her dönem tartışılan, gündem yaratan bir isim oldu. Garip bir paradoksla hem çok bilinen, hem hiç bilinmeyen bir isim...

 

Bu kitaba çocukluğundan bugüne; konuşulabilecek, sorulabilecek, yanıtı alınabilen, akla gelen, dile getirilebilen  herşeyi katmaya çalıştım. Serdar Denktaş’ın anlattığı, aktardığı kadarıyla bir yaşam yanında; özellikle 1990’dan itibaren siyasete, siyasetçiye de bir bakış...”

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ