18 Ekim 2018 Perşembe
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
“Sistem çökecek, altında kalacağız”
09 Mayıs 2011 Pazartesi 11:15

“Sistem çökecek, altında kalacağız”

Avcı, ülke sorunlarına dikkat çekip siyasetteki sistemi ve içinde bulunduğu durumu değerlendirdi...

Özgürlük ve Reform Partisi (ÖRP) Genel Başkanı Turgay Avcı, KKTC’nin ekonomik, siyasal ve toplumsal yapısının çürüdüğünü, sorun çözme yeteneğini yitirdiğini, mevcut sorunları daha da ağırlaştıracak bir kısır döngü içine girdiğini, bu yüzden ülkedeki tüm siyasilerin elbirliğiyle mevcut düzeni değiştirmesi gerektiğini savunarak, “halkın desteğiyle Halkın İktidarını kurmaya hazır” olduklarını bildirdi.

Sistemin çökmek üzere olduğunu savunan Avcı, dünyada ve ülkede yaşanan hızlı değişim ve dönüşüm sürecine ayak uydurabilecek, etkin-şeffaf-denetlenebilir-üretici-sorun çözmeye odaklanmış yeni bir yönetim yapısını yatacak ve koruyacak yeni bir sistemi elbirliğiyle yaratmak zorunda olduklarını belirterek, “Bunu biz yapmazsak, çöken sistemin altında kalacağız ve hep birlikte zarar göreceğiz” görüşünü belirtti.

Kendini yenileme ve sorun çözme yeteneğini yitirdiğini savunduğu “bu hantal yapıdan” bir an önce kurtulmamaları ve kendi ayakları üstünde durup sorun çözme yeteneğine sahip yeni bir sistem yaratılmaması halinde Kıbrıs Türklerinin geleceğini yaratmanın söz konusu olamayacağını kaydeden Avcı, “Bir siyasetçi, siyasi parti lideri ve milletvekili olarak bu gerçekleri dile getirmenin tarihsel bir sorumluluk olduğuna inanıyorum” dedi.

 

Avcı: Ülkedeki sistem çökecek

 

ÖRP Genel Başkanı Turgay Avcı dün yazılı bir açıklama yaparak ülkedeki son durumu değerlendirdi.

 

Avcı, ülkenin bugün geldiği noktada, siyasetçilere, siyasi partilere ve ülkesini seven bütün vatandaşlara büyük bir görev düştüğünü belirterek, vatandaşların mutsuz ve umutsuz olduklarını, siyasetçilerden, siyasi partilerden ve neredeyse bütün devlet kurumlarından umutlarını kesmek üzere olduklarını söyledi.

 

“Bu acı gerçeği görmeden yaşamaya devam edersek, ülkemizde sistem çökecek, bu çöken sistemin altında hep birlikte kalacağız” şeklinde konuşan Turgay Avcı, son seçimlerle tek başına hükümet kurmaya yetecek oranda milletvekili çıkararak hükümeti kuran Ulusal Birlik Partisi’nin ülke sorunlarını çözmek için bir an önce harekete geçmek, uzlaşma ve işbirliğiyle ciddi sorunlara çözüm yolları üretmek, halkın devlete ve devlet kurumlarına olan güvenini yeniden kazanmak için hiçbir ciddi çalışma yapmadığını, hiçbir ciddi projeyi yaşama geçiremediğini ve “çökmek zorunda olan sistemin” ayakta tutulması konusunda adeta “başını kuma gömüp” en ufak bir çaba göstermediğini iddia etti.

 

 

Bu düzen değişmelidir

 

Avcı, bu yüzden kısır döngü içine girdiğini savunduğu mevcut yapının artık değişmesi, bunun için de artık herkesin birlikte çalışması gerektiğini kaydetti. Bunun tarihsel bir sorumluluk olduğuna inandığını ifade eden Avcı, hükümete yönelik eleştirilerde bulundu.

 

 

Muhalefete eleştiri

 

Hiçbir hükümetin vatandaşlarına karşı aşırı duyarsız davranmaya hakkı olmadığını ifade eden Avcı, hükümetin, halkın ve ülkenin sorunlarına karşı “duyarsızlığı ve beceriksizliği karşısında” Cumhuriyet Meclisi’nde temsil edilen muhalif siyasi partilerin çoğunun da, “gereksiz ve hatta marjinal işlerle uğraşmayı” sürdürdüklerini savundu.

 

Muhalefetteki 3 siyasi partinin “el ele verip, marjinal sendikacıların peşine takılarak Anavatan Türkiye karşıtlığı izlenimi veren mitinglerin içinde yer aldıklarını”, bazı muhalefet partilerinin ülke sorunlarının çözüm makamı olarak hükümeti görmeyip Anavatanı ve Anavatan Türkiye Büyükelçiliğini eleştirmesi karşısında “Pusulayı Şaşırdıklarını” açıklamak durumunda olduklarını ifade eden Avcı, şöyle devam etti:

 

“Ülke sorunlarının kaynağı ve çözüm yeri hükümettir. Sorunları görmeyen ve çözemeyen hükümeti temize çıkarıp suçu başka makamlara ve Anavatan Türkiye’ye atmak, bu muhalefet odaklarının acizliğini de göstermektedir.

 

Ülkenin bugün geldiği noktada sorumlulukları büyük olan DP gibi bazı muhalefet partilerinin bugün sütten çıkmış ak kaşık gibi eleştiri yapması karşısında şaşkınlık içinde kalıyoruz. Bu tavırları ile koltuk peşinde koştukları izlenimi yaratıyorlar, ancak asla halkın güvenini kazanamıyorlar.”

 

 

“KTHY çalışanlarının dramına kulak veriniz”

 

ÖRP Genel Başkanı Avcı, açıklamasında KTHY’nin, “bazı siyasi kararlar, ilgili sendikanın hataları ve hükümetin duyarsızlığı” nedeniyle batırıldığını, ancak bunun sorumluluğunu kimsenin üzerine almadığını ifade ederek, bu konuda da şunları dile getirdi:

 

“Sorumluluğu kimse üzerine almamış, ancak işsiz kalan KTHY çalışanları nedeniyle bugün yüzlerce vatandaşımız işsizlik, açlık ve yoksulluk koşullarında yaşamak durumunda kalmıştır. KTHY’yi kim batırmıştır? KTHY çalışanlarını kim işsiz bırakmıştır? Her gün bazı siyasilerin yeğenleri ve akrabaları işe başlatıldığı halde, haksız yere işsiz bırakılan KTHY çalışanları neden hala işe yerleştirilmemişlerdir? Hükümet, KTHY çalışanlarına karşı namus borcunu ödemeli hepsini uygun işlere yerleştirmelidir.”

 

 

“Ülkemiz, suç ve suçlu cenneti olmamalıdır”

 

Avcı, KKTC’de her geçen gün hırsızlık olayları yaşandığını, cinayetler işlendiğini, tecavüzler yaşandığını, trafikte gencecik çocukların hayatlarını kaybettiklerini belirterek, bu vahim tablo karşısında önlem almanın kimin işi olduğunu sordu ve sorumluların gerekli önlemleri ve tedbirleri almaları gerektiğini kaydetti.

 

“Milletvekilliği 3 dönem ile sınırlandırılmalı”

 

Turgay Avcı, ülkede ekonomik yapıda olduğu gibi, siyasal yapıda da ciddi değişikliklere ihtiyaç duyulduğunu belirterek, mevcut siyasal yapıdan beslenen siyasal partiler ve siyasetçilerin, “siyasal yapının çöküşünü ve çürümüşlüğünü” görmezden gelmeye çalıştıklarını savundu.

 

Avcı, ülkede siyasetin profesyonel bir meslek haline getirildiğini belirterek, artık profesyonel siyasetçilerin hükümranlığına son verilmesi gerektiğini ve ÖRP olarak, siyaseti gençleştirmek, yeni kadrolarla zenginleştirmek, kadınların siyasetteki rolünü artırmak ve sayısını yükseltmek gerektiğine inandıklarını ifade etti. Bu nedenle siyaseti profesyonel bir iş olmaktan çıkartmak için ÖRP olarak önerilerinin; milletvekilliğinin 3 dönemle sınırlandırılması olduğunu anlatan Avcı, bunu Cumhuriyet Meclisi’ne, bütün siyasi partilere ve hükümete iyi niyetle önerdiklerini, bu konuda getirilecek her türlü iyi niyetli öneriye de destek olacaklarını bildirdi.

 

 

Seçim yasası değiştirilmeli

 

Seçim Yasasının da siyasi partiler ve sivil toplum örgütleriyle diyalog halinde, ülke koşullarına uygun biçimde değiştirilmesi gerektiğine inandıklarını ifade eden Avcı, şöyle devam etti:

 

“ÖRP olarak bu konuda önerilerimiz hazırdır, ancak her türlü iyi niyetli çabaya ve girişime destek olacağız. Bu konuda Meclis’te temsil edilen siyasi partileri işbirliğine davet ediyoruz.

 

Hükümet, ülke sorunları çözmek yerine, iktidarlarını sürdürmek amacıyla UBP milletvekilleri arasında uzlaşma ve denge kurmaya çalışan bir yöntem izlemekte, ülkemizi ve halkımızı oyalamaktadır.

 

Cumhuriyet Meclisi toplanamamakta ve UBP, kendi milletvekillerinin bile Meclis çalışmalarına katılmasını sağlayamamaktadır. Bu durum, içler acısı bir durumdur. Halk iradesini yansıtan Meclis çalıştırılamamakta ve ülke, yasama organı dışlanarak yönetilmeye çalışılmaktadır. Demokratik düzene aykırı olan bu duruma bir an önce son verilmesi gerekir.

 

Ülkede ekonomik, siyasal ve toplumsal yapıda geri dönülemez ölçüde yıpranma, çözülme ve çürüme başlamıştır. Bu yapının sürdürülmesi düşünülemez ve asla başarılamaz.

 

Çürüyen sistemin, yandaşlara ganimet dağıtımına odaklanmış yapının, ganimetler tükendiği için zamana oynayarak ayakta tutulmaya çalışan bu adaletsiz düzenin değiştirilmesi zamanı gelmiştir ve geçmektedir. Bu düzeni, bu düzenden geçinenler değiştiremez.

 

Bu adaletsiz, çürümüş ve tel tel dökülen ekonomik ve siyasal yapıyı değiştirmek için yola çıktık ve bunu başarmak için tek gücümüz, halkımızdan aldığımız destek olacaktır.

 

Statükoyu yaratanlar, statükonun bekçileri, bu adaletsiz düzeni değiştiremezler.

 

ÖRP olarak değişimin, dönüşümün, reformun, sorun çözmeye odaklı Yeni Siyaset anlayışının temsilcisi olarak adaletsizliğe dayalı hantal düzeni değiştirecek ve halkımızı hak ettiği yönetim anlayışına kavuşturacağız.”

 

ÖRP’nin ülkedeki bütün sorunların farkında olduğunu ifade eden Avcı, işsiz gençlerin, “yıkım halindeki ekonominin”, turizm sektörünün sıkıntılarının farkında olduklarını, “çalışanlar üzerindeki baskıları ve adaletsiz uygulamaları” gördüklerini, tarım sektörünün “içler acısı durumunu ve hayvancıların çektikleri acıları” bildiklerini ifade etti.

 

 

Yüksek öğrenim endişesi

 

Avcı, yüksek öğrenim sektörünün getirildiği noktadan endişe duyduklarını da dile getirerek, şöyle devam etti:

 

“Kötü yönetimin, partizanlığın ve beceriksiz yönetimin farkındayız. Esnaf ve zanaatkârlarımızın feryatlarını ve sıkıntılarını görmekteyiz. Ülkemizdeki adaletsiz uygulamaların farkındayız.

 

Ülke sorunlarının farkında olan ÖRP; plan ve projeye dayalı, sorun çözmeye odaklanmış Yeni Siyaset anlayışıyla, Anavatan Türkiye hükümetleri ile uyumlu çalışma yeteneğiyle, yeni ve becerikli kadrolarıyla ülkemizi yönetmeye hazırdır.

 

 

Halka çağrı

 

Aziz halkımıza saygıyla duyuruyoruz; ÖRP, ülke sorunlarını çözmeye, Halkın İktidarını Kurmaya hazırdır. ÖRP’ye destek olunuz, bizimle birlikte değişime destek veriniz. Bu değişimi, şimdiden başlatmak istiyoruz. Bu çürümüş yapıdan kurtulmak isteyen bütün vatandaşlarımız, ÖRP’ye destek vermelidir.”

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ