17 Ekim 2018 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Sıra liderlerde
30 Nisan 2011 Cumartesi 13:54

Sıra liderlerde

'Uluslararası anlaşmalar konusunda uzlaşma sağlandı'

Çözüm bulunması halinde yeniden birleşmiş Kıbrıs’ta var olmaya devam edecek olan Kuzey Kıbrıs ve Güney Kıbrıs’ın uluslararası anlaşmaları konusunun kapatılması için ortak kabul gören bir formül bulunduğu, bu formülün önümüzdeki hafta alenen de resmileştirmek isteyip istemeyeceklerinin ise liderlere kaldığı haber verildi.


 

4 sayfalık anlaşma

 

Güneyde Rumca yayınlanan Politis gazetesi; “Anlaşmaları ‘Kapattılar…’ Ani Yanlış Anlamalar” başlıklı haberinde, edindiği bilgilere dayanarak, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun Özel Temsilcisi Kudret Özersay ve Rum Başkanlık Komiseri Yorgos Yakovu’nun dünkü görüşmesinde iki tarafın uluslararası anlaşmalar konusunda çıkmazla karşılaşmayacağı “4 sayfalık bir kağıtta” anlaşma sağlandığını yazdı.


 

 

Anlaşmalar incelenecek

 

Gazete, diplomatik kaynaklara dayanarak, anlaşmaya varılan ve “uzlaşı mekanizması” olarak anılan mekanizmanın uluslararası anlaşmalarla ilgili nihai listenin oluşturulması açısından engellemeye hiç imkân bırakmadığına vurgu yaptı, özetle şunları ekledi:


“Konuyla ilgilenmekte olan alt komite, önümüzdeki hafta, bu çerçevede ve bu mekanizma temelinde, 2004 ve sonrasında imzalanan (daha önceki anlaşmalar için Annan Planı’nın ilgili maddesi geçerlidir) anlaşmaları incelemeye başlayacak.

 


 

Resmi ilan iyi olur


Ancak aynı diplomatik çevreler, yaklaşmakta olan genel seçimlerin böyle bir gelişmeyi şaibe altına sokacağından BM’nin, bu ilerlemeye resmi bir ilanın da eşlik etmesinin iyi olacağı görüşünde olduğuna işaret ediyorlar. Aynı kaynaklar, Kıbrıs Türk tarafının böyle bir açıklamaya yeşil ışık yaktığını da vurguladılar.


Önceki günkü temsilciler görüşmesinde iç güvenlik konusunda, görüş birliği olduğu görünen tezlerin iki tarafça farklı algılandığı ortaya çıktı. Bu başlıktaki ‘yanlış anlamalar’ gelecek hafta gerek temsilciler gerek liderler düzeyinde yeniden ele alınacak.”
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ