13 Aralık 2018 Perşembe
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Sipahili üretici dertli
08 Nisan 2011 Cuma 14:24

Sipahili üretici dertli

Üreticiler: 'Tarım faaliyetleri bitme noktasına geldi'

 Ayşe BULUT

 

Sipahi köyü işsizlikle karşı karşıya kaldı. Köyde işsizlik sorunuyla boğuşmaya başladıklarını söyleyen bölge halkı, “Gençler, iş bulamaz durumda. İş açısından hiçbir imkân yok” ifadelerini kullandı.

 

Yetkililerin Karpaz ve Sipahi bölgesine gereken ilgiyi göstermediğini, ifade eden vatandaşlar, çiftçinin, hayvancının ve üreticinin her zaman mağdur edildiğini dile getirdi.

 

“İşe göre adam alınsın”

Yetkililerin sadece seçim dönemlerinde değil, normal zamanlarda vatandaşların sorunlarıyla ilgilenmesini talep eden köy halkı, Sipahi’de ve bölgede hayvancılığın bitirildiğini, üreticinin ürünlerinin elinde kaldığını vurguladılar.

 

Adama göre iş değil, işe göre adam alınmasının şart olduğunu belirten vatandaşlar, okuyanın da okumayanın da işsizlikten mağdur olduğunu söyledi.

 

Vatandaş ise, Haberdar’ şöyle konuştu;

 

Muhtar Nurten İbrahim

“Köyün en büyük sorunu işsizlik! Zeytin hasadı yapıldı, yağ çıkarıldı ancak, üretici Pazar bulup yağını satamıyor. Üreticilerimiz de zor durumda. Çok güzel ürün oldu, yağ elde ettik ama yağlar vatandaşın elinde kaldı. Devletin ve yetkililerin bu konuda önlem alması, bir hâl çaresi üretmesi lazım!”

 

İsmail İskender

“Köyümüzde ve bölgemizde hayvancılık vardı, geçmiş hükümet onu da öldürdü. Çocuklarımız işsiz, güçsüz. Torpile göre işe alınmalar oluyor, bu yanlış. Zeytinyağlarımız elimizde kalıyor ve Türkiye’den yağ getiriliyor. Bunun yapılmaması lazım, ülkemizdeki üreticiden çıkan ürünler alınmalı. Türkiye’den işçi getirmek yerine ülkemizdeki insanlarımıza iş imkânları yaratılmalı.”

 

Ahmet Göksal

“İşsizlik hat safhada! Hayvancılığı tamamen bitirdiler. Köy içi yollarımız berbat, araçlarımız mahvoluyor. Zeytin hasadı güzel oldu ama çıkardığımız yağlar elimizde kaldı. Buna devlet bir çare bulmalı.”

 

Ahmet Hacıhasanoğlu

“Hayvanlarımız elimizde kalıyor, sorun çok. Bölge ile ilgilenen yetkili yok. Zeytinyağları elimizde kaldı, çözümler üretilip üreticiler desteklenmeli.”

 

Yusuf Aydenk

“Köyün ve bölgenin en büyük sorunu işsizlik. İşsizlik nedeniyle insanların alım gücü de olmuyor. Dolayısıyla biz esnaflar da olumsuz etkileniyoruz. 17 yaşından beri burada yaşıyorum ama, en başta yüksek merciler bizi vatandaş saymıyor. İlgi alâka görmüyoruz. Bu konuda yanlış bir tutum izleniyor. ”  

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ