17 Ekim 2018 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
“Sınırlar Girne’de”
04 Mayıs 2011 Çarşamba 15:05

“Sınırlar Girne’de”

Andros Kiprianu yineledi: 'Girne mücadelenin sembolü'

AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu, Girne’nin “kurtuluş ve yeniden birleşme mücadelesinin sembolü olduğunu” iddia ederek, “Sınırlarımız Girne’dedir. Kurtuluş federal çözümden geçer” dedi.Rum Basını, Akel Genel Sekreteri Andros Kiprianu, Girne kökenli Rumlar tarafından Rum Solcu İşçi Sendikaları Federasyonu lokalinde düzenlediği seçim toplantısında yaptığı konuşmaya yer verdi.

 


“Timsah gözyaşı dökenlere yanıt”


Habere göre Hristofyas hükümetinin, iktidarda olduğu 3 yıl içerisinde 1 milyar Euro’nun üzerinde sosyal tahsisat verdiğini, bunu başka hiçbir hükümetin yapmadığını söyleyen Kiprianu, bu sözünün; “seçimler dolayısıyla çalışanlar için timsah gözyaşı döken; ancak sözlerini pratiğe dökme vakti geldiğinde şirketler vergisine olumsuz oy kullanıp asgari ücrete zam yaptığı için hükümeti eleştirenlere yanıt teşkil ettiğini söyledi.“Vatanı ihanete ve işgale sürükleyen kof, tehlikeli, ucuz sloganları hatırlayanlara sözüm şudur ki; Başkan Hristofyas ve AKEL saldırılar yerine, Kıbrıs sorununa ilkelere dayalı federal çözüm yolunda istikrarla ısrar edecek” diyen Andros Kiprianu şunları da söyledi:
 

 

“Girne, kurtuluş ve yeniden birleşmenin sembolü”


“Girne Kazası, kurtuluş ve yeniden birleşme mücadelesinin sembolüdür. Sınırlarımız Girne’dedir. Kurtuluş federal çözümden geçer. İki bölgeli, iki toplumlu federasyon 1977’de Makarios tarafından; acılı uzlaşı olarak kabul edildi. Bu, sonraki bütün başkanlar tarafından kabul edildi, bunu müteveffa başkan Tasos Papadopulos da 8 Temmuz Anlaşması’nda teyit etti.Başkanlığı Dimitris Hristofyas’ın devralmasının ardından aşırı milliyetçiler, uluslararası camia ve Kıbrıs Türk toplumu huzurunda taahhüt edilenden başka bir şey talep edilmesi gerektiğini hatırladı. Bugün müzakerelerin zeminini terk etmek ister ve terk edersek başarabileceğimiz tek şey ülkemizi ve halkımızı riskli bir maceraya sürüklemek olur.


Sahte duygulara kapılmayalım. Mevcut durum devam ederse işgal bölgelerinin haraç mezat satılması, işgal bölgelerinin tamamen asimile olması, yerleşiklerin kıskacında bulunan Kıbrıslı Türklerin yok olması, Türkiye ile 180 kilometrelik sınırımız olması tehlikesi vardır. Başkan Hristofyas, hiçbir kabul edilemez taviz vermedi.”

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ