18 Ekim 2018 Perşembe
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Silivri savaş alanına döndü
08 Nisan 2013 Pazartesi 15:41

Silivri savaş alanına döndü

Sanıklara destek olmak amacıyla yüzlerce kişi otobüslerle Silivri'ye geldi

CHP milletvekilleri Mehmet Haberal, Mustafa Balbay, Genelkurmay eski Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ ve İşçi Partisi (İP) Genel Başkanı Doğu Perinçek'in de yargılandığı Ergenekon davasının görülmesine Silivri Cezaevi'ndeki Duruşma Salonu'nda devam edildi. Duruşmanın 9 veya 11 Nisan'a erteleneceği belirtiliyor.

 

Sanıklara destek olmak amacıyla yüzlerce kişi otobüslerle Silivri'ye geldi. Jandarma, Silivri Cezaevi önünde geniş güvenlik önlemleri aldı. Kalabalığın sayısı her geçen dakika artıyor. Duruşma salonuna yaklaşmak isteyen kalabalık 3 sıra halinde kurulan barikatlardan 2 sırasını yıktı. Bunun üzerine jandarma ve polis, gruplara tazyikli su ile müdahale etti.

 

CHP'Lİ VEKİLLER DE GELDİ

Bu arada duruşmayı izlemek üzere aralarında Muharrem İnce, Mahmut Tanal ve Umut Oran'ın bulunduğu çok sayıda CHP milletvekili de cezaevine geldi. CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce, barikatı göstererek "Berlin duvarını görüyorsunuz. Burada adalet olmadığını, hukuk olmadığını 5 yaşındaki çocuk bile biliyor. Şu görüntüye bakın. Ama bu yargıçlar, savcıların çocukları bir gün sokağa çıkamayacak burada. Bunu herkes böyle bilsin" diye konuştu.

 

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal ise, "Adalet için buradayız. herkese adalet istiyoruz" ifadelerini kullandı.

 

TEM ve D-100 Bağlantı Yolu'ndan Silivri Cezaevi'ne giriş barikatlarla kapatıldı. Otobüslerin cezaevi yoluna girmesine izin verilmezken, barikatlar cezaevine yaklaştıkça kademeli olarak artırıldı. D-100 bağlantı yolundan Silivri Cezaevine girmek isteyen kişiler, Cezaevi'nin TEM girişine yönlendiriliyor. Cezaevinin TEM bağlantı yolu jandarma ekipleri tarafından araç geçişlerine kapatılırken, yaya olarak cezaevine gidişlere izin veriliyor.

 

MÜTALAADAN SONRA İLK DURUŞMA

Savcıların mütalaarını açıklamalarının ardından yapılacak olan ilk duruşmada sanıkların birinci iddianamedeki sanık sırlamasına göre son savunmalarını yapmaları bekleniyor. Gaziler, İP üyeleri,  Türkiye Gençlik Birliği(TGB) üyeleri ve Antalya'daki 2B mağdurlarının da arasında bulunduğu çok sayıda sivil toplum örgütü mütalaanın ardından görülen ilk duruşmada sanıklara destek vermek için Silivri'ye geldi.DIŞARIDA YOKLAMA YAPILDI

Ellerinde Türk bayrakları, Atatürk posterleri ve parti flamalarıyla desteklerini sürdüren yaklaşık 5 bin kişi 10'uncu Yıl Marşı'nı okudu. Mikrofondan sanıkların tek tek ismi anons edilirken topluluk “Burada” diyerek karşılık verdi. Sık sık “Mustafa Kemal'in askerleriyiz”, “Ya İstiklal Ya Ölüm Tam Bağımsız Türkiye” diye slogan atıldı.

Topluluğun bir ara barikatlara yüklenmesi üzerine mikrofondan “Arkadaşlar, barikatları yıkmak için yüklenmeyin. Hiç kimsenin gücü Türk askeriyle bizi karşı karşıya getirmeye yetmeyecektir. Askerimizle bizi çatıştıramayacaktır. Zaten başta ABD ve AB olmak üzere herkes Türk Ordusu'nun belini kırmak için uğraşıyor. Biz bu ortamda onların karşısında değil yanında yer alacağız” diye anons yapıldı.

 

64 KİŞİYE AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET İSTENDİ

13 Ağır Ceza Mahkemesi'nde 4,5 yıldır devam eden Ergenekon davasının 18 Mart 2013'de görülen 281'inci oturumunda 278 sanık hakkındaki görüşünü açıklayan duruşma savcıları 2271 sayfalık mütalaada Ergenekon isimli terör örgütünün varlığı sabit olduğunu öne sürdüler. Cumhuriyet Savcıları Murat Dalkuş, Nihat Taşkın ve Mehmet Ali Pekgüzel'in hazırladığı mütalaada Haberal, Balbay, Perinçek, Başbuğ'un da arasında bulunduğu 64 sanığın hükümeti ortadan kaldırmaya teşebbüs etmek suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırılması istendi.

 

Ayşegül USTA/Mustafa KÜÇÜK/İSTANBUL - DHA

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ