17 Ekim 2018 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Sigortalara ECZACI aranıyor!
03 Mayıs 2011 Salı 12:05

Sigortalara ECZACI aranıyor!

Sosyal Sigortalar Dairesi Müdürü Tekakpınar, dairenin sorunlarını Haberdar'a anlattı...

Elif ŞEN

 

Sosyal Sigortalar Dairesi, artan ilaç talebine cevap vermekte zorluk yaşadıklarını belirtti. Yaşadıkları sorunların nedenlerini Haberdar’a anlatan Sosyal Sigortalar Dairesi Müdürü Erçin Tekakpınar, devletle anlaşmalı olarak tek bir eczanenin çalıştığını vurgulayarak, geçmiş yıllarda münhal açılmasına rağmen hiçbir başvurunun yapılmadığını aktardı.

 

Artan nüfusa oranla ilaç talebinin de yoğunlaştığına dikkat çeken Erçin Tekakpınar, Sosyal Sigortalar Dairesi ile ilgili ilaç paralarının zamanında ödenmediği konusunda çıkan söylentileri yalanladı.

 

 

Eczacıya ihtiyaç var

 

Tekakpınar, Haberdar gazetesine yaptığı açıklamasında ilaç paralarının ödenebilmesi için ilk önce gelen reçetelerin bir takım kontrollerden geçerek ödenebilecek ilaçlar arasında olup olmadığının tespit edildiğini ifade etti.

 

Yapılacak kontrollerin Sosyal Sigortalar Dairesi’nde çalışan eczacı tarafından gerçekleştirildiğini de belirten Erçin Tekakpınar, şu anda kurumlarına bağlı sadece bir adet eczacı olduğunu bunun da talebe cevap vermekte yeterli olmadığını vurguladı.

 

 

Bir kişi bile başvurmadı

 

Erçin Tekakpınar “Dairede çalışan eczacıya ihtiyacımız var” şeklinde yaptığı açıklamasında iki yıl önce Daire’ye eczacı alınması için münhal açıldığını ancak bir kişinin bile başvuruda bulunmadığını ileri sürdü.

 

 

İlaç talebi arttı

 

Geçmiş yıllara kıyasla ilaç talebinin arttığını da belirten Tekakpınar, bu yıl ilaç taleplerinde yüzde 60 gibi artış yaşandığını söyledi.

 

“İlaçlarla ilgili üzerimizde ciddi bir mali sorumluluk var, yaklaşık olarak 4 yüz bin TL ilaç parası ödüyoruz” diye konuşan Tekakpınar, işlerin hızlandırılması için bir takım çalışmalara başladıklarını dile getirdi.

 

 

“Kimse iki aydan fazla beklemiyor”

 

Tekakpınar, yaptığı açıklamasında çalışan personelin son derece özverili olduğuna dikkat çekerek yoğunluktan dolaylı yaşanan gecikme süresinin en fazla iki ay olduğunu kimsenin ilaç paralarının tahsili için iki aydan fazla süre beklemediğini açıkladı. Özel hastanelerden gelen taleplerin beklenilmeden cevaplandığını belirten Tekakpınar, “Devlet Hastaneleri de en fazla iki ay gecikmeli olarak cevap alıyor. Bu konuda çok titizlikle çalışıyoruz ve hata yapma payımız ise yok denecek kadar azdır” şeklinde konuştu.

 

 

Barkot sistemine geçiliyor

 

İlaçlarda uygulanan sistemlerde bir takım yeniliklere gidileceğini de Haberdar’a anlatan Erçin Tekakpınar, “Yaklaşık bir yıldır ilaçların datasını barkot sistemine geçirmeye çalışıyoruz. Bilindiği gibi eczacılar ilaç kutularının üzerinden seri numaralarını alırlar, sonrasında bizler gerekli denetlemeleri yaparız. Şu anda test aşamasında olan kare kot, barkot sistemi ile hem işlerimiz hızlanmış olacak hem de vatandaş bizden daha erken hizmet alabilecek” ifadelerine yer verdi.

 

 

“Zaman zaman hatalar olabilir”

 

Sosyal Sigortalar Dairesi’nin halkla ilişkileri güçlü bir kurum olduğuna değinen Tekakpınar, zaman zaman hatalar olabileceğini ancak özellikle ilaçlarla ilgili hata yapma ihtimallerinin mümkün olmayacağına değindi. Zaman zaman gecikmelerin yaşanabileceğini de değinen Erçin Tekakpınar, bunların sebeplerinin Sosyal Sigortalar Dairesi’nden kaynaklı olmadığına vurgu yaptı.

 

 

“Normal reçeteleri geri ödenmesi en 10 gün alıyor”

 

Tekakpınar, Haberdar’a yaptığı açıklamasında “Bazı ilaçlar kurul tarafından tahsis edilir. Kurullardan verilen ilaçlar yıllık olarak verilir. Bunun yanı sıra hasta kuruldan yenileme işlemlerini başlatmaz ya da bazen reçete ve fatura tarihleri uymaz. Tüm bu aksilikler neticesinde gerilikler yaşanabilir. Ancak normal reçete ile yazılmış ilaçların ödemeleri en fazla on gün ila iki ay içerisinde gerçekleştirilmektedir” şeklinde konuştu.

 

 

“Devletin maddi talebi olmadı”

 

Öte yandan Sosyal Sigortalar Dairesi’nin mali sıkıntıları ile ilgili çıkan haberlere de yanıt veren Erçin Tekakpınar, Sağlık Bakanlığı tarafından da yeterli desteği gördüğüne değinerek özellikle geçmiş yıllarda kurul tarafından tedavi edilen hastaların masrafları ile ilgili devletin her hangi bir maddi talebinin olmadığına vurgu yaptı. Şimdi ise devletin çok düşük bir rakam talep ettiğini dile getirerek, “Mali sıkıntılar yüzünden Sosyal Sigortalar Dairesi ödeme yapamıyor deniyor. Bu tamamen yalandır” dedi.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ