17 Ekim 2018 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Sıcak hava, hastalık riski taşıyor!
04 Mayıs 2011 Çarşamba 10:25

Sıcak hava, hastalık riski taşıyor!

Uzman Dr. Siber sıcak havalarda türeyen virüs ve bakterilerinden korunmanın yollarını Haberdar’a anlattı

Devrim EYYUBİ

 

Gün geçtikçe artan hava sıcaklıklarıyla birlikte, insan vücudunu kötü yönde etkileyecek bakteriler de ortaya çıkmaya başladı.

 

İç Hastalıklar Uzmanı Dr. Sibel Siber, gıda zehirlenmelerine karşı dikkatli olunması gerektiğini belirterek ‘Entro virüsü ve Salmorella bakterisinin’ insan sağlığı için ciddi şekilde tehdit oluşturduğunu vurguladı.

 

Uzman Dr. Siber sıcak havalarda türeyen virüs ve bakterilerinden korunmanın yollarını Haberdar’a anlattı.

 

 

“Entero ağız yoluyla bulaşıyor”

 

Her mevsim sıklıkla rastlanan salgın hastalıklar konusunda Haberdar’a açıklamalarda bulunan İç Hastalıklar Uzmanı Dr. Sibel Siber, virüslerin yapısında her mevsim değişiklik olduğuna dikkat çekti.

 

Her mevsim çok dikkatli olunması gerektiğini kaydeden Siber “Entero” adlı virüsün ağız yoluyla bulaştığını, mide ve bağırsaklara yerleştiğini vurguladı.

 

Hastalığın belirtilerinin ise, baş ağrısı, mide bulantısı, ishal, kusma gibi semptomlar olduğunu anlatan Dr. Siber, hastalıktan dolayı vücutta çok fazla su kaybı olabileceğini, bu durumda ise, damar yoluyla sıvı verilerek tedavi uygulandığını açıkladı.

 

 

“Antibiyotik etkili olmaz”

 

“Eğer hasta daha iyi durumda ise, ağız yoluyla de bol sıvı tüketmesi yeterli olabilir. Virüs hastalığı olduğu için antibiyotik etkili olmaz” ifadelerini kullanan Dr. Siber yaz mevsimine işaret ederek gıda zehirlenmelerine karşı dikkatli olunması gerektiğini bildirdi.

 

 

Yiyeceklere dikkat

 

Gıda zehirlenmelerinin, bakteri bulaşmış yiyeceklerin tüketilmesinden dolayı meydana geleceğini söyleyen Siber, mide bulantısı, yüksek ateş gibi belirtiler baş gösterdiğinde doktora gidilmesi gerektiğini anlattı.

 

 

“Gıdaları yeniden dondurmayın”

 

“Yaz aylarında bu tür gıdaları birçok kişi aynı anda tükettir ve toplu gıda zehirlenmeleri görülür. Ülkede birkaç haftaya kadar aşırı sıcaklar baş gösterecek. Gıda tüketimine dikkat edin” diye konuşan Uzman Dr. Sibel Siber, çözülmüş gıdaların, yeniden doldurulmasının yanlış olacağını, mutlak suretle iyi pişirilerek, tüketilmesi gerektiğinin altını çizdi.

 

 

‘Salmorella’ya dikkat

 

‘Salmorella’ bakterisine de dikkat edilmesi gerektiğini kaydeden Siber, Salmorella’nın yaz aylarında sıklıkla görüldüğüne dikkat çekti.

 

Özellikle iyi pişirilmemiş yumurta akında Salmorella bakterisinin oluşabileceğini ifade eden Dr Siber, pasta yapan kişilerin daha dikkatli olması gerektiğini, tersi durumunda ise, zehirlenmelere sebep olabileceğini aktardı.

 

 

“Kişisel temizlik önemli”

Bahar ve Yaz mevsimlerinde ellerin sık sık yıkanmasının en kolay korunma yöntemi olduğunu kaydeden Dr. Siber, kişisel temizliğin büyük önem taşıdığını sözlerine ekledi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ