17 Ekim 2018 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Sıcak çok sıcak!
21 Haziran 2013 Cuma 10:19

Sıcak çok sıcak!

Klima bakımı çeşitli hastalıklara davetiye çıkarıyor

Yaz sıcaklarında birçoğumuz sıcağı nerdeyse hiç hissetmiyoruz bile… Evden çıkıp arabaya, işyerine ya da daha başka klimalı ortamlara girerek tüm yazı bir kez bile terlemeden atlatanlarımız var. Klima serinlemenin en kolay ve rahat yolu tabii.

HASTALIĞA DAVETİYE

Ancak başta solunum yolu hastalıkları olmak üzere birçok hastalığın da ortaya çıkmasının nedeni.
Özellikle bakımına özen gösterilmemesi sonucu, soğutma sistemlerinde küf mantarları ve bakterilerin oluşmasına neden olan klimalar, ani müzmin alerjik hastalıklar, astım, nezle, kronik bronşit vakalarını ortaya çıkarabilir.
Klima hastalıklarının küçümsenmeyecek kadar önemli olduğunu buradan belirtelim. Sadece alerjik hastalıkları değil gribal enfeksiyon benzeri ateş, baş ve kas ağrısı, halsizlik devamında öksürük de görülmeye başlar. Önceden astım kronik bronşiti olan hastaların şikayetleri git gide artabilir ya da ciddi boyutlara ulaşabilir. Yapılan araştırmalar, bakteriyel ve alerjik hastalıkların ortaya çıkmasında bakımı yapılmayan klimaların etkisinin büyük olduğunu gösteriyor. Bu yüzden klimalarınızı satın aldıktan sonra yıllık bakımlarını yaptırmayı ihmal etmeyin.

Yüz felcine dikkat!
Aşırı sıcaktan ani bir şekilde soğuk bir ortama geçmek, doğrudan klima karşısında oturmak ya da uyumak, hastalık riskini artırır. Bu yüzden klimalarınızı belirli aralıklarla, ısısını düşürerek kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Aksi halde yanlış klima kullanımı yüz felci, burun kanamaları ve üst solunum yolları hastalıklarına yol açabilir. Sinüzit rahatsızlığı olan kişilerde ise göz dibi iltihapları, beyin iltihabı ve akciğer problemleri görülebilir. Aynı şekilde orta kulak iltihabı geçiren kişilerde yüz felci, denge işitme sorunları ortaya çıkabilir. Hatta ani soğuk havaya maruz kalınırsa adale tutulması da yaşanabilir.

Doğru klima kullanımı
Serinlemek isteyenler klimaların soğutma ayarını hemen en yüksek dereceye getirip rahatlamak ister. Halbuki değişen ani hava ısısı vücudumuza zarar verir. Vücudun ısıya alışması için adaptasyon süresine ihtiyacı vardır. İşte bu nedenle klimaların derecesini yavaş yavaş artırarak kullanın. Örneğin sıcaklık 35 dereceyse klima çalıştırılacak ortamın ısısı 5 derece düşük olmalı ve 25 dereceye sabitlenmeli..
Biz klima kullanımının her zaman gerekli olmadığını sık sık dile getiriyoruz. Bu yüzden sıcakta kalması sakıncalı olan hastalarımıza gölge ve esintili bir yerde oturmalarını öneririz. Klimadan vazgeçemeyenlerdenseniz, bilinçli ve düzenli bakım yaptırarak ya da eskiyen klimaları yenileyerek saydığımız hastalıklardan korunabilirsiniz.

ZATÜRREE NEDENİ

Memorial Hastanesi Göğüs Hastalıkları ve Alerji Bölümü’nden Uzm. Dr. Füsun Soysal, klimaların yol açtığı bir diğer adı Lejyoner olarak bilinen zatürree hastalığı ve belirtileri hakkında bilgi verdi.

Lejyoner hastalığı
Lejyoner hastalığı olarak bilinen zatürree, klimalar yoluyla bulaşan hastalıkların en önemlisi. Hastalığın ortaya çıkışı ilk kez 1976 yılında Pensilvanya lejyonerlerinin yaptıkları bir toplantıda, salonda bulunan kişilerde görülmüş ve bunun havalandırma sisteminden kaynaklandığı anlaşılmıştır. Hastalığa neden olan klima sistemindeki bir bakteri. Bu bakteri türü nemli ortamlarda, akarsu ya da göllerde yaşayabilir ve uzun süre canlılığını koruyabilir. İşte bu özelliği nedeniyle klima sistemlerinde yaşayarak insanlar tarafından solunması sonucu akciğere yerleşir ve lejyoner hastalığına neden olur. Bu hastalık bildiğimiz zatürre hastalığının belirtilerinden farklı ve insandan insana bulaşmaz.

Hastalığın belirti ve bulguları
Hastalığın belirtileri hafif bir üst solunum yolu enfeksiyonu belirtilerinden, ölümcül seyreden zatürreeye kadar çeşitlilik gösterebilir. İlk iki gün içerisinde halsizlik, kırgınlık, kas ağrıları ve baş ağrısı görülür. Daha sonra 40 dereceye kadar ateş, kuru öksürük ortaya çıkar. Bu hastalarda diğer zatürrelerden farklı olarak sıklıkla karın ağrısı, bulantı, kusma ve ishal görülür. Ayrıca bilinç bozukluğu da görülebilir.

Tanı yöntemleri
Yapılan muayenelerde ve akciğer grafisinde hastalığın kesin tanısı konulamayabilir. Grafide, akciğerin alt kısımlarında iltihaplı alanlar görülebilir. Akciğer zarında sıvı birikimi olabilir. Hastalık genellikle tek taraflı gelişir. Bilgisayarlı akciğer tomografisi ile daha detaylı inceleme yapılması gerekebilir. Bazı laboratuar testleri de tanı için yararlı olabilir.

TedavisiHastalığın tedavisinde antibiyotiklerden yararlanılır. Lejyoner hastalığında tedavi için kullanılan antibiyotikler ve bunların kullanım süreleri diğer pnömonilere göre farklılık gösterir. Hastalar uygun dozda ve sürede kullanılan antibiyotiklerle kısa sürede iyileşebilir. Ateş, öksürük, halsizlik gibi şikayeti olan hastaların zatürree hastalığını dikkate alarak göğüs hastalıkları uzmanından yardım alması gerekir.

Kimlerde sık görülür?
Büyük otellerde ve klimalı iş yerlerinde çalışanlar, sağlık personeli, havalandırma işçileri bu tarz hastalıklara kolayca yakalanabilirler. Ama önemli olan bakteriyi alan kişini vücut direncidir. Örneğin şeker hastaları, alkolikler, böbrek yetersizliği ve kronik akciğer hastalığı olanlar, kortizon tedavisi alanlar, bebek, çocuk ve yaşlılarda hastalığın görülme oranı yüksektir. Sigara içmekse kolaylaştırıcı bir faktördür.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ