18 Ekim 2018 Perşembe
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
‘Sevdalıyız’
17 Nisan 2011 Pazar 15:29

‘Sevdalıyız’

Küçük: “Kıbrıs Türk halkı anavatanına sevdalıdır. Türk halkı da KKTC'ye sevdalıdır''

Başbakan İrsen Küçük, Türkiye'de 2011 yılının turizm açısından KKTC yılı ilan edilmesinin, iki ülke arasındaki ilişkileri daha da sıcak hale getireceğini ifade ederek, ''Anavatan sevdalısı kişileriz. Kıbrıs Türk halkı anavatanına sevdalıdır, Türk halkı daKKTC'ye sevdalıdır'' dedi.

 

Başbakan İrsen Küçük ile Turizm, Çevre ve Kültür Bakanı Ünal Üstel, Girne'de gazetecilerin sorularını yanıtladı.

 

Herhangi bir sorunumuz yok”

 

Başbakan Küçük, KKTC'de düzenlenen mitinglerde yaşanan gelişmelerle ilgili bir soru üzerine, şöyle konuştu:

 

“Türkiye ile KKTC arasında herhangi bir sorunumuz yoktur, hayatımız boyunca da olmamıştır. Dolayısıyla Kıbrıs'ta yapılan bazı eylemlerde, sayıları çok az olan bazı arkadaşların tepkileri olabilir, geçmişte de vardı. Ama Kıbrıs'ın geneli anavatana bağlıdır. Anavatansız KKTC'nin, Kıbrıs Türkünün varlığının mümkün olmayacağı inancı içerisindedir. Zaten rahmetli liderimiz Dr. Küçük bizi hep bu duygularla büyüttü Kıbrıs'ta. Onun, 'Kıbrıs Türkü Anavatansız olamaz' deyimi hep kulaklarımızda. Anavatanımızla, Türk hükümetiyle bizim hükümetimizin hiçbir sıkıntısını yoktur.

 

İlişkiler en yüksek değerde

 

Türkiye KKTC arasındaki ilişkiler en yüksek değerdedir. Bu ilişkiler bir çıkar ilişkisi değildir, bir gönül bağıdır. Türkiye ile Kıbrıs Türkünün gönül bağı yıllardan beri devam etmektedir. Dolayısıyla Kıbrıs Türkünün anavatanımızdan farklı bir düşüncesi yoktur.”

 

Türk işadamlarının KKTC'ye bakış açılarında hiç bir olumsuz değişiklik olmadığını ve ısrarla Türk işadamlarını yatırım için davet ettiklerini kaydeden Küçük, bazı bürokratik engellerin aşılması için çalışmaların sürdüğünü belirti.

 

“İlişkileri ısındıracak”

 

Türkiye'de 2011 yılının turizm açısından KKTC yılı ilan edilmesinin, iki ülke arasındaki ilişkileri ''ısındıracağını'', amacın da bu olduğunu ifade eden Küçük, Türkiye kamuoyunda Kıbrıs için atan yürek olduğunu, Kıbrıs Türkünün kalbinin de Türkiye için attığını söyledi.

 

Başbakan Küçük, ''Anavatan sevdalısı kişileriz. Kıbrıs Türk halkı anavatanına sevdalıdır, Türk halkı da KKTC'ye sevdalıdır'' dedi.

 

Üstel: Hedef turizm beldesi olmak

 

Turizm, Çevre ve Kültür Bakanı Ünal Üstel de, turizm yılı ilan edilmesiyle ilgili olarak, iki ülke insanlarının daha çok kaynaşmasını, ilişkilerin daha sıcak hale gelmesini ve Türk insanının tatil yaptığı bir turizm beldesi haline gelmeyi hedeflediklerini söyledi.

 

Üstel, kendi bakanlığından önce, Türkiye'de bu yılın KKTC yılı ilan edildiğini belirterek, ilanın ardından Türkiye'deki etkinliklerin ön plana çıkarılması için değişik firmalarla anlaşmalar yapıldığını ve etkinliklerin de yavaş yavaş yapılmaya başlandığını kaydetti.

 

Üstel ''Türkiye'de, anavatan-yavruvatan ilişkilerini daha sıcak tutacak etkinlikler yapmak istiyoruz. Bu etkinlikleri yaparken de hedef, anavatanla yavruvatan arasındaki insanlarımızın daha ön plana çıkması, daha çok kaynaşması ve o sıcak ilişkilerin bir an önce daha ileri noktalara getirilmesi'' diye konuştu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ