23 Ekim 2018 Salı
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Seksenler darbesi!
14 Şubat 2013 Perşembe 09:05

'Seksenler' darbesi!

TRT ani bir kararla çıktığı reyting sistemine öyle bir giriş yaptı ki...

TRT, 3 yıl önce güvenilir bulmadığı için çıktığı reyting ölçüm sistemine önceki gün itibariyle yeniden döndü. TRT, ilk gününde “Seksenler” dizisiyle AB’de en çok izlenen kanal oldu.TRT Genel Müdürlüğü 2010 ocak ayında güvenilir bulmadığını belirterek çıktığı reyting ölçüm sistemine geri döndü ve televizyon dünyasında dengeler değişti. Salı gününden itibaren TNS tarafından ölçülmeye başlanan TRT, ilk gününde özellikle AB Sosyoekonomik Statü’ye damgasını vurdu ve “Seksenler” dizisiyle ilk 100 program içinde günün en çok izlenen kanalı olmayı başardı.TRT Genel Müdürlüğü, 3 yıl önce kurumun yaptığı atılımlarla kamuoyunun beğenisini kazandığını ancak bu beğeninin istenilen ölçüde reyting sonuçlarına yansımadığını belirterek mevcut sistemden ayrıldıklarını açıkladı. Ardından TRT kanalları Genel Müdürü İbrahim Şahin’in kurduğu SBT Analiz tarafından ölçülmeye başlandı.


İlk 5 program arasında

TRT, salı günü itibariyle yaşanan reyting soruşturması sonrası yeniden yapılandırılan sisteme dönüş yaptı.


TRT “Seksenler”le hem AB’de, hem de Total seyirci kategorisinde en çok izlenen ilk 5 program arasına girmeyi başardı. Buna göre Total’de her hafta olduğu gibi “Benim İçin Üzülme” 8,58 reyting ve 19,54 izlenme oranıyla 1., “Öyle Bir Geçen Zaman Ki” 8,24 reyting ve 18,69 izlenme oranıyla 2., “Seksenler” dizisi ise 6,03 reyting ve 13,58 izlenme oranıyla 3. oldu. Türkiye’nin 1980’lerin başından günümüze değin geçen 32 yıllık geçmişini ve değişimin hikayesini anlatan “Seksenler” dizisi, AB Sosyoekonomik Statüde ise 8,43 reyting ve 21,02 izlenme oranıyla gün birincisi oldu.


‘Doksanlar’ dizisi yolda

“80’ler”in gördüğü ilgi üzerine bir yandan da “90’lar” dizisinin hazırlıklarına başlayan MinT Yapım’ın sahibi Birol Güven, “Seksenler AB’de hem TNS’te hem de SBT’de birinci... Tüm izleyicilerimize teşekkür ederiz” açıklaması yaptı.‘TRT güvence almış olmalı’

Milliyet’in usta televizyon eleştirmeni Sina Koloğlu, TRT’nin sisteme geri dönüşü ve ‘Seksenler’in başarısıyla ilgili değerlendirme yaptı:


“TRT güvenilir bulmadığı için ayrıldığı reyting sistemine geri dönüyorsa bu demektir ki, reytinglerinin yükseleceği garantisini aldı. Yaşanan son durum daha önce TRT’nin karşı çıktığı sistemle ilgili istediği şartların oluştuğu anlamına geliyor. ‘Seksenler’ dizisinin başarısına gelince bu hiç sürpriz değil. ‘Seksenler’ zaten başından beri izlenen bir diziydi. Doğru oyuncuları seçtiler. Aile tipi komedi dizileri içinde bence bir numara.”

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ