13 Aralık 2018 Perşembe
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Seçme ve seçilmeye AİHM’DEN RET
04 Nisan 2011 Pazartesi 17:38

Seçme ve seçilmeye AİHM’DEN RET

AİHM, Kıbrıslı Türklerin seçme seçilme hakkı başvurusunu reddetti

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM), 80 Kıbrıslı Türk’ün, KKTC’de daimi olarak ikamet ettikleri halde Güney Kıbrıs’ta ayrı seçmen kütüğüne yazılma ve seçme-seçilme hakkına sahip olma yönündeki dava başvurularını reddettiği bildirildi.


Güneyde yayaınlanan Alithia gazetesi, “Seksen Kıbrıslı Türk’e AİHM’den Hayır – AİHM 80 Kıbrıslı Türk’e Kapıyı Gösterdi” başlıkları altında, manşet ve iç sayfalarından yer verdiği haberde, Güney Kıbrıs’ta 2006 yılında gerçekleştirilen milletvekilliği seçimlerinde “Kıbrıs Türk toplumuna ait ayrı listeye kayıt olmak ve oy kullanmak” için başvuran Kıbrıslı Türklerin davasının AİHM tarafından reddedildiğini yazdı.

 

Olumlu sonuç yok


Gazete, Ali Erel liderliğindeki 80 Kıbrıslı Türk’ün 2006 yılında Rum İçişleri Bakanlığı’na başvurarak milletvekilliği seçimlerinde, “Kıbrıs Cumhuriyeti’nin” anayasasının Kıbrıslı Türkler için öngördüğü ayrı seçmen listesinde, oy kullanabilmek veya aday olabilmek amacıyla kayıt olma talebinde bulunduklarını anımsattı.


Habere göre, Kıbrıslı Türkler, daimi olarak Güney Kıbrıs’ta ikamet etmedikleri için başvurularının Rum İçişleri Baklanlığı tarafından reddedilmesi üzerine Rum Yüksek Mahkemesi’ne başvurdular ancak buradan da olumlu sonuç alamadılar.

 

Ret yanıtı


Bunun üzerine AİHM’e başvuran Kıbrıslı Türkler, “Kıbrıs Cumhuriyeti’nin” anayasasının Kıbrıslı Rum ve Kıbrıslı Türkler için ayrı seçmen listeleri öngörmesine karşın, “mevcut koşullar altında bu taleplerinin reddedilmesinin mantıksız ya da yasa dışı olmadığı” gerekçesiyle ret yanıtı aldılar.
AİHM açıkladığı gerekçeli kararında; “Kıbrıs Cumhuriyeti anayasasının Kıbrıs’taki toplumlar için ayrı seçim listeleri öngörmesine karşın, Türk toplumunun devlet organlarından ayrılmaları ve Kıbrıs’taki normal olmayan durum sebebiyle, ayrı seçimlerin gerçekleştirilmesini öngören bu anayasa kuralları uygulanabilir değildir” iddiasında bulundu.


Güney’de daimi olarak ikamet eden “Aziz” isimli bir Kıbrıslı Türk’ün oy kullanamaması sebebiyle Güney Kıbrıs aleyhine 2001 yılında yaptığı başvurunun haklı görüldüğü ve Rum Yönetiminin de bu karar sonrasında ilgili yasalarda düzenlemeler yaparak Güney Kıbrıs’ta daimi olarak ikamet eden Kıbrıslı Türklerin oy kullanabilmelerine imkan sağladığını belirten AİHM, bu karar uyarınca daimi olarak Güney Kıbrıs’ta ikamet eden Kıbrıslı Türklerin, Kıbrıslı Rumların ana seçmen kütüğüyle birleştirilen, ek seçmen kütüğüne kayıt olabileceklerini savundu.

 

2006’da katılım olmuştu
 

AİHM, bu düzenlemeyle 2006 seçimlerinde önemli sayıda Kıbrıslı Türk’ün milletvekilliği seçimlerine katılmalarının sağlandığını belirtirken, 80 Kıbrıslı Türk’ün seçimlerde yer alamamalarının sebebinin, KKTC’de ikamet etmelerinden ötürü, yasada öngörülen daimi ikametgah şartını yerine getirememeleri olduğunu öne sürdü.


Gerekçeli kararda ayrıca, daimi ikametgaha ilişkin ortaya konulan şartların ve kriterlerin seçme hakkının kısıtlanması anlamına gelmediği, seçilme hakkı konusunda ise her devletin bu konuda koşullar koyma yönünde geniş yetkilere sahip olduğu iddia edildi.
 


 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ