25 Mayıs 2018 Cuma

Gürdal Hüdaoğlu / Satır Arası

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Seçim sloganları

13 Mart 2013 Çarşamba 12:08

Lefkoşa’da seçim kampanyası dönemi resmen başladı. Bu seçim olabildiğince çok seçmenle, yüz yüze temas kurmayı gerektiriyor. Ama kampanyanın medyatik yanı da hayli önemli.

Adaylar esasen, makul sürelerde konuşma fırsatı bulacakları ortamlarda kendilerini ifade etmeye çalışacaklar. Fakat bir yandan da temalarını, slogan ve görsellerle özetlemeye çaba harcayacaklar. Sonuçta her parti yaklaşık bir ay boyunca, kendi imkânları ölçüsünde siyasal iletişim çalışması yürütecek.

Kampanyada ilk önce öne çıkan şey sloganlar oldu. YKP adayı Murat Kanatlı “Başka bir Lefkoşa mümkün” sloganıyla yola çıktı. Bu söz, Dünya Sosyal Forumu’nun oldukça popüler olan “Başka bir dünya mümkün” sloganından türetildi.

YKP, böylelikle hem Lefkoşa’nın bugünkü ihtiyacına gönderme yapmayı hem de kendini ait hissettiği küresel ideolojinin altını çizmeyi hedefliyor.

UBP adayı Hasan Sertoğlu’nun sloganı da daha önce kullanılmış bir slogandan hareketle belirlendi. Sertoğlu’nun mottosu “İşimiz Lefkoşa, gücümüz Lefkoşalı...”

Bu sözün benzeri ilk kez İzmir Belediye Başkanlığı seçiminde kullanılmıştı. CHP adayının sloganı “İşimiz İzmir, gücümüz İzmir”di. Daha sonra AKP 2009 seçiminde “İşimiz hizmet gücümüz millet” sözünü kullanmıştı.

DP adayı Dr. Mustafa Arabacıoğlu, seçime “Doğru dürüst Lefkoşa” sloganıyla gidiyor. Seçimden hemen önce yapılan anketlerde, seçimde en çok aranacak şeyin “dürüstlük” olduğu saptanmıştı. DP, seçtiği sloganla, cazibe merkezi olmayı umuyor.

TDP adayı Dr. Suphi Hüdaoğlu’nun seçtiği slogan “Lefkoşa için en iyisi.” Bu ana slogan, “İyi olan kazansın” ve “Lefkoşa’ya iyi gelecek” yan sloganlarıyla birlikte kullanılıyor.

CTP adayı Kadri Fellahoğlu, kampanyaya diğer adaylardan daha önce başlamıştı. Fellahoğlu’nun çıkış sloganı “Yeniden Lefkoşa” idi. Bu slogan “Lefkoşa’yı yeniden yaratacağız” temasıyla birlikte halen kullanılıyor.

CTP, birbirinden farklı başka sloganlar da kullanıyor. Örneğin resmi propaganda dönemine “Kimdir be bunlar” sözünü anımsatarak girmeyi tercih etti. Ayrıca “Lefkoşa’nın kadrini kıymetini bilmek” temasını işlemeye çalıştı.

Bu arada Lefkoşa’nın bazı yerlerine TDP ile aynı sloganı yerleştirdi: “Lefkoşa için en iyisi...” Bu benzerlik ortaya elbette ilginç bir durum çıkardı. TDP’nin sloganı ile CTP’nin sloganlarından biri ortak. Bu durumda neyin “Lefkoşa için en iyisi” olduğuna karar vermek Lefkoşalı’ya düşecek.

Sloganlar, modern siyasal iletişim çalışmalarının en önemli parçalarından birini oluşturuyor. Fakat başta da belirttiğimiz gibi bunların etkisi de bir yere kadar. Hele Lefkoşa gibi gerçek sorunlar yaşayan bir yerde, imajlar” ve “imgeler”den çok “gerçekliğe” ihtiyaç duyulacak.

Sonuçta imaj hiçbir şeydir; gerçek her şey...

Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ