18 Kasım 2018 Pazar
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Seçim heyecanı resmen başladı
05 Mayıs 2011 Perşembe 11:00

Seçim heyecanı resmen başladı

Güney Kıbrıs’ta 22 Mayıs’ta yapılacak genel seçimlerle ilgili takvim çerçevesinde adayların resmi başvuruları yapıldı.

Rum gazeteleri, seçimle  ilgili haberleri genellikle manşetlerinden ve geniş şekilde işlediler
Fileleftheros “Adaylar 412 Ama Sandalye Sayısı Sadece 56… 10 Parti, Bir Sandalye İçin Büyük Savaş” başlıklı haberinde dün resmi adaylık başvurusu yapanların sayısının 412 olduğunu, Rum meclisindeki 56 sandalyeden her biri için yaklaşık 7 adayın yarışacağını yazdı.

Lefkoşa 1’nci sırada
Resmi başvuruların ardından ortaya çıkan tabloya göre toplam 412 adayın 142’si Lefkoşa, 86’sı Limasol, 77’si Mağusa bölgesi, 50’si Baf ve 23’ü “Girne”den aday. Seçimlere sadece 6 parti (AKEL, DİSİ, DİKO, EDEK, EURO.KO, Ekologlar ve Çevreciler Hareketi) toplam 56’şar aday ile katılıyor. Bunlar dışında 22 Mayıs seçimlerine 4 parti daha katılıyor ancak toplam aday sayıları 56’yı bulmuyor. Parti olarak tanınma başvuruları kabul edilen LASOK 17, ELAM 16, Kİ.PRO.S 28 VE ZİGOS 10 aday ile yarışacak. 56 sandalye için yarışacaklar arasında bağımsızlar da var. Bunlardan 2’si Lefkoşa (Neofitos Konstantinu ve Kostas Kiriaku (Ütopos), 3’ü Limasol (Andonis Pieridis, Lukas Stavru, Pambos Stavru) ve 1’i de Baf kazasından (Andreas Evstratiu).
 

Dini grupların temsilcileri de aday adayı
Seçimlerden sonra oluşacak yeni mecliste cemaatlerini temsil etmek üzere toplam 9 dini grup temsilci adayı da adaylık başvurusu yaptı. Maronitler’den 5 (Avraam Georgiu –Pekris-, Andonis Hacirusos, Yoannis Pavlu Boyacis, Yannakis Musas ve Menelaos Petru); Ermeniler’den 2 (Antranik Ascian ve Vartkes Mathesyan); Latinler’den de 2 (Benito Mandovani ve Justine Pietroni) aday çıktı.

Liderler Limasol’dan aday
AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu, DİKO Başkanı Marios Karoyan, EDEK Başkanı Yannakis Omiru ve EURO.KO Başkanı Dimitris Şilluris Lefkoşa’dan; DİSİ Başkanı Nikos Anastasiadis ve Ekologlar Genel Sekreteri Yoanna Panayotu da Limasol’dan aday oldu.
Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Lazaros Savvidis başvuru prosedürünün tamamlanmasının ardından yaptığı açıklamada, olası itirazların değerlendirilmesi için milletvekili adaylarının isim listesinin 24 saat sonra açıklanacağını, itiraz olmaması halinde açıklanan isimlerin adaylıklarının resmiyet kazanacağını söyledi.Savvidis, 22 Mayıs seçimleri için Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı’ndan (AGİT) gözlemcilerin Rum tarafında olacağını da açıkladı ve partilere destekçilerinin seçim günü oylama yapılan yerlerin yakınlarında toplantı ve/veya gösteri yapmamasını sağlama çağrısında bulundu.

Sandıklar 1 saat geç kapanacak
Seçim günü oy kullanılacak sürenin bir saat uzatıldığı ve sandıkların 18.00’de kapanacağı daha önce açıklanmıştı. Haravgi “Meclisteki 56 Sandalye İçin 412 Aday” başlıklı manşet haberinde, AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu’nun, partisinin 3 “Girne bölgesi” adayının resmi başvurusunu yapmasının ardından “tamamen göçmen olmuş olan Girne Kazası, Kıbrıs halkının kurtuluş ve yeniden birleşme mücadelesinin sembolü olmuştur. 1974’ten beridir attığımız ‘sınırlarımız Girne’dedir’ sloganını gerçekleştireceğiz” dedi.

Sandıkta apoel-omonia derbisi
Politis, “Futbol Çevreleri Adayların Yanında… Maç Başlıyor… Sandıkta APOEL-OMONİA Derbisi” başlıklı manşet haberinde, genel seçimlerin futbol niteliği kazanmaya başladığını, dün milletvekili adaylarının çoğunun futbol çevrelerini seferber ettiğini, bunun da seçim kampanyalarını stada sürüklemekte olduğunu yazdı.Gazete “APOEL DİSİ ile oynuyor. Kulüp başkanı, diğer unsurları ve eski futbolcuları DİSİ’nin çoğu adayını destekleme seferberliğine girişti. Bazı AKEL adayları da benzer şekilde düşündü ve bu konuda OMONİA kulüp başkanı ve kulüp unsurlarına yatırım yaptı” ifadesini kullandı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ