16 Ekim 2018 Salı
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
“Seçim blöfü”
18 Nisan 2011 Pazartesi 15:21

“Seçim blöfü”

Çakıcı, son gelişmeleri ve erken seçim söylentilerini değerlendirdi

Yurdagül BEYOĞLU

 

Toplumcu Demokrasi Partisi Genel Başkanı Mehmet Çakıcı, “Güvensizlik önergesinde meselemiz 26 sayısını bulmak değildir. Mesele niçin böyle davrandıklarını izah etmeleridir” dedi.

 

UBP’deki seçim söylemlerinin blöf olduğunu, parti içinde herkesin birbirine blöf yaptığını savunan çakıcı, Hükümetin elma gibi ikiye bölündüğünü savundu.

 

“Neden böyle davrandıklarını izah edecekler”

 

TDP Genel Başkanı Mehmet Çakıcı, UBP Hükümeti aleyhine verdikleri güvensizlik önergesini Haberdar Gazetesi’ne değerlendirdi. Güvensizlik oylamasında 26’yı bulmalarının zor olduğunu vurgulayan Çakıcı, “meselemiz 26 sayısını bulmak değildir. Mesele niçin böyle davrandıklarını izah etmeleridir” şeklinde konuştu.

 

“Elma gibi ikiye bölündüler”

 

Hükümetin elma gibi ikiye ayrıldığını savunan Çakıcı, bir tarafın iktidarın sürmesini istediğini, diğer tarafın ise seçim taraftarı söylemlerde bulunduğunu kaydetti.

 

Seçim söylemlerinin blöften ibaret olduğunu savunan Çakıcı sözlerini şöyle sürdürdü: “Seçimin blöf olduğunu biliyoruz. Herkes birbirine blöf yapıyor. Sabun köpüğü gibiler. Erken seçim istemiyorlar.”

 

 

“Yasalar değişmeli”

 

Mehmet Çakıcı seçim yasalarının değişmesi gerektiğini ancak bu yasaları uygulayabilecek bireylere ihtiyaç olduğunu vurgulayarak, “Rum tarafında başkanlık sistemi var ama hayır mı ediyorlar. Her gelen aynı sistemi sürdürüyor. Burada yasalar kadar bireyler önemli” dedi.

 

Seçim Yasasının değişmesi konusunda beş partinin bir araya gelerek konuyu tartıştığını anımsatan Çakıcı, partiler yasasının değişmesini ve yeni bir seçim yasasının ortaya çıkarılmasını talep ettiklerini ancak UBP milletvekillerinin buna yanaşmadığını ifade etti.

 

“Oy satın alma ortadan kalkacak”

Başbakan İrsen Küçük’ün seçim yasasının değişmesine yönelik olumlu sözlerini “lafta” olarak değerlendiren Çakıcı, bununla ilgili olarak şöyle konuştu: “Başbakan söylüyor ama UBP milletvekilleri istemiyor. ‘Niye olmuyor, niye değişmiyor’ un sebebi UBP milletvekilleridir. Çünkü tek liste olduğunda seçilmeyecekler. 3-5 örgüt başkanını tatmin edip seçilmeyecekler. Ya ya ya, şa şa şayla seçilemeyecekler. Oy satın alma ortadan kalkacak. Başbakan söylüyor ama lafta. Hiçbir UBP milletvekili bunu istemiyor.”

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ