22 Ekim 2018 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Schulz huzursuz etti
06 Mayıs 2011 Cuma 11:00

Schulz huzursuz etti

İkinci kez adayı ziyaret etmesi hoşnutsuzluk yarattı

Avrupa Parlamentosu Sosyalist Grup Başkanı Martin Schulz’un bugün Ada’ya ani bir ziyaret gerçekleştireceği ve Güney Kıbrıs yanında KKTC’de de Doğrudan Ticaret Tüzüğü ile ilgili temaslarda bulunacağı bildirildi.

 

Schulz’un 5 hafta içerisinde ikinci kez adayı ziyaret etmesi, Güney Kıbrıs’ta hoşnutsuzluk yarattı.Güney Kıbrıs’ta yayımlanan Fileleftheros gazetesi, “Schulz’dan Ticaret Konusunda Kıbrıs’a Ani Ziyaret” başlıklı haberinde, Schulz’un gündeminde KKTC limanlarından AB ülkelerine ticareti düzenleyen Doğrudan Ticaret Tüzüğü konusunun bulunduğunu vurguladı.

 


Schultz’un dağarcığında doğrudan ticaret var


Gazete, Cumhurbaşkanı Dr. Derviş Eroğlu’nun Schulz’dan, AP’deki Liberaller ve Yeşiller gruplarının Doğrudan Ticaret Tüzüğü’nün Güney’de yapılacak genel seçimlerin hemen ardından AP Genel Kurulu’nda ileri götürülmesine destek vermesini isteyeceğini yazdı.


Martin Schulz’un hem KKTC’de, hem de Rum tarafında görüşmelerde bulunacağını kaydeden gazete, bu ziyaretin seçimlerin hemen arifesinde gerçekleşmesinin Rum tarafında soru işaretleri yarattığına dikkat çekti.

 


Eroğlu, Schultz’tan özlü destek isteyecek


Gazete haberinde şu detaylara yer verdi:“Edindiğimiz bilgilere göre Derviş Eroğlu yarın işgal bölgelerinde görüşeceği Sosyalist Grup liderinden Doğrudan Ticaret Tüzüğü’nün onaylanması için özlü destek isteyecek. Aynı bilgilere göre Eroğlu ayrıca Avrupalı Yeşiller’in ve Liberaller’in Doğrudan Ticaret Tüzüğü’nün Kıbrıs’taki seçimlerin hemen ardından Avrupa Parlamentosu Genel Kurulu’nda ileri götürülmesi hareketinin altına imza atmasını da talep edecek.Bu çabanın hedefi Avrupa Parlamentosu ve Konseyi hukuk birimlerinin hukuki zeminini uygun bulmamasına rağmen Doğrudan Ticaret Tüzüğü’nün onaylanması ve dayatılması için gerekli çoğunluğun sağlanmasıdır. Martin Schulz işgal bölgelerinde Cumhuriyetçi Türk Partisi lideri Ferdi Soyer ile de görüşecek.
 

 

Schultz KKTC’de de temaslarda bulunacak


Eroğlu ve Soyer ile ayrı ayrı görüşmelerde bulunmak üzere işgal bölgelerine gitmesi yönündeki daveti kabul eden Martin Schulz’un ziyareti için Kıbrıs’taki seçimlerin sadece 2 hafta öncesini seçmesini, ‘kardeş parti’ EDEK uygun bulmuyor ve hizmet edilmeye çalışılan hedefler açısından da haklı soru işaretleri yaratıyor. Dahası Alman Sosyalist lider 5 haftadan daha az bir süre içerisinde gerçekleştirdiği 2’nci ziyarettir Ada’yı 31 Mart’ta da ziyaret etmişti.


Martin Schulz özgür bölgelerde de görüşmelerde bulunacak. Schulz’un Başkan Dimitris Hristofyas tarafından kabul edilmesi beklenirken, düne kadar İçişleri Bakanı Neoklis Silikiotis’le görüşme ayarlamaya çalışıyordu, Başpiskopos II. Hrisostomos’la da görüşmesi bekleniyor. Yapılan plana göre Schulz’un Kıbrıs’ta kalması söz konusu değil, cuma gece yarısından hemen sonra Larnaka Havaalanı’ndan Almanya’ya hareket edecek. Schulz’un Doğrudan Ticaret Tüzüğü odaklı peş peşe Kıbrıs ziyaretleri Yeşiller ile Liberallerin işgal bölgelerinin Tayvanlaştırılmasını gündeme getiren Doğrudan Ticaret Tüzüğü’nün onaylanması yönündeki çabaları ile paralel okunmalıdır.Yeşiller lideri Daniel Kon Bendit’in Fileleftheros’a Paskalya tatilinden sonra Tüzüğün onaylanması talebinde bulunacağını söylediğini hatırlatalım. AP Başkanlar Konferansı’nda yine Yeşiller’in önerisiyle, gelişmelerin alacağı sürece ilişkin kesin kararların Kıbrıs’taki seçimlerden sonra alınacağına karar verilmişti.”

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ