16 Ekim 2018 Salı
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Sayıştayın LTB raporu rafa kaldırılabilir mi?
09 Ocak 2012 Pazartesi 11:07

Sayıştay'ın LTB raporu rafa kaldırılabilir mi?

LTB'deki grev askıya alınmadan önce Haberdar’a konuşan BES Başkanı Savaş Bozat’tan çarpıcı iddialar…

Can Sarvan

 

Belediye Emekçileri Sendikası (BES) Başkanı Savaş Bozat’la yaptığımız röportaj Lefkoşa Türk Belediyesi’nde başlattıkları grev askıya almadan önce yapıldı. 187 belediye çalışanının kadrolanamaması nedeniyle sendikanın başlattığı grev, Belediye Meclisi’nin karakter belgesine sahip çalışanların 13 Ocak tarihine kadar kadrolanacağı yönünde verdiği karar nedeniyle askıya alındı.

 

LTB Belediye Başkanı Cemal Bulutoğluları’nın Belediye Meclisi’ni tek gündem maddesiyle toplantıya çağırması sonucunda alınan karardan BES umutlu. BES Başkanı Savaş Bozat’ın aynı umudu LTB’nin geleceği için koruduğu ise söylenemez. Bozat, LTB’yi daha da zor günler beklediğini ancak Başkan Cemal Bulutoğluları’na, birlikte hareket etmek ve geleceği kurtarmak için çağrıda bulunduklarını belirtiyor.

 

LTB’nin ihaleleri ile ilgili olarak yapılan suç duyuruları sonrasında inceleme başlatan Sayıştay, raporunu hazırlamaya devam ediyor. Bozat, UBP Hükümeti’nin kendi partisini ve kendi partisinin Belediye Başkanı’nı korumak üzere Sayıştay’ın raporunu rafa kaldırabileceğini ileri sürüyor.

 

Öte yandan LTB’nin verdiği çeklerin tefecilerde kırıldığı ise BES’in aldığı bir başka duyum.

 

Son haberse, LTB’de çalışan kadınların eteklerinin diz boyundan kısa olmaması ve dekoltelerinin fazla açık olmaması gerektiği yönünde geçen hafta Başkan tarafından yayınlanan genelge…

 

 

Lefkoşa Türk Belediyesi Başkanı Cemal Bulutoğluları 60’a yakın belediye çalışanın karakter belgesi olmadığı için kadrolanamadığını açıklamıştı. Karakter belgesi olmayan biri nasıl belediyede çalıştırılmaya başlandı sizce?

 

Savaş Bozat: İşe giren arkadaşlar herhangi bir sisteme bağlı olmadılar.  Başkan’ın iki dudağı arasındaydılar. “Yarın gelsin, başlasın” dendi. Acıdı, aldı; üzüldü, aldı. Gerekli araştırmayı yapmadı. Ana iş kadrolanma aşamasına geldiğinde gerçek su yüzüne çıktı. Karakter belgesine sahip olmayan arkadaşlar maalesef kadrolanmayacak, kadrolanmamaları da lazım.

 

 

Cemal Bulutoğluları’nın LTB’de çok fazla kişiyi istihdam etmiş olmasını nasıl açıklamak gerekir sizce? Bazıları Bulutoğluları’nın siyasette daha üst bir konumu hedeflediği için bu kadar istihdam yaptığını ileri sürüyor. Kimileri de Başkan’ın insanları çok seven, merhametli ve kimseyi kıramayan biri olduğu için çok sayıda istihdam yaptığını belirtiyor. Sizce hangisi doğru?

 

Savaş Bozat: Cemal Başkan’ın “Ben özel sektörden gelen bir Belediye Başkanıyım” şeklinde bir söylemi vardır, bilirsiniz. Özel sektörde çalışanların durumu açık ve net bir şekilde ortada. Herkes kamuda çalışmanın yollarını arıyor. Özel sektörde daha az personelle daha fazla iş yapma politikası güdülür. Cemal Başkan özel sektörden gelen bir başkan olduğuna göre herhalde geleceğe yönelik bazı projeleri olduğu için bu kadar istihdam yapıyor. Ya mevcut durumunu korumak için yapıyor bu istihdamları ya da hedefleri arasında milletvekili olmak olduğu için yapıyordur.

 

 

LTB’nin bazı ihaleleriyle ilgili suç duyurularında bulunuldu. Sayıştay çalışmalarını tamamladı mı?

 

Savaş Bozat: Çalışmalar devam ediyor bildiğim. Sayıştay bu ihalelerin tekliflerini nasıl sunulduğu, ödemelerin nasıl yapıldığı konusunda aylardır derin bir çalışma yürütüyor. Umarız Sayıştay’ın hazırlayacağı rapor hükümetin önüne geldiğinde Bakanlar Kurulu kararı ile rafa kaldırılmaz. Hele belediye başkanı da iktidarda olan bir partinin bir belediye başkanı sıfatıyla ordaysa, partinin uğrayacağı zararı düşünerek onu su yüzüne çıkarmak istemezler ve rafa kaldırırlar.

 

 

LTB’nin borçları nedeniyle battığı ileri sürülüyor…

 

Savaş Bozat: Siyasiler de belediyenin battığından bahsederdi yıllardır ama en bariz örneğini birkaç ay evvel Türkiye Cumhuriyeti Lefkoşa Büyükelçisi yaptı. Riskli kurumlar arasında 3 tane kurum gösterdi. Biri Sosyal Sigortalar Kurumu, biri Elektrik Dairesi, diğeri de maalesef Lefkoşa Türk Belediyesi. Büyükelçi yaptığı açıklamada LTB’nin 200 trilyon borcu olduğundan bahsediyordu. Başkan bunun doğru olmadığını ispatlamak için birçok kez Sayın Büyükelçi’nin ziyaretine gitti. Ama sonuç değişmedi. Büyükelçi’den bilgilendirmenin yanlış yapıldığına dair herhangi bir açıklama da gelmedi.

 

Rum tarafındaki büyük belediyelerin her birinin borcu da çok fazla. Rum belediyelerin gelirlerinin 100 katı borçları var. 2009’da, Lefkoşa Rum Belediyesi, Limasol, Larnaka ve Baf belediyelerinin her birinin 25 milyon Euro borçları olduğu açıklanmıştı. 2011’de ise sadece Limasol Belediyesi’nin 500 milyon Euro borcu olduğu iddia edilmişti. Ve Güney Kıbrıs’ta da belediyelerin ana gelir kaynağı Rum Hükümeti’nden. Gelirlerinin % 40’ına tekabül edecek şekilde aldıkları yardımlar…

 

 

Savaş Bozat: Rum belediyelerin borçları konusunda pek fazla bilgi sahibi değilim. Yalnız güneydeki belediyelerdeki örgütlü sendikayla, PEO’ya bağlı SİDİKEK sendikası ile çok sıkı bir işbirliğimiz var. Bu işbirliği nedeniyle güneydeki belediye çalışanlarının herhangi bir mağduriyeti olmadığını biliyoruz. Belediyelerin kendi borçları konusunda bilgi sahibi değilim açıkçası. Güzel bir bilgi verdiniz. Bunu SİDİKEK’le yapacağımız ilk görüşmede değerlendirelim. Daha sağlıklı bilgiyi sonra size verebiliriz.

 

 

LTB’nin verdiği çeklerin tefecilerin eline düştüğü iddialarını kim ortaya atıyor olabilir?

 

Savaş Bozat: Öyle söylüyorlar. Biz de bunları iddia şeklinde duyuyoruz. Bir ihale karşılığı LTB tarafından verilen bir çek var mesela. Fakat o çek geri dönmesine rağmen ilgili şirket tekrar bankaya müracaat etmiyor gibi duyumlar alıyoruz.  Neden? Çünkü bir danışıklı dövüş içerisindedirler. Çek karşılıksız çıkınca ilgili kişi Belediye Başkanı’na sıkıntısını aktarıyor, Belediye Başkanı da “Aman bir süre daha idare et beni. Daha sonra yeni bir çek düzenlerim sana ve karşılığını alırsın” diyor. Şahsen bana belediye bir çek verse ve çek de karşılıksız çıksa ben bunun yasal boyutu ne ise yaparım. Hiç Belediye Başkanı’nın kişiliğine vs. bakmam. Ama bu ilgili şirketlerde bu olmuyor. Neden olmuyor? Böyle duyumlar alınca da ortada bir işbirliği mi var diye aklımıza soru işaretleri geliyor. İlaçlama ihalesi mesela. Araç gereç belediyeden. Mesai sonrası çalışan yine belediye çalışanı. Güya özelleştirme yapılıyor. İşler özel firmalara ihale ediliyor ama gene belediye araçları ve belediye çalışanları kullanılıyor.  Özel firmanın ihale ile aldığı işte gene belediye araçları ve çalışanları kullanılıyor. Surlariçi’nin temizliğinde de çöp araçları belediyenin. Çalışanın bir kısmı yine belediyenin. Çok büyük meblağda para veriliyor bu şirketlere. Nasıl bir özelleştirmedir ki bu kendi çöp araçları  ve kendi işçileri yok. O zaman özelleştirmeye ne gerek var? Ne faydası var bu özelleştirmenin?

 

 

Belediye Başkanı ile ihaleyi alan şirketlerin ortak olduğunu mu iddia ediyorsunuz?

 

 

Savaş Bozat: Hayır, onu iddia etmiyorum. Elimizde öyle bir belge yok.

 

 

Çeklerin tefecilerde kırıldığı iddialarını nasıl temellendiriyorsunuz pekala?

 

Savaş Bozat: Belediye Sarayı’nda çalışan birçok kişi bu konulara vakıftır. Fakat ellerinde belge olmadığı için sadece kendi aralarında bu konuları konuşmaktadırlar. Bizde belediyede çalıştığımız için duyuyoruz.

 

 

LTB’de kadın çalışanların etek boylarına karışıldığı ve mini etek giymenin yasaklandığı söyleniyor. Doğru mu bu?

 

Savaş Bozat: Geçtiğimiz hafta Belediye Başkanı’nın yayınladığı, artık eteklerin diz boyu olacağı, üstten giyileceklerde de göğüs kısmının fazla açık olmayacağına dair genelge var.

 

 

Ne oldu da böyle bir genelge yayınlandı?

 

Savaş Bozat: Devamlı suretle bazı genelgeler yayınlanır. Bu genelge de bu konuda ilk genelge değildir. Yine aynı şekilde geçtiğimiz yıllarda bir genelge daha yayınlanmıştı. Bir süre uygulanır. Bir müddet sonra takipsizlikten herkes gene istediği gibi giyinmeye başlar. Sorumlu müdürler, müdür yardımcıları ve şube amirleri takip etmedikleri için genelgelere bir süre sonra uyulmaz.

 

 

Belediyede bir otorite boşluğu olduğunu mu ima ediyorsunuz?

 

Savaş Bozat: Maalesef Belediye’nin bugünkü bu sıkıntılara düşmesinin nedeni Belediye’nin kendi görev ve yetki sorumlulukları dahilindeki personelin gerekli yerlerde olmayışından kaynaklanır. Hepsi Belediye Başkanı’nın ağzına baktığı için Belediye Başkanı’nın söylemlerinden dışarı çıkamazlar. Yasa, tüzük ve yönetmelikleri uygulama yetkileri olmasına rağmen bunlara uymuyorlar. Başkan’ın söylediği her şey yasa olur. Başkan kişi olarak çok iyidir. Sendikanın yanında olduğu sürece de çok daha iyi olacak. Sendikayla el ele versin, hem Lefkoşa halkı kazansın, hem çalışan kazansın dedik kendisine. “Muhakkak yanınızda olacağım” diye mesajlar verdi ama…

 

 

LTB’yi daha da zor günlerin beklediği söylenebilir mi?

 

Savaş Bozat: LTB’yi çok daha zor günlerin beklediği kesindir. Bu kadar personel sosyal güvencesiz çalıştırılırsa ve maaşlarını da geç alırsa… 12 kişi emekli olmasına rağmen, Belediye, İhtiyat Sandığı yatırımlarını yatırmadığı için o arkadaşlar hala daha mağdurdurlar. Seçimle iş başına gelmiş tüm belediye başkanları ile çalışmış biriyim. 2006 Haziran’ından sonra, Cemal Başkan döneminde başladı bu olaylar. Bizi de çok tedirgin etmektedir bu hususlar. Şu anda bankaya bir belediye çalışanı kefil niyetine gittiğinde o banka arkadaşımız kefil diye kabul etmiyor. Eskiden belediyeden birini kefil diye getirin diye ricada bulunurdu bankacılar. Maaşlar gününde yatardı. 2007 Mayıs’ından beri belediye çalışanlarının İhtiyat Sandığı yatırımları yapılmıyor. 5 aydır Sosyal Sigortalar yatırılmıyor. Ve 2007 Ocak ayından beri devlet de çalınıyor; maaşlarımızdan kesilen gelir vergileri ilgili bakanlığa yatırılmıyor. Çalışma Bakanlığı ile de Maliye Bakanlığı ile de konuştuk. Herkes dinliyor ama hareket yok.

 

 

Maaşların ödenemeyeceği bir noktaya mı gelinecek önümüzdeki aylarda?

 

Savaş Bozat: İnşallah yanılırız. Fakat gelişmeler onu gösteriyor. 2012 bütçesini de görelim hele. Şu anda hala geçmedi. Ona göre belli olur.

 

 

Bundan sonra Lefkoşa Belediye Başkan Adayı bulmak zor olacak galiba…

 

Savaş Bozat:  Cemal Başkanı da Cemal Başkan’dan sonrasına da çok zor günler beklemektedir.

  

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ