13 Aralık 2018 Perşembe
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Savunmada işbirliği
14 Nisan 2011 Perşembe 13:36

Savunmada işbirliği

G.Kıbrıs ile Karadağ arasında savunma alanında işbirliği anlaşması imzalandı

 Karadağ Savunma Bakanı Boro Vuçiniç’in Güney Kıbrıs’ta bir dizi temaslarda bulunmakta olduğunu yazan Haravgi, Karadağ Savunma Bakanı ile Rum Savunma Bakanı Kostas Papakostas’ın dün bir araya geldiklerini ve gerçekleştirilen görüşmede, iki ülke arasında savunma alanında işbirliği anlaşmasına imza atıldığını haber verdi.


Kıbrıs sorununun çok yakında çözüleceğine inandığını dile getiren Karadağ Savunma Bakanı Vuçiniç, ülkesinin, “Kıbrıs sorununun adanın geleceği için en iyi şekilde çözülmesini arzuladığını” belirtti.
 

 

Bakanlardan fikir teatisi


Gazete, iki bakanın dünya barışı ve güvenlik, aynı zamanda iki ülkenin ilgi alanındaki çeşitli konular hakkında fikir teatisinde bulunduklarını ifade etti.


Rum tarafı ile Karadağ’ın ilişkilerinin iyi olduğunu dile getiren Papakostas, Karadağ’ın Kıbrıs’taki BM Barış Gücünün Polis Gücüne katkısını takdir ettiklerini sözlerine ekledi.


 

İşbirliği neleri kapsıyor?


İki ülke arasında imzalanan Savunma İşbirliği Anlaşmasına da değinen Papakostas, bunun sivil savunma ve savunma, eğitim konularında askeri işbirliği, askeri tıp ve askeri spor aynı zamanda barışçıl kriz yönetimi operasyonları konularını kapsadığını belirtti.


Karadağ Savunma Bakanı ise, açıklamasında, bu anlaşmayı, iki ülke arasındaki işbirliğinin daha da güçlendirilmesine ilişkin büyük bir adım olarak nitelendirdi ve Rum tarafına; Karadağ’ın AB’ye katılmasını desteklemesinden ötürü teşekkür etti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ