19 Ekim 2018 Cuma
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Şapel’in yıkılmasına kızdı!
05 Mayıs 2011 Perşembe 13:08

Şapel’in yıkılmasına kızdı!

Özersay: 'Bafra sahilindeki şapelin yıkılmasının son derece üzücü'

Cumhurbaşkanı Özel Temsilcisi Kudret Özersay Bafra sahilindeki şapelin yıkılmasının son derece üzücü olduğunu belirterek, kültür mirasının bir parçası olan eserlere karşı sergilenen davranışın kabul edilemez olduğunu ve tolere edilmesinin söz konusu olmadığını vurguladı.

 

Özersay konu hakkında bilgi alır almaz konuyu yakından takip ettiklerini, olayla ilgili bir kişinin tutuklandığını açıkladı.

 

Bafra’da bir şapelin dozerle yıkıldığı yönünde basında çıkan haberler konusunda TAK’ın sorusunu yanıtlayan Özersay şunları söyledi: “Bu davranışı hiçbir biçimde tasvip etmiyoruz. Bu çağda, ülkemizin kültür mirasının parçası olan bir esere yönelik olarak bu türden bir davranışın sergilenmiş olması son derece üzücüdür. Kıbrıs Türk tarafı olarak, Sayın Cumhurbaşkanımız Kültürel Miras Komitesi tarafından belirlenen ve içerisinde kötü veya yıkılma durumunda olan kültür mirasının parçası pek çok eserin acilen restore edilmesi için onay vermişken ve bu konuda güneyden ve kuzeyden uzmanların katılımıyla yoğun çalışmalar yürütülürken böyle bir davranışla karşılamış olmaktan büyük üzüntü duyuyoruz. Güney Kıbrıs’ta ve ülkemizdeki çok sayıda cami, Türk-Osmanlı yapıtı, kilise ve manastırın restorasyonu konusunda yapıcı bir tutum ortaya koyarken bu türden davranışların tolere edilmesi söz konusu değildir.

 

Özersay: Yıkan kişi şu an tutuklu

 

Bu olaydan haberdar olduğumuz andan itibaren konuyu yakından takip ediyoruz. Bahse konu yıkımı yaptığı iddia edilen kişi şu anda tutukludur ve Cuma gününe dek hakkındaki tutuklama emri devam etmektedir. Polis birimlerimizin olay hakkındaki tahkikatı devam etmektedir. Sayın Cumhurbaşkanımız da konuyu yakından takip edecektir. Bu konuda yasalarımıza aykırı davrananların mahkeme kararıyla gerekli cezayı çekmeleri önemlidir. Bir kez daha tekrarlamak istiyorum, bu çağda bu türden bir davranış ülkemize yakışmamıştır.”

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ