19 Kasım 2018 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
“Sanki bakan doğdular”
10 Nisan 2011 Pazar 23:23

“Sanki bakan doğdular”

Atun, kabine değişikliğinden sonra UBP’de ortaya çıkan gerginliği yorumladı:

Yurdagül BEYOĞLU

 

Eski Başbakanlar’dan Hakkı Atun, UBP içinde yaşananların, halkın politikaya olan saygısını iyice azalttığını söyledi.

 

Ülkede Kıbrıs Sorunu gibi bir sorun dururken bu tarz olayların yaşanmasının doğru olmadığını ifade eden Atun, “Başbakan üzerine yapılan baskılar kabule şayan olamaz” dedi.

 

Eski Başbakanlardan Hakkı Atun kabine değişikliğinden sonra UBP’de ortaya çıkan tedirginlikleri Haberdar Gazetesi’ne değerlendirdi. “Memleketin içinde bulunduğu durum ve ortaya konan ekonomik önlemler göz önüne alındığında bu vekillerin ne kadar kişisel davrandığını söylemek zorundayım” diyen Atun, ülkeyi darboğazdan kurtaracak, işten anlayan kişilerin bu makama getirilmesi gerektiğini savundu.

 

“Antipati topluyorlar”

Son dönemde yaşananların politikaya olan saygıyı yok ettiğini ifade eden Atun şöyle konuştu: “İnsanlar sanki analarından Bakan doğmuş gibi, Bakan olmak istiyorlar. Her bölge fazla bakan çıkarmak istiyor. Oysa ülkeyi darboğazdan kurtaracak kişileri bulup getirmek lazım. Bu son derece yadırganacak bir durumdur. Politikaya olan saygının insanlar nezdinde azalmasına ve antipati toplamasına sebep olmaktadır.”

 

“Kıbrıs Sorununa bakılmalı”

Atun, Kıbrıs sorunun çözümü için iki liderin haftanın 3 günü görüşme yaptığı bir dönemde, kimin bakan olduğu konusunun üzerinde durulmaması gerektiğini kaydetti. Kabine değişikliği ile ilgili olarak Başbakan İrsen Küçük’ yöneltilen eleştirileri doğru bulmadığını ifade eden Hakkı Atun sözlerini şöyle sürdürdü: “Başbakan üzerine konan baskılar kabule şayan olamaz. Bu, ülkemizdeki sistemin çöktüğünü göstermektedir. Bundan sonra bir teknokrat hükümet mi olur, başkanlık sistemi mi olur, onları düşünmek lazım. Biz seçimleri UBP’ye Bakan seçmek için yapmıyoruz.”

 

“Girne’de tarihi miras yok ediliyor”

 

Konuşmasında ülkedeki sorunlara da dikkat çeken Atun, “çevre sorunları diz boyu. Girne’de tarihi miras ayaklar altında. Sendikalar ayakta. Nasıl çözeceğiz bu sorunları? Nasıl halkın güvenini kazanacağız? Bunları düşüneceklerine ‘bu bölgeden az çıktı’, ‘bu bölgeden çok çıktı’ diyorlar. ‘Geçmişte öyle değil miydi’ diyenlere ‘hayır’ diyorum. İlk kez böyle davranılmıştır” ifadesini kullandı.

 

Bazı Bakanların 6 ay içinde üç kez yerinin değiştirildiğine dikkat çeken Atun, “bir Bakanın 6 ay içinde üç kez yerinin değiştirilmesi kadronun yetersizliğini göstermektedir” dedi.

 

“Seçim bölgesinin 5’e çıkartılması hata”

 

Atun daha önce 3 seçim bölgesi olduğunu, bunun 5’e çıkarılması sonucu milletvekili ve hizmet kalitesinin düştüğünü kaydederek şöyle dedi: “Eskiden 3 seçim bölgesi vardı. Bunun 5’e çıkarılmasının hata olduğunu şimdi görüyorum. Gitgide kadro zayıflıyor, hem hizmet kalitesi düşüyor. Bu manzarayı izleyenlerde bize gülüyorlar. Bu memlekette iş yapacak kişilerin göreve getirilmesi gerekir.” 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ