16 Ekim 2018 Salı
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
“Sanatın bölünmüş başkenti”
26 Ocak 2013 Cumartesi 09:15

“Sanatın bölünmüş başkenti”

Halil Gülbeyaz çekimler için geldiği Lefkoşa’yı ‘Sanatın bölünmüş başkenti’ olarak tanımladı

 

Onur EVRENSEL

Türk asıllı yönetmen Halil Gülbeyaz önderliğinde RT’de yayınlanan kültür ve sanat programı. Metropolitan programı, her hafta çeşitli şehirlerdeki sanat yaşamını ve gelişimini konu alıyor. Kıbrıs konusunda ‘Kıbrıs Aşk Adası Diplomasi Merzarlığı’ kitabı ve belgeselleri bulunan Halil Gülbeyaz ekibiyle birlikte programın çekimlerini yapmak için geldiği Lefkoşa’da Haberdar Gazetesi’ne konuştu. Halil Gülbeyaz, Kıbrıs’ın sanat konusunda büyük bir ilerleme kaydettiğinin altını çizerek, Güney’de sanatsal aktivitelerin daha yoğun yapıldığına da dikkat çekti.

 

“Yeniden birleşme umudu var”

Metropolis kültür ve sanat programının her hafta 15 dakikalık bir bölümünün şehir tanıtımlarını ayrıldığına dikkat çeken Halil Gülbeyaz, “Bu sefer de Lefkoşa’yı tanıtıyoruz. Geçen programda örneğin Edinburgh tanıtıldı. Lefkoşa’yı önermemin sebebi, her yönüyle ilginç bir başkent oluşu. Bölünmüşlüğüyle, yeniden birleşme umuduyla, sınır kapılarının açılarak insanların birbirini yakından tanımaya başlamasıyla gerçekten ilginç bir başkent” dedi.

 

“Düşmanlık resmi kırılıyor”

Sınırların açılmış olmasını ve insanların birbirlerini görüp yakından tanımalarının büyük bir avantaj olduğunu kaydeden Gülbeyaz, “Daha önceden insanlar büyük ön yargılarla yaşıyorlardı. Onların kim olduğunu bilmeden yaşıyorlardı. Bir düşmanlık resmi vardı kafalarda. Artık o düşmanlık resmi kırılıyor. Daha önce neye düşman olduğunu bilmiyordu insanlar. Belki de o karşı taraftakilerin o kadar da korkulacak insanlar olmadığını keşfettiler. Neticede onlar da insan ve bölünmüşlükten paylarını alıyorlar. Çünkü insanlar yerini yurdunu terk etmek zorunda kaldı” dedi.

 

“Güney’in sanat yaşamı daha canlı”

Programda ülkemiz sanatçılarından Emin Çizenel’i tanıtacağını belirten Gülbeyaz, “Güney’in sanat yaşamı çok daha canlı diyebiliriz. Orada yerleşmiş bir sanatsal yapı var. Biliyorsunuz burası sonradan bir şeyleri yavaş yavaş tamamlamaya başladı. Onun verdiği bir geç kalmışlık olabilir ama Kuzey’deki sanatsal gelişmeler de sürpriz verici gelişmeler” dedi.

 

“Çöplerin kalkmasına çok sevindik”

LTB’de yaşanan ve nihayete eren sorunların kendilerini de kısmen etkilediğini ifade eden Gülbeyaz, “Projeyi sunduğumuzda burada çöp sorunu vardı. Filmi nasıl çekeceğiz diye kara kara düşünürken buraya geldiğimizde çöpler kalkmaya başladı ve çok sevindik” dedi. 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ