20 Ekim 2018 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Sanata şok engel !
12 Kasım 2011 Cumartesi 15:55

Sanata şok engel !

İstanbul'daki sergiye özel konulu heykeller üreten sanatçımız onları İstanbul'a götüremiyor; çünkü..

İnsan boyutunda ve ‘tanıdık’ gelen kurgulu heykelleriyle tanınan Seramik Sanatçısı Sevcan Çerkez, İstanbullu sanatseverlere konuk oluyor. Türkiye’nin ünlü karikatür sanatçılarından Tan Oral’ın girişimleriyle Çarşamba günü Schneidertempel Sanat Merkezi’nde sergi açmaya hazırlanan Sanatçı, kargo sorunu nedeniyle büyük heykelleri yerine ancak uçağa sığabileceklerle sergiye katılacak olmanın burukluğunu yaşıyor.
 

 

Heykellerini taşıyamıyor


Tüm girişimlerine rağmen heykellerini taşımak için kargo sorununu aşamadığını bildiren Çerkez, yaklaşık 3 aylık çalışmayla sergiye özel konulu heykeller ürettiğini, ancak büyük heykellerini taşımak için imkan bulamadığını kaydetti.

 

 

Uçağa sığabilen heykeller götürülecek

 

Böylesi önemli bir sergiye ancak uçağa sığabilecek heykellerle katılabileceğini belirten Çerkez, “Sürekli karşılaştığımız bu sorunun aşılması için KKTC ve Türkiye yetkililerinin girişim yapması gerekiyor. Ambargolardan şikayet ederken, bu konuda bizlere ambargo uygulanıyor” dedi.
 

 

Commonwealth ödülüne sahip


İngiliz Milletler Topluluğu tarafından verilen “Commonwealth 2009” ödülüne de sahip Sanatçı, İstanbul’da 30 Kasım’a kadar devam edecek “Ödüm Koptu” adlı sergi ve heykelleri hakkında da şunları kaydetti:


 

“Korku duygusu önemli yer tutuyor”


“İnsanoğlu yüzyıllar boyunca hayatında çok önemli yer tutan ‘korku’ duygusunun etkisi altında kaldığında, güçlü bir refleksle korkudan korunmanın çeşitli yollarını aramıştır. Bahçe ve tarla korkulukları insanların ürünlerini korumak amacıyla dünyanın hemen her köşesinde çokça kullanılan bir araçtır.”

 

“Amaç daha eğlenceli bakış”

“Korkuluklarla ilgili yine pek çok hikaye ve tema sanat yapıtlarında işlenmiştir. Benim yarattığım heykeller korkmaya karşı dikilen korkulukların insanlara vereceği mesajlarla hayata geçtiler... İçimizdeki bazı korkuları heykellerimle izleyicilere buluşturmayı ve iç dünyalarına daha eğlenceli bakmalarını sağlamayı amaçlıyorum...”

 


Karikatür heykeller


Öte yandan sanatçı sergide, bir tiyatro oyunu için hazırladığı karikatür heykellerine de yer verecek.


 

Çarşamba günü açılacak

Çarşamba günü saat 18.00’de açılacak sergi, hafta içi her gün 10.30- 17.00, Pazar günü ise 12.00-16.00 saatleri arasında ziyaret edilebilecek.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ