16 Kasım 2018 Cuma
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Sanata aşık, sanata kendini adamış bir isim
18 Eylül 2011 Pazar 11:31

Sanata aşık, sanata kendini adamış bir isim

Sanatın her çeşidini öğrenmek gerek diyerek 22 yaşında çıktığı yolda yola çıktı ve ilk adımlarını resim yaparak atmaya başladı Feza Aygın Sanıvar…

Ziya NASIFOĞLU

 

Sanatın her çeşidini öğrenmek için 22 yaşında yola çıkan Feza Aygın Sanıvar, resim, seramik, alçı döküm, batik, ebru, nakış, Kıbrıs magnetleri, kiremit üzerine boyama, özel seramikten yavru bebekler, folklorik Kıbrıs bebekleri ve minyatür şans bebekleri üzerine çalışmalar yapıyor. Kıbrıslı kadınların son derece üretken olduğunun altını çizen Feza Aygın Sanıvar, Haberdar’a konuştu.

 

Sanata ilk adımı 22 yaşında attı

Feza Aygın Sanıvar, Limasol’da 1965 yılında dünyaya geldiğini belirterek, 1974 Barış Harekâtı sonrasında ailesiyle birlikte Girne’ye göç ettiklerini söyledi. Feza Aygın Sanıvar, sanata her zaman ilgi duyduğunu dile getirerek, sanata ilk adımı 1987 yılında resim yaparak attığını ifade etti.

 

Kadınlar Birliği Karma Sergisi’ne katıldı

Ali Atakan’dan kara kalem ve guaj boya çalışmaları konusunda eğitim almaya başladığını anlatan Feza Aygın Sanıvar, 1989 yılında Kadınlar Birliği Karma Sergisi’ne katıldığını söyledi. Feza Aygın Sanıvar, 1990 yılında Mrs Favellin’le Pastel boya çalışmalarına başladığını belirterek, 4 yıl sonra Emel Samioğlu’nun atölyesinde Akrilik Boya çalışmalarına başladığını aktardı.

 

Saçaklı evde resim sergisi açtı

Feza Aygın Sanıvar, 1995’ten 2004’e kadar devlet resim ve heykel sergilerine katıldığını söyleyerek, resimlerinin çok beğenildiğini fark edince 1998 yılında ilk kişisel resim sergisini Saçaklı Evde açtığını dile getirdi.

 

Mansiyon ödülüne layık görüldü

Kıbrıs’taki tek seramik atölyesi olan Dizayn 74’e giderek orada seramik yapmak için killi çamuru ve boyaları kullanmayı öğrendiğini anlatan Feza Aygın Sanıvar, evine seramik fırını aldığını ifade etti. İlk seramik sergisi olan Madam ve Matmazel’i 2008 yılında 105 parçayla açtığını belirten Feza Aygın Sanıvar, sergide bayan figürlerinin yer aldığını dile getirdi ve 2 yıl sonra Yakın Doğu Seramik Sergisi’nde Mansiyon ödülüne layık görüldüğünü kaydetti.

 

Kullanılmış kağıtları yeniden değerlendiriyor

Feza Aygın Sanıvar, kullanılmış kağıtları yeniden değerlendirerek, küpe, Kıbrıs Haritası ve renkli kağıtlardan oluşan dekoratif amaçlı saksı ve çiçekler yapıyor. Kıbrıs Türk Ortopedik Özürlüler Derneği yararına Girne Kordonboyu’nda kermes düzenleyen Feza Aygın Sanıvar, elde edilecek gelirin yüzde 40’ını derneğe bağışlayacak.

 

Dernek yararına satış yapılıyor

Kıbrıs Türk Ortopedik Özürlüler Derneği İdari Amiri Meltem Sarıfakıoğlu, Feza Aygın Sanıvar’ın derneğe her zaman maddi ve manevi katkı koyduğunu belirterek, dernek adına teşekkür etti. Meltem Sarıfakıoğlu, dernek yararına Girne Kordonboyu’nda düzenledikleri kermesin bugün 17:00-19:00 saatleri arasında yapılacağını anlatarak, kermeste kitaplar, el işleri ve Kıbrıs’a özgü magnetlerin olduğunu kaydetti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ