15 Ekim 2018 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Şamda onbinler yürüdü
30 Nisan 2011 Cumartesi 13:30

Şam'da onbinler yürüdü

10 kişi, Dera’daki muhaliflere dayanışmalarını gösterdi…

Geçtiğimiz Cuma günü yaşanan kanlı olaylar ve hafta başında Suriye tanklarının Dera’ya girmesinden sonra dün de ülke genelinde büyük gösteriler yapıldı. 

 

Eylemlerin merkezi başkent Şam’dı. Bir aydan daha fazla devam eden gösterilerin en büyüğü dün başkentte düzenledi. 10 binden fazla kişi Dera’daki muhaliflere dayanışmalarını gösterdi. Güvenlik güçleri eylemcilere göz yaşartıcı gazlarla müdahale etti. Kentin Sekba banliyösünde de binlerce kişi hükümet aleyhtarı sloganlar atarak yürüyüşe geçti.

 

Eylemlerin bir başka merkezi de yine güneydeki Dera kentiydi. Reuters haber ajansına konuşan bir görgü tanığı askerlerin havaya ateş açtığını ve evlerinden çıkmaları durumunda halkı öldürmekle tehdit ettiklerini söyledi. Bir başka görgü tanığı da çevre köy ve kasabalardan binlerce kişinin Dera’ya doğru yola çıktı. Gelen haberlere göre Suriye güvenlik güçleri kente girmeye çalışanlara ateş açtı. Olayda onlarca kişinin yaralandığı, yaralıların çevredeki araçlarla hastanelere kaldırıldığı belirtiliyor.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ