18 Ekim 2018 Perşembe
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Saldırı emrini PKK verdi
06 Mayıs 2011 Cuma 11:00

Saldırı emrini PKK verdi

Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan'ın önceki gün Kastamonu mitinginin ardından, Ankara'ya dönen Başbakanlık ve AK Parti görevlilerinin bulunduğu konvoy Ilgaz Dağı eteklerinde saldırıya uğramıştı.

Türkiye’de, dün saat 17.15 sıralarında, Kastamonu’ya yaklaşık 30 kilometre uzaklıkta Ilgaz Dağı’nın zirveye yakın Çatalçam Mevkii’ndeki kanlı saldırıyı gerçekleştirdikten sonra ormanlık alana kaçan teröristlere yönelik operasyon sürerken, sadırıyla ilgili ayrıntılar netleşmeye başladı.
İstihbarat birimlerine ulaşan bilgilere göre saldırı, bölgedeki daha önceki bazı eylemlerde olduğu gibi PKK- TİKKO işbirliği ile gerçekleştirildi.

4 terörist vardı
Ak Parti konvoyuna yönelik saldırıyı gerçekleştiren grupta 4 teröristin bulunduğu, uzun namlulu silahların yanında el bombası da kullanıldığı saptandı.
Polis ve jandarmanın olay yeri inceleme ekipleri, saldırı bölgesinde uzun namlulu silahlara ait çok sayıda boş kovanla birlikte el bombası parçaları da buldu. Teröristlerin, konvoya eskort görevi yapan polis aracına bir el bombası attıktan sonra, üç ayrı noktadan uzun namlullu silahlarla ateş açtıkları, teröristlerden birinin gözcülük yaparak konvoyun geldiğini bildirdiği saptandı.

"Ilgaz'da büyük bir ateş yakın, herkes görsün"
İstihbarat birimlerine gelen bilgilere göre, aralarında 'Munzur' ve 'Zerzan' kod adlı PKK’lıların da bulunduğu gruba eylem emri örgüt tarafından "Ilgaz’da büyük bir ateş yakın, herkes görsün" şifresiyle verildi.
Eylemde görevlendirilen 4 teröristen 3’ünün, konvoydaki araçların tırmanma noktasında yavaşladığı virajda pusu kurduğu, diğer teröristin gözcülük yaparak konvoyun geldiğini bildirdiği ortaya çıktı.
Saldırının yapıldığıa bölgenin yakınındaki Kayı Köyü’ndeki vatandaşların birkaç gün önce bölgede silahlı kişiler görerek ihbar ettiği ve güvenlik güçlerinin köye gelerek vatandaşların bilgisine başvurduğu, ancak teröristlerin izlerini kaybettirdiği belirtildi.

Operasyon başlatıldı
Kastamonu mitinginden dönen AK Parti konvoyuna saldırarak polis şehit eden teröristlerin yakalanmasının ardından bölgede başlatılan operasyona, Ankara’dan sevk edilen takviye birlikler de katıyor.
Jandarma Genel Komutanlığı’ndan önceki gece helikopterlerle Ilgaz’a gönderilen birlik ile polis timleri ortaklaşa operasyonla Ilgaz Dağı’nı karış karış taramaya başladı. Yağışlı ve sisli havaya rağmen büyük operasyonun sonuç alınıncaya kadar devam edeceği belirtildi.
Daha önce Kastamonu Emniyet Müdürlüğü’nde görev yapan Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Daire Başkanı Ömer Altıparmak da dün öğle saatlerinde saldırının gerçekleştirildiği yere gelerek olay yeri inceleme ekiplerinden bilgi aldı.
Öte yandan önceki günkü saldırının ardından Kastamonu kent girişinde gözaltına alınan 2 kişinin sorgusu sürüyor. Saldırının meydana geldiği Çatalçam bölgesinin nerede olduğu sordukları için şüphe üzerine gözaltına alınan bu kişilerin teröristlerle bağlantılarının olup olmadığı araştırılıyor.

Validen çarpıcı açıklama
Kastamonu Valisi Erdoğan Bektaş, "Dünkü eylemin kamuoyuna, 'Başbakan'ın konvoyuna saldırı' şeklinde yansıdığını biliyoruz. Ama bizim değerlendirmemiz, bu olayın Başbakanın konvoyu niyeti ve bilgisiyle olmadığı şeklinde" dedi.
Vali Bektaş, "Saldırı Kastamonu-Samsun-Sinop bölgesinde konuşlanan 5-6 kişilik PKK'lı grup tarafından gerçekleştirildi" ifadesini kullandı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ