23 Ekim 2018 Salı
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Sağlıklı Yaşam Merkezi açılıyor
11 Mayıs 2011 Çarşamba 11:03

Sağlıklı Yaşam Merkezi açılıyor

Sağlıklı Yaşam Projesi kapsamında toplum sağlığına hizmet sunmaya başlayan Sağlıklı Yaşam Merkezi, bugün, saat 13.00’te Sağlık Bilimleri Fakültesi zemin katta resmi açılışını bir kokteyl eşliğinde gerçekleştirecek.

Konu ile ilgili açıklama yapana DAÜ Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hülya HARUTOĞLU, açılışın Üniversite Rektörü Prof.Dr. Abdullah Y. ÖZTOPRAK tarafından gerçekleştireleceğini ve tüm halkımızın davetli olduğunu belirtti.

Konuyla ilgili olarak sözlerine devam eden Harutoğlu, Sağlıklı Yaşam Merkezi hakkında şu bilgileri verdi:

 

Kişiye özel olarak programlandı

Aşırı besin tüketimi ve yetersiz fiziksel aktiviteye bağlı olarak günümüzde obezite, diabetes mellitus (şeker hastalığı), hipertansiyon ve kalp-damar hastalıkları hızla yayılmaktadır. Bu hastalıkların önlenmesinde ve tedavisinde kişiye özel olarak programlanmış Tıbbi Beslenme Tedavisi ve Fiziksel Aktivite en önemli basamakları oluşturmaktadır. Kadrosundaki Beslenme ve Diyetetik ile Fizyoterapi ve Rehabilitasyon alanındaki deneyimli Öğretim Üyeleriyle hizmet sunmaya başlayan DAÜ Sağlıklı Yaşam Merkezi, hazırlamış olduğu Sağlıklı Yaşam Projesi kapsamında bireysel ve toplumsal Sağlık hizmetini bilimsel ilkeler doğrultusunda sürdürmeyi amaçlamıştır.

 

Antropometrik ölçümler yapılıyor

Merkezimize başvuran bireylere Vücut Analizi, KKTC’de ilk kez kurulan 1000 Khz BİA (Bioelectric İmpedans Analysis) sistemiyle Segmental olarak gerçekleştirilmektedir. Bu sistem yardımıyla vücut kısımları ayrı ayrı değerlendirilerek Yağ, Karın içi yağ, Kas, Hücre içi sıvı, Hücre dışı sıvı, Protein, Mineral analizlerinin yanında Enerji harcaması ve Bazal Metabolizma hızı başta olmak üzere birçok parametre ölçülmektedir. Ayrıca ileri teknoloji ile donatılan merkezimizde karın bölgesi analizi, vücudun oksijen tüketimine dayalı Dinlenme Metabolizma Hızı ölçümü, metabolik holter ile enerji harcama takibi ve birçok detaylı antropometrik ölçümler yapılabilmektedir. Ayrıca çocuklar ve engellilere yönelik özel  ölçüm cihazları  da merkezimizde mevcuttur.

 

“Etik ilkelere uygun bir şekilde uygulanacak”

Merkezimizde Tıbbi Beslenme Tedavisi ve egzersiz programları kişiye özel olarak planlanmaktadır. Haftalık kontrollerde tüm ölçümler tekrarlanarak vücut kompozisyonu bölgesel olarak takip edilmekte ve bireye özgü kalıcı bir beslenme alışkanlığı kazandırılmaya çalışılmaktadır.

Bu amaçla Bazal Metabolizma Ölçümü ve Antropometrik Ölçümler için eksiksiz bir teknolojik altyapı oluşturulmuştur. Bu altyapı sayesinde Obezite, kalp-damar hastalıkları, karaciğer ve böbrek hastalıkları gibi birçok hastalığın yanında çocuk beslenmesi ile gebe-emzikli beslenmesi ve tüm bunlara yönelik diyet ve egzersiz programları bilimsel ve etik ilkelere uygun bir şekilde uygulanacaktır.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ