15 Ekim 2018 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
“Sabaha kadar ağladım”
27 Nisan 2011 Çarşamba 12:06

“Sabaha kadar ağladım”

Bakan Ünverdi: “Bir anne, bir eş, bir kadın Bakan olarak bakış açımı bu tür çalışmalara yansıtacağım”

Kadın Konuk evi için ilk tuğla niteliği taşıyan grup Hoşgörü, kadın hakları adına çalışma yapan tüm sivil toplum örgütlerinin umudu oldu. “Bir konuyu siyasetçilerimiz sahipleniyorsa sonuç alacağız demektir” şeklinde konuşan Akova Kadınlar Derneği Başkanı Aysel Bodi, o konserin ardından sabaha kadar ağladığını söyledi.

 

Dün Bakan Ünverdi’ye nezaket ziyaretinde bulunan Akova Kadınlar Derneği, kabinede bir kadın Bakan görmekten duydukları memnuniyeti dile getirdi.

 

Aile içi şiddet çalışmaları kapsamında hizmet içi çalışmaları sürdüren Akova Kadınlar Derneği üyeleri çalışmalarında Bakan Ünverdi’den yardım talep etti.

 

Aysel Bodi Başkanlığındaki Akova Kadınlar Derneği, Bakan Şerife Ünverdi’ye bir nezaket ziyaretinde bulundu. Ziyarette derneğin çalışmaları hakkında bilgi veren Başkan Bodi, “Aile içi şiddet” projesi kapsamında yapılan çalışmaları aktardı.

 

Bakan Ünverdi’ye Kıbrıs mutfağı ile ilgili bir kitap sunan Bodi, dernek olarak çok yönlü çalışmalar içinde olduklarını söyledi. “Kadın ve çevre konusunda çalışmalar yapıyoruz. Aile içi şiddet projesinde sona gelmek üzereyiz. Nisan 2009 yılından bu yana çalışmalarımız devam ediyor” diyen Bodi, bu çalışma kapsamında kamudan 28 personeli eğittiklerini kaydetti.

 

 

“Cezaevlerindeki kadınları eğittik”

 

Konuyla ilgili olarak cezaevindeki kadınlarla da görüştüklerini ifade eden Bodi, hikayeleri ne olursa olsun temelinde bir aile içi şiddet çıktığını dile getirdi. SOS çocuk köyündeki anne ve teyzelerle ilgili bir eğitim başlatacaklarını açıklayan Bodi, AB projesi çerçevesinde 28 Mayıs tarihinde Akdoğan’da farkındalık şöleni düzenleneceğini müjdeledi.

 

 

“Devlet yardım etmezse başarılı olmayız”

 

Grup Hoşgörü’nün canlı performansla destek vereceği şölende YDÜ öğrencilerinin resim, afiş ve tiyatro çalışmalarının sergileneceğini belirten Bodi, tiyatro gösterisinde, şiddete maruz kalan bir mahkûmun hayat hikâyesinin yer alacağını ifade etti. Bodi, Bakan Ünverdi’den ekonomik durumu iyi olmayan kadınların istihdamı konusunda yardım isteyerek,“sivil toplum örgütleri ne kadar özveriyle çalışırsa çalışsın, arkasında devlet olmadıktan sonra başarılı olamaz” dedi.

 

 

“Sabaha kadar ağladım”

 

Siyasilerin oluşturduğu grup Hoşgörü’den övgüyle bahseden Başkan Bodi, “o konsere katıldım. Sabaha kadar gözyaşı döktüm. Siyasetçi sorunu sahipleniyordu. Bu çok önemli bir adım” ifadesini kullandı.

 

 

Ünverdi: “Ülkede şiddet var”

 

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Şerife Ünverdi, Akova Kadınlar Deneği’ni, yaptıkları başarılı çalışmalardan dolayı kutladı. “Ülkemizde arzu etmediğimiz bir şekilde şiddet olayı var. Fiziksel şiddet çok fazla olmasa da duygusal ve ekonomik şiddet çok fazla. Aile içi şiddet ise çocuk psikolojisi açısından çok daha önemli” diyen Ünverdi, kadınlara ekonomik özgürlük kazandırmak adına yardımcı olacaklarını kaydetti.

 

İstihdamın sadece devlet dairelerinde olmayacağını vurgulayan Ünverdi, yöresel ürünlerin pazarlanması noktasında değişik projeler hazırlanabileceğini ifade etti.

 

 

“Özel sektörü teşvik etmek istiyoruz”

 

Ünverdi sözlerini şöyle sürdürdü: “Sadece devlette istihdam olmaz. değişik projeler üretilebilir. Örneğin yöresel ürünlerin yapım ve pazarlaması noktalarında yardımcı olabiliriz. Bu kadınlar hem evlerinde çocuklarına bakar hem de çalışarak ekonomik özgürlüğünü kazanır. Biz bu şekilde özel sektörü teşvik etmek istiyoruz. Teşvik sistemi diye bir fon kurduk. Yüksek okul mezunu ve meslek lisesi mezunu kişilere çalışma imkanı sağlıyoruz ve bu kişilerin ihtiyat sandığı, sigorta gibi giderlerini devlet üsleniyor. Bununla hem yerli istihdamı destekliyoruz, hem de işyerlerine katkı koymuş oluyoruz.”

 

 

“Ara eleman yetiştiriyoruz”

 

YDÜ ve DAÜ işbirliği ile ara eleman yetiştirdiklerini açıklayan Ünverdi, bununla birlikte gençlere meslek edindirildiğini ifade etti.

 

 

“Devletin yükünü azaltalım”

 

Aile içi şiddet Koodinatörü Aylin Akdeniz de, bir kooperatif oluşturulabileceğini, bu şekilde kadınların yaptıkları ürünlerin sadece iç pazarda değil, dış pazarda da alıcı bulmasının sağlanabileceğini dile getirdi. Bununla birlikte devletin üzerindeki yükünde hafifleyeceğini savunan Akdeniz, “bunların hepsi çalışabilecek yapıda, sağlıklı bireyler. Bu kişilere iş imkanı sağlayarak devletin üzerindeki yükü azaltalım” dedi.

 

 

“Polis eğitimi kabul etmedi”

 

Akdeniz, aile içi eğitim kapsamında sağlık, hukuk ve sosyal hizmetler çevresinden birçok kişiye eğitim verdiklerini ancak konunun en önemli ayağı olan polislerin eğitim almayı kabul etmediklerini kaydetti. Aile içi şiddetin aile içinde kalması gibi bir görüşün hakim olduğunu vurgulayan Akdeniz, “polis ne kadar işbirliği yapmak istemese de broşürlerde, ulaşılabilecek ilk numara” şekilde konuştu.

 

 

“Bir anne, bir kadın, bir eş olarak yanınızdayım”

 

“Bir anne, bir eş, bir kadın Bakan olarak bakış açımı bu tür çalışmalara yansıtacağım” diyen Ünverdi ise her zaman olumlu çalışmaların yanında olduklarını kaydetti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ