17 Ekim 2018 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Rüzgar gibi esecekler!
12 Ağustos 2011 Cuma 13:00

Rüzgar gibi esecekler!

5 gün sürecek olan festivale KKTC'nin yanısıra 5 ayrı ülkeden ekipler katılacak!

Uluslararası Lefkoşa Halk Dansları Festivali’nin 8’incisi, 23 Ağustos Salı günü başlıyor.
Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB) ve sivil toplum örgütlerinin işbirliğiyle organize edilen 5 günlük festivale, KKTC yanında Türkiye, İtalya, Polonya, İspanya ve Estonya’dan ekipler katılacak.
Festival boyunca, Belediye ile birlikte festivalin organizatörlüğünü yapan, FOGEM, FOLK-DER, HASDER ve Gençlik Merkezi’nden ekipler diğer ülke ekipleriyle birlikte gösteriler sunacak.

 Ersoy: Manevi değerleri her zaman yükselteceğiz

 

Uluslararası Lefkoşa Halk Dansları Festivali, dün saat 10.00’da LTB’de düzenlenen basın toplantısıyla tanıtıldı. Toplantıya, Belediye Kültür Sanat Koordinatörü Yaşar Ersoy ve Kültür Sanat Komisyonu Koordinatörü Eribe Yağcıoğlu ile örgüt temsilcileri katıldı.


Basın toplantısının açılış konuşmasını yapan LTB Kültür Sanat Koordinatörü Yaşar Ersoy, LTB’nin çağdaş belediyecilik anlayışıyla ülkenin kültür sanatına ve halkın manevi değerlerinin yükseltilmesine her zaman katkı koymayı görev bildiğini söyledi.
 

 

“Kültürler arası barış ortamı yaratacağız”


Ersoy, bu yıl, 8’incisini düzenledikleri Uluslararası Lefkoşa Halk Festivali’ne, Türkiye, İtalya, Polonya, İspanya ve Estonya’dan ekiplerin katılacağını ve KKTC ekipleriyle birlikte festival süresince çeşitli semtlerde kültürler arası barış ortamı yaratacaklarını belirtti.
 

 

“Hizmetleri bütünleştiren ilk belediyeyiz”


Halka festivale katılma çağrısı yapan Ersoy, LTB’nin ülkedeki yerel yöneticilik anlayışı içerisinde kültür sanat etkinliklerini ilk başlatan ve diğer hizmetleri bütünleştiren ilk belediye olduğunu ifade etti.
 

 

Amaç; kültürü yaşatmak”

 

Ersoy, basın toplantısını yöresel kıyafetler içerisinde yaptıklarına da dikkati çekerek, buradaki amaçlarının Kıbrıs kültürünü yaşatmak ve temsilciliğini yaparak gelecek nesillere aktarmak olduğunu belirtti.
 

 


Katipoğlu: Kortejle başlayacak


Festival organizasyon komitesi adına programı açıklayan FOLK-DER Başkanı Ali Katipoğlu, festivalin gerçekleşmesine katkı koyan herkese teşekkür etti.


Festivalin, 23 Ağustos Salı günü saat 19.00’da Metropol Parkı önünde yapılacak kortej yürüyüşüyle başlayacağını belirten Katipoğlu, ekiplerin aynı gün saat 21.00’de Dr Fazıl Küçük Parkı’nda ilk gösterilerini sunacaklarını kaydetti.


 

Birçok yerde gösteri yapılacak


Ekiplerin 24 Ağustos Çarşamba Günü Hamitköy okul bahçesinde saat 21.00’de performanslarını sergileyeceklerini anlatan Katipoğlu, 25 Ağustos Perşembe günü saat 21.00’de de Kermiya’da, Metehan Spor Kulübü Birliği Kemal Küçük Stadı Spor Tesisleri’nden gösteri yapılacağını bildirdi.
Barış Manço Parkı’ndaki gösterinin ise 26 Ağustos Cuma günü saat 21.00’de yer alacağını söyleyen Katipoğlu, ekiplerin 27 Ağustos Cumartesi günü saat 21.00’de Selimiye Meydanı’nda gala gösterisi yapacaklarını ekledi. Katipoğlu, bu yıl ilk kez Hamitköy Kültür Dayanışma Derneği’yle işbirliği içerisinde orada da gösteri yapılacağına dikkati çekti.

 Yağcıoğlu: Farklı bir renk katmayı arzuluyoruz


LTB Kültür Sanat Komisyonu Başkanı Eribe Yağcıoğlu da, bu festivalle Lefkoşa halkının hayatına farklı bir renk katmayı arzuladıklarını söyledi.

 Nebih: Kültürünün yaşatılması her şeyden önemli


HASDER Başkanı Ali Nebih de, yaşanan ekonomik kriz döneminde sivil toplum örgütlerinin yanında olan ve destek veren tek kamu kuruluşunun LTB olduğunu kaydederek teşekkür etti.
Devletten gerekli desteği göremediklerine işaret eden Nebih, Kıbrıs Türk kültürünün yaşatılmasının her şeyden önemli olduğunu söyledi.

 Güllü: Katılımla destek verin


Gençlik Merkezi temsilcisi Ayşen Aligüllü ise, yıllardır bu festivalde yer aldıklarını hatırlatarak, Lefkoşa halkına organizasyonlara katılımlarıyla destek olma çağrısı yaptı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ