18 Ekim 2018 Perşembe
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Rumlar çözüm beklemiyor!
08 Mayıs 2011 Pazar 11:00

Rumlar çözüm beklemiyor!

Barometre,görüşlerinin değişmediğini gösterdi

Rum halkının yüzde 70’i Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ve Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas arasında yürütülmekte olan doğrudan müzakerelerden bir sonuç çıkmasını beklemiyor.

 

Güney Kıbrıs’ta yayımlan Fileleftheros gazetesi, “Kıbrıslılar Müzakerelerden Sonuç Çıkacağını Görmüyor” başlığıyla yansıttığı haberinde Rum tarafında faaliyet gösteren Marfin Laiki Bank ve RAI Consultants tarafından düzenlenen “Kıbrıs Barometresi”nde Kıbrıs sorununa ilişkin sonuçları aktardı.


2010’daki görüşler değişmedi


Habere göre Barometre sonuçları Rum kamuoyunun 2010 yılındaki görüşlerinin değişmediğini gösterdi. Bu yıl yapılan çalışmada, müzakerelerden bir sonuç çıkmayacağı görüşünde olanlar yüzde 72 olarak gerçekleşirken; 2010’da yapılan çalışmada bu oran yüzde 70 idi.Barometre’de, 10 Rum’dan 6’sının Kıbrıslı Türklerle birlikte yaşamayı zor gördüğü ortaya çıktı. Katılımcılara Kıbrıs sorununun çözülmemesi halinde mevcut durumun sürdürülmesinin mümkün olup olmadığı da soruldu. Katılımcıların yarısı mümkün olduğu, yarısı mümkün olmadığı yanıtını verdi.
 

Türkiye’ye imtiyazlı ortaklık


Katılımcılara, Kıbrıs sorunu çözümsüz kalırsa 20 yıl içerisinde ne olacağı da soruldu. Yüzde 55’i durumun bugünkünden daha kötü olacağını, yüzde 26’sı aynı kalacağını, yüzde 14’ü de iyileşeceğini söyledi. Rumların yüzde 77 gibi ezici bir çoğunluğu Türkiye ile AB arasında imtiyazlı ortaklık kurulmasından, yüzde 16’sı da Türkiye’ye tam üyelik verilmesinden yana görüş belirtti. Güney Kıbrıs’ın Türkiye’ye veto kullanması gerekip gerekmediği sorusuna ise katılımcıların yüzde 83’ü olumlu, yüzde 13’ü olumsuz yanıt verdi. Katılımcılara son olarak Güney Kıbrıs’ın AB’deki mevcudiyeti soruldu. Yüzde 40’ı AB’ye üye oluşlarının ekonomik gelişimlerine katkı koyduğu görüşünü belirtirken, yüzde 37’si Güney Kıbrıs’ın ekonomisinin AB üyeliği nedeniyle daha da zarar gördüğü görüşünü belirtti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ