18 Ekim 2018 Perşembe
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Rum-Yunan ilişkileri
09 Mayıs 2011 Pazartesi 11:25

Rum-Yunan ilişkileri

“Organize Daimi İşbirliği” anlaşmasının geleceği ve Yunanistan ile Güney Kıbrıs’ın, bu anlaşmanın teknik kısmıyla ilgili hazırlıkların son safhasında bulunduğu bildirildi.

“Organize daimi işbirliği”
Alithia gazetesi “Ortak Savunma Doktrini Tarihe Karışıyor” başlığıyla verdiği ve güvenilir kaynaklara dayandırdığı haberinde, Rum Savunma Bakanlığı’ndan bir yetkilinin, bu işbirliğinin görüşüldüğünü teyit eder nitelikte açıklama yaptığını belirtti, özetle şunları yazdı:
“Bu işbirliği, Lizbon Anlaşması’nın onaylanmasının ardından Yunanistan Savunma Bakanı Evangelos Venizelos’un yapmış olduğu öneridir. Bu konu, Savunma Bakanı Kostas Papakostas’ın Atina’ya gerçekleştirdiği son ziyarette de tartışılmıştır. Yunanistan Savunma Bakanlığı’nda yapılan görüşme de, bu konudaki girişimlerin son safhaya ulaştığını ve önümüzdeki günlerde anlaşmanın imzalanması safhasına geçileceğini gösteriyordu. Fakat bunlara rağmen, bilgimiz dahilinde olmayan sebeplerden dolayı anlaşma onaylanmadı. Ama bu durum, Venizelos’u adım atmaktan ve Papakostas ile yaptığı görüşmenin ardından; geçerli olanın, milli ve tarihi bağlarla bağlı olan ve Akdeniz bölgesine ilişkin ilgiyi paylaşan AB üyesi iki ülkenin organize daimi işbirliği olduğunu söylemekten alıkoymadı”.
 

Milli ve tarihi bağlar
Venizelos’un “Organize Daimi İşbirliği” fikrini daha önce, hem sözde “Kıbrıs Cumhuriyeti’nin kuruluş yıldönümü çerçevesinde geçen yılki 1 Ekim’de yapılan resmigeçit töreninde hem de Türkiye Savunma Bakanı’nın da gözlemci olarak katıldığı AB Savunma Bakanları toplantısında dile getirdiğini yazan gazete, Papakostas’ın bu konuda sessiz kaldığını belirtti, devamla şunları yazdı:“Buradaki soru, Papakostas’ın neden sessiz kaldığıdır. Bu sorunun cevabını siyasi sahnede bulabiliriz. Her ne kadar Savunma Bakanlığı’nda, Organize Daimi İşbirliği’nin getireceği olumlu sonuçlardan kuşku duyulmasa da, AKEL’in bu konuda göstereceği tepki, bu konuda alçak tonlar kullanılmasını gerektiriyor. AKEL, Lizbon Anlaşması’nda öngörülen AB’deki savunma ve güvenlikle ilgili maddelerin, AB’yi militarize ettiğini savunuyor ve bu duruma şiddetle karşı çıkıyor.”

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ