19 Ekim 2018 Cuma
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Rum Meclis binası Türk malı mı?
13 Ocak 2012 Cuma 11:05

Rum Meclis binası Türk malı mı?

Haberdar’ın dünkü manşet haberi, meclisteki siyasiler tarafından farklı farklı yorumlanırken; UBP'li vekil, ilginç bir iddia ortaya attı:

Yurdagül BEYOĞLU

 

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Meclis binasının eski sahiplerinin AHİM’e başvurarak mallarının iadesini istemelerinin ve AHİM’in bu kişileri KKTC iç hukukunun işletilmesi adına Mal Tazmin Komisyonuna yönlendirmesinin ardından gözler Meclis’e çevrildi. Konuyla ilgili olarak Haberdar Gazetesi’ne konuşan siyasiler, yeni Meclis binası yapılması konusunda birleştiler.

 

 

 

 

Meclis Başkanı Hasan Bozer:

 

“Finans hazır olunca yeni Meclis binası yapılacak”

 

Meclis binasının sahibinin AHİM’e başvurması bildiğimiz bir olaydı. Müracaat ettiklerini biliyorduk. Orada reddedilişi ve KKTC Mal Tazmin Komisyonu’na havale edilmesi bizim için güzel bir gelişmedir. Olayı müspet (olumlu) karşıladığımı söylemeliyim. Biz olayın bu boyutuna daha çok önem veriyoruz. Mal Tazmin Komisyonu’na havale edilmesi bizi mutlu etmiştir. Yeni Meclis Binası konusuna gelince, daha önce yer tespiti yapmıştık. BRT’nin doğusunda bir yer düşünülmüştü. Projesi de hazırdır. Finans hazır olunca yapımına başlanabilir.

 

 

 

UBP Mağusa Milletvekili Ertuğrul Hasipoğlu:

 

“Komisyona başvurur bedelini alır gider”

 

Diyelim biz burayı boşalttık, Rum’un alma şansı var mı yok mu, buna AHİM karar verir. AHİM’in veya Mal Tazmin Komisyonu’nun kararını kestirmek zor. Mal Tazmin Komisyonu’na müracaat eder, bedelini alır gider. Burası zaten istimlak edilmiştir. Meclis daha önce Sarayönü’ndeki UBP binasıydı. Burası tamir edildikten sonra açıldı. Sanırım 80’li yıllardı. Burası Sarayönü’ndeki bina ile kıyaslandığında çok iyiydi ve şu veya bu şekilde ihtiyacı karşıladı. Bugünkü şartlarda ise burası yetersiz kalıyor. 90’lı yıllardan beri yeni Meclis binası yapılması çalışmaları oldu ancak bütçeden dolayı yapılamadı. Bugün KKTC’de yeni bir Meclis binasına ihtiyaç vardır.

 

 

 

UBP Girne Milletvekili Mehmet Tancer:

 

“Rum Meclisi yanındaki araziler de Türk arazisi”

 

Meclis Binası sigara fabrikası olabilir. Rum Meclisi'nin etrafındaki arazilerin birçoğu da Türk Vakıf arazileridir. Rum bunları tepe tepe kullanır. Bu konuyla ilgili olduğum için iyi biliyorum. Hatta Meclis etrafındaki arazilerin yanında, Rum Meclis’inin bir kısmı da vakıf arazisidir.

 

 

DGP Genel Başkanı Tahsin Ertuğruloğlu:

 

 “Meclisi buraya yapmak hataydı”

 

Meclis’i buraya yapmak hataydı. Çok daha müsait ve tartışmasız bir yere yapılabilirdi. Diğer mal sahipleri mallarını talep ederken, Meclis binasının sahibinin talep etmemesi beklenemezdi. Buranın sahibinin Taşınmaz Mal Komisyonuna gitmesinde şaşırtıcı bir taraf yok. Başından beri buraya yapılmasının yanlış olduğunu düşünmüştüm, zaman haklı çıkardı. Nitekim yeni Meclis binası gündemde.

 

 

 

TDP Genel Başkanı Mehmet Çakıcı:

 

“KKTC Meclisi, Türk arazisinde olmalı”

 

Bu haber, Kıbrıs gerçeğini görmek açısından simgesel bir şey. Kıbrıs Türk Devleti’nin Meclisi Türk arazisinde olmalı. Bugün gerçeğimiz budur. Rum arazisi üzerine devlet kurmak olmaz. 2 bölgeli, iki toplumlu Meclis’in binasının Türk arazisi üzerinde olması gerektiği gerçeğini inkâr edemeyiz. Doğru yol haritalarıyla gerçeğe ulaşmak lazım. Demek ki bizim bir anlaşmaya ihtiyacımız var. Anlaşmaya bağlı olarak da uluslararası hukukun kabul ettiği bir anlaşmaya ihtiyacı var.

 

 

CTP Mağusa Milletvekili Teberrüken Uluçay:

 

“Yeni binanın gündeme taşınması güçlenecek”

 

Sonuçta bu konunun Taşınmaz Mal Komisyonuna getirilmesi doğal. Elbette, burası Rum malı olduğu için diğer mallarda olduğu gibi, bunda da Taşınmaz Mal Komisyonu’na başvuru yapılabilirdi. Muhtemelen AİHM Taşınmaz Mal Komisyonu’na başvuru yapıldı. Komisyonun alacağı karara saygılı olacağız. Tabi ki mevcut Meclis binasının böyle bir konuyla karşı karşıya kalması yeni bir Meclis binası yapımını gündeme taşımasını güçlendirecektir. Daha donanımlı, ihtiyaca cevap verebilecek modern bir Meclis binasının orta ve uzun vadede fonksiyon kazanmasında fayda vardır.

  

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ